Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cmentarz Żydowski w Grodzisku Mazowieckim

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cmentarz Żydowski w Grodzisku Mazowieckim"— Zapis prezentacji:

1 Cmentarz Żydowski w Grodzisku Mazowieckim

2 Informacje Został założony w 1760 roku
Znajduje się W Grodzisku Mazowieckim pod Warszawą Obecnie znajduje się tam 8 razy mniej nagrobków niż przez 1 wojną światową Znajdowało się tam dawniej od 250 do 270 nagrobków Za czasów funkcjonowania cmentarza co 5 mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego był żydem Mężczyźni wchodzący na cmentarz nakrywają głowe kipą

3 Historia Nekropolia powstała w drugiej połowie XVIII wieku. Pierwotnie wejście znajdowało się od północnej strony cmentarza, który był ponad dwa razy większy od dotychczasowego. W latach I i II wojny światowej cmentarz został zniszczony, a nagrobki na rozkaz Niemców zostały wykorzystane do prac budowlanych.

4

5 Macewy Wykonane są głównie z płyt piaskowych zakończonych najczęściej łukiem. Inskrypcje na nagrobkach są w języku hebrajskim i aramejskim. Na górnej części macew, czyli nagrobków umieszczone są zdobienia typowe dla sztuki żydowskiej. Oprócz nich znajdują się tam cechy i zasługi zmarłego czy frazy biblijne. Na macewach żydowskich nie ma podanej daty urodzin oraz śmierci.

6

7 Inskrypcje „Pletman”

8 Symbole na macewach

9 Kamienie Kamienie umieszczane na grobach zmarłych symbolizują dowód pamięci. Osoba wchodząca na cmentarz żydowski układa kamień na grobie, tak samo jak znicz na cmentarzu katolickim.

10

11 Dziękuję za uwagę  Kamila Walczuk


Pobierz ppt "Cmentarz Żydowski w Grodzisku Mazowieckim"

Podobne prezentacje


Reklamy Google