Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ewa Babiarz I Gabriela Płatek

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ewa Babiarz I Gabriela Płatek"— Zapis prezentacji:

1 Ewa Babiarz I Gabriela Płatek
Zagłada Żydów Ewa Babiarz I Gabriela Płatek

2 KIM SĄ Żydzi? Żydzi to wyznawcy judaizmu, od zawsze byli nieszanowani, a w nie których krajach nadal są. Większość Żydów jest rozsypana po świecie, mimo to wszystkich łączy ta sama smutna historia. Podczas II Wojny Światowej byli oni prześladowani, umieszczani w gettach i masowo zabijani.

3 Słów kilka o gettach Getta były to dzielnice miast, w których umieszczani byli Żydzi. Dzieliły się na getta zamknięte i getta otwarte. Na terenie naszego miasta znajdowało się getto otwarte, to znaczy że ludzie z poza niego mogli się widywać z mieszkańcami.

4 Rutka Laskier Rutka Laskier- czternastoletnia Żydówka, mieszkająca w gettcie będzińskim. Jest autorką pamiętnika, w którym opisuje trudy życia codziennego w gettcie. Zginęła w obozie koncertracyjnym wraz z bratem i mamą, mająć czternaście lat. Istnieją dwie wersje jej śmierci: Rzuciła się na druty wysokiego napięcia, lub Została zagazowana

5 Rutka Laskier

6 Antysemityzm Antysemityzm to postawa wyrażająca niechęć, wrogość i dyskryminacja Żydów. W Polsce Antysemityzm rozpoczął się w XIX w., gdy do kraju docierały idee oświecenia żydowskiego. Mimo to nie pojawiał się w formie częstych wystąpień. Sytuacja ta uległa zmianie w latach 80. XIX w. Podczas mszy świętej 25 grudnia 1881 r. jeden z jej uczestników wszczął panikę. Następnego dnia Antysemityści uznali że było to dziełem Żyda.

7 Antyjudaizm

8 Starania Niemców Niemcom zależało na „oczyszczeniu” Europy z Narodu Żydowskiego. W każdym z okupowanych krajów Niemcy prowadzili inną politykę, zależała ona od stopnia uległości mieszkańców każdego z nich. Inna niż we wszystkich krajach okupowanych była polityka wobec Żydów. Hitler planował całkowitą eksterminację Żydów. W obozach koncentracyjnych dochodziło do masowych mordów poprzez eutanazję (zabijanie z litości), nie tylko Żydów, ale również ludzi niepełnosprawnych, chorych psychicznie i chorowite dzieci.

9 Dzieci Żydowskie

10 Żydzi w Polsce po wojnie
Społeczeństwo żydowskie w Polsce z niemal 3 i pół miliona w okresie wojennym skurczyło się w początku XXI w. do 6-8 tysięcy osób. W Polsce mieszka dziś więcej Wietnamczyków niż Żydów, statystyczny Polak prawie nie ma okazji zobaczyć Żyda inaczej niż w formie wirtualnej. Mimo to nie trudno się natknąć na tematykę Żydowską w dzisiejszej Polsce.


Pobierz ppt "Ewa Babiarz I Gabriela Płatek"

Podobne prezentacje


Reklamy Google