Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Żydzi mieszkali w Łęcznej - co zostało z tamtych lat Autorzy: Sebastian Kawalec, Cezary Mutwicki, Piotr Pisarczyk, Mateusz Kwiatoń – uczniowie z kl. VI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Żydzi mieszkali w Łęcznej - co zostało z tamtych lat Autorzy: Sebastian Kawalec, Cezary Mutwicki, Piotr Pisarczyk, Mateusz Kwiatoń – uczniowie z kl. VI."— Zapis prezentacji:

1 Żydzi mieszkali w Łęcznej - co zostało z tamtych lat Autorzy: Sebastian Kawalec, Cezary Mutwicki, Piotr Pisarczyk, Mateusz Kwiatoń – uczniowie z kl. VI Opiekun: Witold Muszyński Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Papieża Jana Pawła II w Łęcznej

2 Żydzi w Łęcznej do 1939 r. Pierwsi Żydzi pojawili się w Łęcznej w 1501 r. W 1803 r. ludność Łęcznej wynosi 1455 mieszkańców, z czego 563 to Żydzi. W 1840 r. na ogólną liczbę 2715 mieszkańców, 54 % to ludność żydowska. W 1935 r. zamieszkiwało w Łęcznej 1889 osób narodowości polskiej i 2273 narodowości żydowskiej.

3 Żydzi w Łęcznej w czasie II wojny światowej W pierwszych miesiącach okupacji liczba Żydów wynosiła 4300 osób. Do Łęcznej przybywali Żydzi z innych miast i państw do utworzonego getta na niewielkiej przestrzeni. Ludność żydowska Łęcznej została całkowicie zlikwidowana i rozwiązano getto w 1943 r.

4 Historia po 1945 roku II Wojnę Światową przeżyli nieliczni Żydzi. Po wojnie w Łęcznej nie pozostał żaden z nich. Pozostały zaś domy, obiekty sakralne, nieliczne przedmioty zgromadzone w muzeum.

5 Co zostało z tamtych lat? … W dniu 5 stycznia 2009 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Łęcznej została otwarta wystawa fotograficzna pt. "Żydzi mieszkali w Łęcznej - co zostało z tamtych lat?". Dzięki tej wystawie mieliśmy okazję zaprezentować nasze zdjęcia rówieśnikom, nauczycielom oraz rodzicom.

6 Dokumentacja fotograficzna Mała synagoga (pocz. XIX w.), od 1993 roku siedziba Biblioteki Miejsko – Gminnej.

7 Dokumentacja fotograficzna Mała synagoga. Fragmenty rytualnej umywalni do umywania rąk.

8 Dokumentacja fotograficzna Duża synagoga (z pół. XVII wieku), od 1966 roku siedziba Muzeum Regionalnego w Łęcznej.

9 Dokumentacja fotograficzna Duża synagoga, Aron ha -kodesz, zwany Arką, szafą ołtarzową oraz fragmenty stałej wystawy : Bramy czasu. Żydowskie zabytki sakralne i obrzędowe.

10 Dokumentacja fotograficzna Duża synagoga. Fragment stałej wystawy : Bramy Czasu. Żydowskie zabytki sakralne i obrzędowe.

11 Dokumentacja fotograficzna Fragment stałej wystawy : Bramy Czasu. Żydowskie zabytki sakralne i obrzędowe.

12 Dokumentacja fotograficzna Fragment stałej wystawy : Bramy Czasu. Żydowskie zabytki sakralne i obrzędowe.

13 Dokumentacja fotograficzna Fragment stałej wystawy : Bramy Czasu. Żydowskie zabytki sakralne i obrzędowe.

14 Dokumentacja fotograficzna Fragment stałej wystawy : Bramy Czasu. Żydowskie zabytki sakralne i obrzędowe.

15 Dokumentacja fotograficzna Dużą synagoga. Fragmenty bimy.

16 Dokumentacja fotograficzna Fragmenty czasowej wystawy ilustracyjnej działalności Muzeum w ciągu czterdziestoletniej jego działalności.

17 Dokumentacja fotograficzna Fragment wystawy fotograficznej: Synagoga w latach 1930-2000.

18 Dokumentacja fotograficzna Duża synagoga, hall. Fragment wystawy stałe: Wycinanki żydowskie Marty Gołąb".

19 Dokumentacja fotograficzna Ohel na łęczyńskim cmentarzu żydowskim na grobie cadyka Szlomo Lejby Łęcznera, zmarłego w 1843 roku, wzniesiony w 2005 roku.

20 Dokumentacja fotograficzna Lapidarium przed budynkiem synagogi, na które składają się fragmenty nagrobków pochodzących z cmentarza żydowskiego.

21 Dokumentacja fotograficzna Tzw. kamienica Korna

22 Dokumentacja fotograficzna Dom, w którym przed II wojną światową mieszkał rabin.

23 Dokumentacja fotograficzna Fragment zabudowany wschodniej pierzei Rynku II.

24 Dokumentacja fotograficzna Fragment zachodniej pierzei Rynku II.

25 Dokumentacja fotograficzna Fragment zachodniej pierzei Rynku II.

26 Dokumentacja fotograficzna Część północnej pierzei Rynku II.

27 Dokumentacja fotograficzna Tablica informacyjna przed budynkiem Dużej synagogi.

28 Dokumentacja fotograficzna Dom przy ul. Rynek II z widocznym na futrynie śladem po mezuzie.

29 Podsumowanie Krajobraz kulturowy Łęcznej przez wieki tworzyła ludność różnych narodowości i wyznań. Również przez wiele lat Żydzi mieszkali w naszym mieście. Nasza praca prezentuje, co zostało po Żydach w Łęcznej.

30 Podziękowanie Składamy serdeczne podziękowanie Pani dr Ewie Leśniewskiej - Kierownikowi Muzeum Regionalnego w Łęcznej za wszechstronną pomoc w opracowaniu wystawy fotograficznej i udzieloną konsultację merytoryczną

31 Bibliografia J. Ewa Leśniewska – Bramy czasu, żydowskie zabytki sakralne i obrzędowe Janina Kiełboń – Z dziejów łęczyńskich Żydów – Merkuriusz Łęczyński 1993 Emil Horoch – Łęczna – spojrzenie w przeszłość miasta - Merkuriusz Łęczyński 1997


Pobierz ppt "Żydzi mieszkali w Łęcznej - co zostało z tamtych lat Autorzy: Sebastian Kawalec, Cezary Mutwicki, Piotr Pisarczyk, Mateusz Kwiatoń – uczniowie z kl. VI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google