Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cmentarze pierwszej wojny światowej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cmentarze pierwszej wojny światowej"— Zapis prezentacji:

1 Cmentarze pierwszej wojny światowej

2    Cmentarz wojenny w Meuse-Argonne – cmentarz wojenny położony we francuskiej miejscowości Romagne-sous-Montfaucon w departamencie Meuse. Na cmentarzu jest pochowanych [1] żołnierzy amerykańskich poległych podczas trwania I wojny światowej, co czyni cmentarz w Meuse największym cmentarzem amerykańskim w Europie.

3 Cmentarz Legionistów Polskich w Jastkowie powstał zaraz po bitwie pod Jastkowem pomiędzy wojskami austriackimi, w skład których wchodziła I Brygada i 4 pułk piechoty Legionów Polskich, a wycofującymi się wojskami rosyjskimi. Główne natarcie prowadzone było środkiem frontu, który zajmowały wojska polskie. W bitwie poległo 108 żołnierzy austriackich oraz 128 legionistów.

4 Cmentarz wojenny w Langemark – cmentarz wojenny położony w belgijskim mieście en: Langemark usytuowanym w prowincji Flandria Zachodnia.[1] Miasto Langemark było jednym z pierwszych miejsc ataku z użyciem gazów bojowych zastosowanych przez Niemców w drugiej bitwie nad Ypres w kwietniu Na cmentarzu pochowanych jest łącznie ponad żołnierzy niemieckich, z czego ponad zostało złożonych do masowego grobu w centralnym punkcie cmentarza. Większość pochowanych na cmentarzu poległo w walce z siłami brytyjskimi oraz francuskimi w pierwszej bitwie nad Ypres w październiku 1914 a także w walkach w okolicach Langemark, które odbyły się w Ponad 15% poległych w bitwie pod Langemark stanowili licealiści oraz studenci.

5 Cmentarz jeniecki w Pile-Leszkowie – miejsce pochówku ponad 2600 jeńców wojennych z armii państw ententy z okresu I wojny światowej, zmarłych w niemieckim obozie jenieckim w Pile. Znajduje się na Leszkowie – południowo-wschodnim przedmieściu Piły, przy ul. Na Leszkowie.

6 Cmentarz Verdun - od lutego do grudnia 1916 był terenem jednej z najbardziej krwawych bitew pierwszej wojny światowej. W walkach zginęło wówczas ćwierć miliona żołnierzy, a co najmniej milion zostało rannych.

7 Cmentarz Wojenny Tuszyma - Biały Bór
Cmentarz Wojenny Tuszyma - Biały Bór . Pochowano tu 171 żołnierzy, w tym 114 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 57 żołnierzy armii rosyjskiej.

8 Cmentarz wojenny w Fricourt - cmentarz wojenny z czasów 1 wojny światowej położony w miejscowości Fricourt we Francji. Cmentarz stanowi miejsce pochówku ponad żołnierzy niemieckich poległych w trakcie ofensywy roku 1914 a także bitwy nad Somma oraz ofensywy roku Większość żołnierzy służyła w 2 armii niemieckiej.

9 Cmentarz wojenny w Katowicach to nekropolia, na której pochowani są żołnierze trzech armii zaborczych, polegli w 1914w czasie walk w południowo-wschodniej części Królestwa Polskiego.

10 Cmentarz wojskowy w Boniewie – zabytkowy cmentarz z okresu 1 wojny światowej i II wojny światowej znajdujący się w gminie Fajsłwice , powiat Krasnystaw. W okresie międzywojennym znany jako Fajsławice III. Cmentarz usytuowany przy trasie Lublin - Krasnystaw. Ma kształt prostokąta o wymiarach 82m x 31m i powierzchni około 2600 m2. Cały teren otoczony jest murem wysokości około metra z białej cegły obłożonego czerwoną dachówką. Po prawej stronie od wejścia znajduje się kaplica z białego wapienia, zbudowana prawdopodobnie pomiędzy 1915, a 1917 rokiem. Na frontonie kaplicy wyryty jest napis 'Requiescant in pace”' oraz motyw skrzyżowanych szpad, żelaznego krzyża oraz data 1915 r.

11 Cmentarz Wojskowy w Brzesku - zabytkowy cmentarz wojskowy, znajdujący się w Brzesku przy ul. Czarnowiejskiej. Pochodzi on z czasów I wojny światowej. Najważniejsze elementy to: ściana szczytowa z tablicą inskrypcyjną, zespół bramny, centralny monument oraz zbiorowa mogiła z pomnikiem z granitu

12 Bibliografia Materiały zaczerpnięte z wikipedi.


Pobierz ppt "Cmentarze pierwszej wojny światowej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google