Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje nowe możliwości" www.tnm.org.pl Dobre i skuteczne praktyki wspierania niepełnosprawnych przedsiębiorców.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje nowe możliwości" www.tnm.org.pl Dobre i skuteczne praktyki wspierania niepełnosprawnych przedsiębiorców."— Zapis prezentacji:

1 Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje nowe możliwości" Dobre i skuteczne praktyki wspierania niepełnosprawnych przedsiębiorców Krzysztof Peda – prezes Stowarzyszenia Twoje nowe możliwości

2 Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje nowe możliwości" Krótko o Stowarzyszeniu Stowarzyszenie Twoje nowe możliwości jest ekspercką organizacją pozarządową skupiającą osoby działające w obszarze edukacji i zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Podstawą naszego działania jest zmiana świadomości. Mamy odwagę mówić, co należy zmienić i w jaki sposób organizacje, uczelnie, czy pracodawcy mogą to zrobić!

3 Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje nowe możliwości" Obszary działania Poradnictwo zawodowe Szkolenia dla studentów Kursy językowe Coaching Obozy integracyjne Adaptacja materiałów dydaktycznych Szkolenia dla kadr Doradztwo dla Uczelni Planowanie ścieżki edukacyjnej Dostosowanie stron WWW Korepetycje dla uczniów Zmiana świadomości

4 Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje nowe możliwości" Cechy przedsiębiorcy Posiada kompetencje rynkowe: - wiedza - doświadczenie - umiejętność poruszania się na rynku Jest dynamiczny i otwarty: - posiada kontakty w swojej branży - stawia na nowatorskie rozwiązania - nie ma problemów z porozumiewaniem się Najbardziej skuteczny przedsiębiorca na podstawie badań opublikowanych przez CBOS na zlecenie Katedry Socjologii Ekonomicznej SGH w Warszawie

5 Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje nowe możliwości" Szansa na sukces? Przykład 1. Lektor pracuje jako podwykonawca jednej ze szkół języków obcych – prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Chce założyć własną szkołę językową, jest doświadczony, zna rynek, ma kontakty. Szanse na sukces biznesu - DUŻE Szanse na dotacje - ZEROWE Przykład 2. Absolwent szkoły wyższej chce założyć własną szkołę językową. Jest niedoświadczony, nie ma pojęcia jak funkcjonuje rynek ale stara się o dotację Szanse na sukces biznesu – ZNACZNIE NIŻSZE Szanse na dotacje - DUŻE

6 Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje nowe możliwości" Studium przypadku - sukces Marek od wielu lat pracował w firmie zajmującej się produkcją i dystrybucją zniczy. Niestety w kwietniu 2012 roku uległ wypadkowi, złamał kręgosłup. Dzięki szybkiemu leczeniu chodzi i odzyskał większość sprawności, jednak nie może kontynuować pracy ze względu na stan zdrowia.

7 Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje nowe możliwości" Marek stwierdził, że mimo urazu chce pracować i najlepszym sposobem będzie szybkie założenie firmy. Dobrze zna rynek w swojej okolicy, zna klientów i ma duże szanse, aby zostać podwykonawcą swojego dawnego pracodawcy. Potrzebuje jednak pieniędzy na zakup towaru i używanego samochodu dostawczego.

8 Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje nowe możliwości" Studium przypadku - sukces Marek dowiedział się, że może uzyskać dotacje na rozpoczęcie działalności. Kwota 40 tys. zł nie jest duża, ale na używane auto i mały zapas towaru wystarczy. Do tego sprzyjała mu sytuacja rynkowa. Był koniec września, idealny czas na rozpoczęcie handlu zniczami i wejście na rynek, ze względu na zbliżający się dzień Wszystkich Świętych.

9 Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje nowe możliwości" Niestety okazało się, że jeśli Marek nie poczeka z rejestracją działalności do czasu rozpoczęcia projektu – straci szanse na dotacje. Problem w tym, że dzień Wszystkich Świętych i rynek zniczy nie poczekają na Marka….Kolejna szansa zaistnienia pojawi się za rok.

10 Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje nowe możliwości" Studium przypadku - sukces Marek na szczęście okazał się bardzo skuteczny, lecz jego działania nie można nazwać dobrą praktyką. Stwierdził, że jedyną szansą dla niego jest tzw. szara strefa. Rozpoczął swoją działalność zgodnie z potrzebami rynku. Zatrudnił kierowcę, pożyczył samochód. Faktury dla kupujących wystawiał za niego kolega, mający legalnie działającą firmę. Udało mu się zdobyć wielu klientów.

11 Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje nowe możliwości" W lutym udało się Markowi uzyskać dotację, rozwija swoją firmę. Gdyby nie klienci zdobyci w październiku prawdopodobnie nie miał by szans na jakiekolwiek zarobki aż do kolejnego roku, firma by zbankrutowała i dotacja zostałaby zmarnowana.

12 Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje nowe możliwości" Rzeczywisty scenariusz wsparcia Potrzebuję pracy i mam pomysł Sytuacja na rynku jest sprzyjająca Zakładam swoją firmę i zaczyna, Dotacja na rozpoczęcie działalności Nawiązuję kontakty, szukam klientów

13 Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje nowe możliwości" Dobra praktyka – elastyczny start 1.Dobra praktyka wspierająca przedsiębiorczość, to taka, która jest dostosowana do warunków rynkowych i zasad konkurencji. 2.Dostosowanie się do warunków rynkowych to między innymi rozpoczęcie działalności w najlepszym momencie, również przed złożeniem wniosku o dotacje. Przykład: Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1. Działalność może być zarejestrowana na 12 lb 24 mies. Przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie.

14 Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje nowe możliwości" Poziom trudności

15 Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje nowe możliwości" Dobra praktyka – wsparcie doradcze 1.Dobra praktyka wspierająca przedsiębiorczość, to taka, która zapewnia profesjonalne wsparcie w najtrudniejszych etapach prowadzenia tej działalności. 2.Dobrą praktyką jest doradzanie poczatkującemu przedsiębiorcy i wspieranie w decyzjach biznesowych na etapie realizacji biznesplanu i pomoc w rozwiązywaniu problemów. Przykład: Projekt Pełnosprawna Firma – wsparcie doradcze

16 Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje nowe możliwości" Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Stowarzyszenie na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje nowe możliwości" www.tnm.org.pl Dobre i skuteczne praktyki wspierania niepełnosprawnych przedsiębiorców."

Podobne prezentacje


Reklamy Google