Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WIELCY POLACY FRYDERYK CHOPIN. Dworek w Żelazowej Woli – miejsce urodzin Fryderyka Chopina.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WIELCY POLACY FRYDERYK CHOPIN. Dworek w Żelazowej Woli – miejsce urodzin Fryderyka Chopina."— Zapis prezentacji:

1 WIELCY POLACY FRYDERYK CHOPIN

2 Dworek w Żelazowej Woli – miejsce urodzin Fryderyka Chopina.

3 Narodziny Fryderyka Fryderyk urodził się 1 marca 1810 roku Fryderyk urodził się 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli niedaleko Sochaczewa. w Żelazowej Woli niedaleko Sochaczewa. W kościele parafialnym w Brochowie W kościele parafialnym w Brochowie zachowała się metryka, w której jednak wpisano (prawdopodobnie omyłkowo) inną datę urodzin: 22 lutego. zachowała się metryka, w której jednak wpisano (prawdopodobnie omyłkowo) inną datę urodzin: 22 lutego. Z Żelazowej Woli Chopinowie wyprowadzili się Z Żelazowej Woli Chopinowie wyprowadzili się z półrocznym zaledwie Fryderykiem z półrocznym zaledwie Fryderykiem do Warszawy, gdzie upłynęło jego całe dzieciństwo i młodość. do Warszawy, gdzie upłynęło jego całe dzieciństwo i młodość.

4 BROCHÓW

5 Rodzice Fryderyka – Justyna i Mikołaj Chopinowie

6 Mama małego Frycka, pani Justyna, która sama z wielkim zamiłowaniem grała na fortepianie, szybko odkryła niezwykły talent muzyczny u swego jedynego syna (Frycek miał jeszcze trzy siostry). Cudownie utalentowane dziecko poznała zresztą wkrótce cała Warszawa. Jako 16 – latek został najmłodszym studentem Szkoły Głównej Muzyki, której rektor Józef Elsner po trzech latach nauki na dyplomie Fryderyka wpisał pamiętne słowa: szczególna zdatność, geniusz muzyczny.

7 Miejsca związane z Chopinem: Warszawa Warszawa Szaflarnia Szaflarnia Duszniki Duszniki Antonin Antonin Kraków Kraków Paryż Paryż Londyn Londyn Wiedeń Wiedeń

8 SZAFLARNIA Wyprawy do Szafarni latem Wyprawy do Szafarni latem w 1824 i 1825 r. należały w 1824 i 1825 r. należały do wspaniałych i pogodnych wspomnień młodziutkiego Fryderyka. do wspaniałych i pogodnych wspomnień młodziutkiego Fryderyka. Były to prawdziwe wiejskie wakacje (w majątku Dziewanowskich na Ziemi Dobrzyńskiej) z mnóstwem atrakcji. Były to prawdziwe wiejskie wakacje (w majątku Dziewanowskich na Ziemi Dobrzyńskiej) z mnóstwem atrakcji. Fryderyk nie ustawał Fryderyk nie ustawał w zabawach ze swoim szkolnym kolegą w zabawach ze swoim szkolnym kolegą Domusiem Dziewanowskim. Domusiem Dziewanowskim. Bacznie obserwował Bacznie obserwował i komentował z humorem wszelkie zjawiska dotyczące szafarskiej flory i liczne awantury pośród fauny. i komentował z humorem wszelkie zjawiska dotyczące szafarskiej flory i liczne awantury pośród fauny.

9 WARSZAWA Krakowskie Przedmieście Krakowskie Przedmieście jest ściśle związane z historią Chopina i jego rodziny; jest ściśle związane z historią Chopina i jego rodziny; a) trzema warszawskimi adresami zamieszkania Fryderyka; a) trzema warszawskimi adresami zamieszkania Fryderyka; b) miejscami, w których pobierał nauki i jego pierwszymi występami, b) miejscami, w których pobierał nauki i jego pierwszymi występami, c) najważniejszą trasą c) najważniejszą trasą spacerów. spacerów.

10 Pałac Radziwiłowski (inaczej zwany Namiestnikowskim), mieszczący się przy Krakowskim Przedmieściu, to miejsce pierwszego publicznego występu Fryderyka Chopina. Debiut młodziutkiego, ośmioletniego pianisty miał miejsce 24 lutego 1818 r. Koncert zorganizowany został z inicjatywy Zofii hr. Zamoyskiej na rzecz Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności.

11 Teatr Narodowy przy Placu Krasińskich był największą i najważniejszą sceną narodową - działał do 1833 r.

12 ANTONIN ANTONIN

13 ANTONIN Jesienny pobyt w Antoninie, posiadłości księcia Jesienny pobyt w Antoninie, posiadłości księcia Antoniego Radziwiłła w Wielkopolsce, Antoniego Radziwiłła w Wielkopolsce, Chopin w korespondencji wspomina tak: Chopin w korespondencji wspomina tak: twój list […] odebrałem w Antoninie u Radziwiłła. Byłem tam tydzień, nie uwierzysz, jak mi u niego dobrze było. Ostatnią pocztą wróciłem i to ledwo com się wymówił od dłuższego pobytu. Co do mojej osoby i chwilowej zabawy, byłbym tam siedział dopókiby mię nie wypędzono, ale moje interesa, a szczególniej mój Koncert, jeszcze nie skończony, a oczekujący z niecierpliwością ukończenia finału swojego, przynaglił mię do opuszczenia tego raju. Były tam dwie Ewy, młode xiężniczki, nadzwyczaj uprzejme i dobre, muzykalne, czułe istoty. twój list […] odebrałem w Antoninie u Radziwiłła. Byłem tam tydzień, nie uwierzysz, jak mi u niego dobrze było. Ostatnią pocztą wróciłem i to ledwo com się wymówił od dłuższego pobytu. Co do mojej osoby i chwilowej zabawy, byłbym tam siedział dopókiby mię nie wypędzono, ale moje interesa, a szczególniej mój Koncert, jeszcze nie skończony, a oczekujący z niecierpliwością ukończenia finału swojego, przynaglił mię do opuszczenia tego raju. Były tam dwie Ewy, młode xiężniczki, nadzwyczaj uprzejme i dobre, muzykalne, czułe istoty.

14 DUSZNIKI

15 Odpoczynek w Dusznikach. Duszniki już w XIX wieku słynęły z dobrego klimatu i leczniczych wód. Duszniki już w XIX wieku słynęły z dobrego klimatu i leczniczych wód. Chorowitego Fryderyka, a także jego młodszą siostrę Emilkę, poddano kuracji. Chorowitego Fryderyka, a także jego młodszą siostrę Emilkę, poddano kuracji. Mimo choroby, energiczny i pełen życia Fryderyk z trudem znosił codzienną rutynę w uzdrowisku, ubolewał, że zakazano mu wycieczek w wyższe partie gór otaczających Duszniki. Mimo choroby, energiczny i pełen życia Fryderyk z trudem znosił codzienną rutynę w uzdrowisku, ubolewał, że zakazano mu wycieczek w wyższe partie gór otaczających Duszniki. Swój pobyt w Dusznikach Chopin zwieńczył występem publicznym, Swój pobyt w Dusznikach Chopin zwieńczył występem publicznym, danym na cel dobroczynny. danym na cel dobroczynny.

16 Z Warszawy do Wiednia przez Kraków. W połowie lipca 1829 r. Fryderyk w grupie przyjaciół wybrał się na wyprawę do Wiednia. W połowie lipca 1829 r. Fryderyk w grupie przyjaciół wybrał się na wyprawę do Wiednia. Trasa tej wycieczki wiodła przez Kraków, Trasa tej wycieczki wiodła przez Kraków, w którym zaplanowano kilkudniowy pobyt. w którym zaplanowano kilkudniowy pobyt. Tydzień pierwszy zszedł nam w Krakowie na samych spacerach i zwiedzaniu okolic krakowskich. ( Pisał Fryderyk).Tydzień pierwszy zszedł nam w Krakowie na samych spacerach i zwiedzaniu okolic krakowskich. ( Pisał Fryderyk). Zwiedzili Collegium Maius – bibliotekę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwiedzili Collegium Maius – bibliotekę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wstąpili na Wzgórze Wawelskie, a w okolicach Krakowa, do Wieliczki, Pieskowej Skały i Ojcowa. Wstąpili na Wzgórze Wawelskie, a w okolicach Krakowa, do Wieliczki, Pieskowej Skały i Ojcowa.

17 KRAKÓW Kraków, kościół Mariacki, 1835 r. Kraków, kościół Mariacki, 1835 r. Zwiedzanie krakowskich okolic. Zwiedzanie krakowskich okolic.

18 WIEDEŃ Fryderyk pisał: Fryderyk pisał: Wiedeń mi się podoba Wiedeń mi się podoba i Polaków w nim dosyć; i Polaków w nim dosyć; w balecie nawet jest jeden, który podczas mego wystąpienia tyle się o mnie troszczył, w balecie nawet jest jeden, który podczas mego wystąpienia tyle się o mnie troszczył, że mi sam wodę z cukrem przynosił, dodawał serca.. że mi sam wodę z cukrem przynosił, dodawał serca..

19 KONSTANCJA młodzieńczy ideał Chopina. Gdy miał 20 lat natchnieniem dla jego twórczości była piękna, młodziutka śpiewaczka Konstancja Gładkowska – jego pierwsza miłość. Gdy miał 20 lat natchnieniem dla jego twórczości była piękna, młodziutka śpiewaczka Konstancja Gładkowska – jego pierwsza miłość.

20 Konstancja Gładkowska

21 KONCERTY: Wiedeń, Drezno, Paryż. Nie mógł już nigdy powrócić do Warszawy, ponieważ odrzucił propozycję nadania Mu tytułu Pierwszego Pianisty Jego Wysokości Imperatora Rosji. Nie mógł już nigdy powrócić do Warszawy, ponieważ odrzucił propozycję nadania Mu tytułu Pierwszego Pianisty Jego Wysokości Imperatora Rosji. Chopin odpisał tymi słowami: Chopin odpisał tymi słowami: Jakkolwiek nie brałem udziału w rewolucji 1830r., gdyż byłem jeszcze na to za młody, to jednak sercem byłem z tymi, co ją robili. Dlatego uważam się za emigranta, który to tytuł nie pozwala mi przyjąć innego. Jakkolwiek nie brałem udziału w rewolucji 1830r., gdyż byłem jeszcze na to za młody, to jednak sercem byłem z tymi, co ją robili. Dlatego uważam się za emigranta, który to tytuł nie pozwala mi przyjąć innego.

22 DREZNO – wieczory u przyjaciół, granie patriotycznych utworów.

23 PARYŻ W Paryżu, mimo rosnącej sławy, W Paryżu, mimo rosnącej sławy, nie czuł się szczęśliwy. nie czuł się szczęśliwy. Tęsknota za krajem i rodziną był ogromna, coraz bardziej dawała o sobie znać trawiąca jego płuca gruźlica. Tęsknota za krajem i rodziną był ogromna, coraz bardziej dawała o sobie znać trawiąca jego płuca gruźlica. Wielką wówczas rolę w życiu Chopina odegrała znana francuska pisarka Aurora Dudevant. Wielką wówczas rolę w życiu Chopina odegrała znana francuska pisarka Aurora Dudevant. To ona właśnie towarzyszyła mu w ostatnich latach i otaczała go troskliwą opieką, kiedy stawał się coraz słabszy. To ona właśnie towarzyszyła mu w ostatnich latach i otaczała go troskliwą opieką, kiedy stawał się coraz słabszy.

24 Paryż, salon w mieszkaniu Chopina przy Square d'Orleans 9. Luwr (Dziedziniec).

25 Fryderyk Franciszek Chopin. Chopin pewnie nie był pasjonatem czy znawcą, ale z pewnością miłośnikiem sztuk plastycznych. Chopin pewnie nie był pasjonatem czy znawcą, ale z pewnością miłośnikiem sztuk plastycznych. W każdym mieście, które zwiedzał podczas swoich podróży obowiązkowym punktem (zaraz po operze) były galerie sztuki w Berlinie, Dreźnie czy Wiedniu, W każdym mieście, które zwiedzał podczas swoich podróży obowiązkowym punktem (zaraz po operze) były galerie sztuki w Berlinie, Dreźnie czy Wiedniu, ale także w Paryżu. ale także w Paryżu. Były to zazwyczaj jednak kolekcje, Były to zazwyczaj jednak kolekcje, w których dominowały dzieła w których dominowały dzieła z poprzednich epok. z poprzednich epok.

26 Chopin staje się bywalcem opery i bałwochwalcą pięknego śpiewu (tu dopiero można się dowiedzieć, co to jest śpiew – pisze Chopin).

27 LONDYN – koncerty.

28 George Sand (Aurora Dudevant)

29 George Sand. Amantine-Aurore-Lucile Dupin, baronowa Dudevant – pisarka francuska pisząca Amantine-Aurore-Lucile Dupin, baronowa Dudevant – pisarka francuska pisząca pod pseudonimem George Sand. pod pseudonimem George Sand. Autorka wielu powieści, dramatów, Autorka wielu powieści, dramatów, pism krytycznych i autobiografii pism krytycznych i autobiografii Histoire de ma vie. Histoire de ma vie. Wieloletnia towarzyszka życia Fryderyka Chopina. Wieloletnia towarzyszka życia Fryderyka Chopina. Poznali się 5 listopada 1836 r. w Paryżu, Poznali się 5 listopada 1836 r. w Paryżu, w Hotelu Francuskim, w salonie hrabiny Marie dAgoult i Franciszka Liszta. w Hotelu Francuskim, w salonie hrabiny Marie dAgoult i Franciszka Liszta.

30 Śmierć Chopina. Kilkanaście dni po śmierci Chopina, 30 października 1849 r., w kościele St. Madeleine odprawiono nabożeństwo żałobne, podczas którego muzycy Société des Concerts z solistami: Viardot, Castellane, Dupond i Lablache wykonali Requiem Mozarta, a Louis-James Lefébure-Wély na organach dwa Preludia Chopina z op. 28 – e- moll i h-moll. Kilkanaście dni po śmierci Chopina, 30 października 1849 r., w kościele St. Madeleine odprawiono nabożeństwo żałobne, podczas którego muzycy Société des Concerts z solistami: Viardot, Castellane, Dupond i Lablache wykonali Requiem Mozarta, a Louis-James Lefébure-Wély na organach dwa Preludia Chopina z op. 28 – e- moll i h-moll. Po mszy kondukt żałobny wyruszył w kierunku cmentarza wschodniego Père-Lachaise. Po mszy kondukt żałobny wyruszył w kierunku cmentarza wschodniego Père-Lachaise.

31 Kościół Św. Magdaleny. (Nabożeństwo żałobne).

32 Kościół św. Krzyża w XIX w. był największym kościołem w Warszawie, miejscem licznych uroczystości państwowych. Była to rodzinna parafia Chopinów mieszkających przy Krakowskim Przedmieściu. Znajdują się tu liczne epitafia słynnych Polaków, wśród nich serce Fryderyka Chopina, które po śmierci kompozytora, zgodnie z jego życzeniem przywiezione zostało do Warszawy. Urna z sercem Chopina wmurowana została w drugim filarze kościoła, po lewej stronie, znajduje się tam tablica pamiątkowa. Kościół św. Krzyża w XIX w. był największym kościołem w Warszawie, miejscem licznych uroczystości państwowych. Była to rodzinna parafia Chopinów mieszkających przy Krakowskim Przedmieściu. Znajdują się tu liczne epitafia słynnych Polaków, wśród nich serce Fryderyka Chopina, które po śmierci kompozytora, zgodnie z jego życzeniem przywiezione zostało do Warszawy. Urna z sercem Chopina wmurowana została w drugim filarze kościoła, po lewej stronie, znajduje się tam tablica pamiątkowa.

33 Paryż, cmentarz Père-Lachaise, nagrobek Fryderyka Chopina. Paryż, cmentarz Père-Lachaise, nagrobek Fryderyka Chopina.

34 Koniec Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "WIELCY POLACY FRYDERYK CHOPIN. Dworek w Żelazowej Woli – miejsce urodzin Fryderyka Chopina."

Podobne prezentacje


Reklamy Google