Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Biochemiczne zapotrzebowanie na tlen (5-dniowe). Biochemiczne zapotrzebowanie na tlen (BZT 5 ) jest pomiarem ilości tlenu zużytego przez mikroorganizmy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Biochemiczne zapotrzebowanie na tlen (5-dniowe). Biochemiczne zapotrzebowanie na tlen (BZT 5 ) jest pomiarem ilości tlenu zużytego przez mikroorganizmy."— Zapis prezentacji:

1 Biochemiczne zapotrzebowanie na tlen (5-dniowe)

2 Biochemiczne zapotrzebowanie na tlen (BZT 5 ) jest pomiarem ilości tlenu zużytego przez mikroorganizmy w procesie utleniania substancji organicznych (mg/l). Substancje organiczne są rozkładane i utleniane przez bakterie i w tym procesie zużywany jest tlen. Gnicie roślin wodnych, i ich rozkład powodowany przez bakterie tlenowe, stwarza również zapotrzebowanie na tlen. Biochemiczne zapotrzebowanie na tlen (BZT 5 ) jest pomiarem ilości tlenu zużytego przez mikroorganizmy w procesie utleniania substancji organicznych (mg/l). Substancje organiczne są rozkładane i utleniane przez bakterie i w tym procesie zużywany jest tlen. Gnicie roślin wodnych, i ich rozkład powodowany przez bakterie tlenowe, stwarza również zapotrzebowanie na tlen.

3 Odprowadzanie do rzek dużej ilości azotanów i fosforanów powoduje wzrost roślin, później następuje proces ich gnicia i wówczas dochodzi do wzrostu biochemicznego zapotrzebowania na tlen w rzekach. W wodach, w których znajduje się duża ilość roślin, stopień nasycenia rozpuszczonym tlenem spada poniżej 90%. Odprowadzanie do rzek dużej ilości azotanów i fosforanów powoduje wzrost roślin, później następuje proces ich gnicia i wówczas dochodzi do wzrostu biochemicznego zapotrzebowania na tlen w rzekach. W wodach, w których znajduje się duża ilość roślin, stopień nasycenia rozpuszczonym tlenem spada poniżej 90%.

4 Sprzęt i szkło labolatoryjne. Sprzęt laboratoryjny: butelka z korkiem 250ml, dwie strzykawki 2ml i jedna strzykawka 10ml, kolba miarowa100ml i 500ml, kolba stożkowa 250ml, łyżeczka 1szt., pipeta z gumką 1 szt., 2 butelki z ciemnego szkła 50ml, butelka z korkiem 500ml i 100ml, Sprzęt laboratoryjny: butelka z korkiem 250ml, dwie strzykawki 2ml i jedna strzykawka 10ml, kolba miarowa100ml i 500ml, kolba stożkowa 250ml, łyżeczka 1szt., pipeta z gumką 1 szt., 2 butelki z ciemnego szkła 50ml, butelka z korkiem 500ml i 100ml, Odczynniki: siarczan (VI) manganu (II), wodorotlenek sodu, jodek potasu, stężony kwas siarkowy (VI), skrobia, tiosiarczan sodu, węglan sodu, chloroform, woda destylowana Odczynniki: siarczan (VI) manganu (II), wodorotlenek sodu, jodek potasu, stężony kwas siarkowy (VI), skrobia, tiosiarczan sodu, węglan sodu, chloroform, woda destylowana

5 Sporządzenie czterech roztworów pomocniczych: Roztwór A: siarczan(VI) manganu(II) Roztwór A: siarczan(VI) manganu(II) 20,76g MnSO4 rozpuścić w 40cm3 świeżo przegotowanej wody destylowanej. Jeżeli roztwór będzie mętny należy go przesączyć. Przechowywać go w zamkniętej butelce z ciemnego szkła. 20,76g MnSO4 rozpuścić w 40cm3 świeżo przegotowanej wody destylowanej. Jeżeli roztwór będzie mętny należy go przesączyć. Przechowywać go w zamkniętej butelce z ciemnego szkła. Roztwór B: roztwór alkaliczny jodku potasu Roztwór B: roztwór alkaliczny jodku potasu 25g NaOH rozpuścić w 30cm3świeżo przegotowanej ostudzonej wody destylowanej. W 10cm3 takiej samej wody rozpuścić 7.5g jodku potasu. Po schłodzeniu oba roztwory wymieszać. Jeżeli otrzymany roztwór będzie miał żółte zabarwienie, to dodawać do niego po kropli tiosiarczanu sodu aż do zaniku żółtego zabarwienia 25g NaOH rozpuścić w 30cm3świeżo przegotowanej ostudzonej wody destylowanej. W 10cm3 takiej samej wody rozpuścić 7.5g jodku potasu. Po schłodzeniu oba roztwory wymieszać. Jeżeli otrzymany roztwór będzie miał żółte zabarwienie, to dodawać do niego po kropli tiosiarczanu sodu aż do zaniku żółtego zabarwienia

6 Roztwór C: roztwór tiosiarczanu sodu Roztwór C: roztwór tiosiarczanu sodu 3,125g Na2S2O3 rozpuścić w świeżo przygotowanej wodzie destylowanej i dopełnić w kolbie miarowej do 500cm3. 3,125g Na2S2O3 rozpuścić w świeżo przygotowanej wodzie destylowanej i dopełnić w kolbie miarowej do 500cm3. Roztwór D: roztwór skrobi Roztwór D: roztwór skrobi Około 1g skrobi zalać 10cm3 letniej wody destylowanej i wymieszać. Do mieszaniny dodać 100cm3wrzącej wody destylowanej, wymieszać i gotować przez kilka minut. Około 1g skrobi zalać 10cm3 letniej wody destylowanej i wymieszać. Do mieszaniny dodać 100cm3wrzącej wody destylowanej, wymieszać i gotować przez kilka minut.

7 Pobranie próbek wody do pomiaru stężenia rozpuszczonego tlenu do BZT 5 Zanurz butelkę poniżej poziomu wody, gdy butelka wypełni się wodą trzymaj ją w wodzie jeszcze przez kilka minut, aby z butelki wydostały się pęcherzyki powietrza Zanurz butelkę poniżej poziomu wody, gdy butelka wypełni się wodą trzymaj ją w wodzie jeszcze przez kilka minut, aby z butelki wydostały się pęcherzyki powietrza Do strzykawki 2mml pobierz roztwór siarczanu(VI) manganu(II) – roztwór A. Jeżeli do strzykawki dostanie się pęcherzyk powietrza to go usuń poprzez odwrócenie Do strzykawki 2mml pobierz roztwór siarczanu(VI) manganu(II) – roztwór A. Jeżeli do strzykawki dostanie się pęcherzyk powietrza to go usuń poprzez odwrócenie –strzykawki do góry, a następnie dodaj tą porcję roztworu A do badanej próbki (najgłębiej pod powierzchnią wody) Za pomocą drugiej strzykawki 2ml dodaj do badanej próbki taką samą ilość jodku potasu – roztwór B Za pomocą drugiej strzykawki 2ml dodaj do badanej próbki taką samą ilość jodku potasu – roztwór B –Zaczekaj ok. 1 minutę zacznie tworzyć się brązowy osad, który będzie się wytrącał. Zamknij butelkę korkiem i wymieszaj. Odczekaj następnie 20 minut.

8 Pomiar zawartości rozpuszczonego tlenu Pomiar zawartości rozpuszczonego tlenu –Otwórz butelkę i dodaj łyżeczkę kwasu amidosulfonowego –Ponownie zamknij butelkę i mieszaj aż osad ulegnie rozpuszczeniu –Odmierz 100ml badanego roztworu do kolby miarowej i przelej go do kolby stożkowej –Do biurety nalej tiosiarczanu sodu – roztwór C i zacznij miareczkowanie. Gdy barwa roztworu w kolbie zmieni się na jasnosłomkową do roztworu dodaj za pomocą pipety 30 kropli roztworu skrobi – roztwór D. Potrząśnij kolbą aż barwa zmieni się na niebieską –Ponownie do kolby z roztworem dodawaj z biurety roztwór C do momentu zaniku barwy niebieskiej. Jest to punkt końcowy miareczkowania

9 –Zanotuj całkowitą ilość zużytego tiosiarczanu sodu –Dla obliczenia ilości rozpuszczonego tlenu w mg/l należy objętość tiosiarczanu sodu pomnożyć przez 2 (jeżeli objętość zużytego tiosiarczanu sodu oznaczymy jako X i jest to wartość równoważna ilości mililitrów rozpuszczonego tlenu w 0.5 litra wody, to 2X ml tiosiarczanu sodu odpowiada ilości rozpuszczonego tlenu mg/l –Zapisz otrzymany wynik –W celu określenia rzeczywistego stopnia nasycenia wody tlenem wynik otrzymany z miareczkowania należy pomnożyć przez odpowiedni współczynnik korygujący. Następnie otrzymana skorygowana zawartość tlenu w wodzie wyrażona w mg/l należy zaznaczyć na dolnej poziomej osi wykresu obliczeniowego i przeprowadź linię prostą do odpowiedniej wartości temperatury na górnej osi poziomej. Wielkość odpowiadająca punktowi przecięcia się wyznaczonej prostej z osią ukośną wykresu stanowi określi stopień nasycenia w %

10 –Zapisz otrzymany wynik –W celu określenia rzeczywistego stopnia nasycenia wody tlenem wynik otrzymany z miareczkowania należy pomnożyć przez odpowiedni współczynnik korygujący. Następnie otrzymana skorygowana zawartość tlenu w wodzie wyrażona w mg/l należy zaznaczyć na dolnej poziomej osi wykresu obliczeniowego i przeprowadź linię prostą do odpowiedniej wartości temperatury na górnej osi poziomej. Wielkość odpowiadająca punktowi przecięcia się wyznaczonej prostej z osią ukośną wykresu stanowi określi stopień nasycenia w %

11 Opracowane wyniki Opracowane wyniki

12

13

14 Wnioski Wnioski Mała ilość rozpuszczonego tlenu w wodzie jest spowodowana gromadzeniem się odpadów organicznych, resztek obumarłych roślin i zwierząt, a także fekaliów. W takiej wodzie mogą masowo rozwijać się organizmy beztlenowe, zachodzi też proces wydzielania się gazu błotnego i siarkowodoru. Mała ilość rozpuszczonego tlenu w wodzie jest spowodowana gromadzeniem się odpadów organicznych, resztek obumarłych roślin i zwierząt, a także fekaliów. W takiej wodzie mogą masowo rozwijać się organizmy beztlenowe, zachodzi też proces wydzielania się gazu błotnego i siarkowodoru.

15 Badania wykorzystane do prezentacji zostały przeprowadzone na zajęciach Wodo jaka jesteś i co z tobą będzie? przeprowadzonych w ramach projektu Niezbadane tajemnice kropli wody w ramach grantowego projektu Równać szanse 2007. Badania wykorzystane do prezentacji zostały przeprowadzone na zajęciach Wodo jaka jesteś i co z tobą będzie? przeprowadzonych w ramach projektu Niezbadane tajemnice kropli wody w ramach grantowego projektu Równać szanse 2007.

16 Opracowane na podstawie badań przeprowadzonych przez uczniów biorących udział w projekcie Wodo jaka jesteś i co z tobą będzie?. Opracowane na podstawie badań przeprowadzonych przez uczniów biorących udział w projekcie Wodo jaka jesteś i co z tobą będzie?.

17 Wykonała Monika Antolak Wykonała Monika Antolak


Pobierz ppt "Biochemiczne zapotrzebowanie na tlen (5-dniowe). Biochemiczne zapotrzebowanie na tlen (BZT 5 ) jest pomiarem ilości tlenu zużytego przez mikroorganizmy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google