Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

H2OBŁĘDNI w laboratorium chemicznym UAM. Elektroliza wody Opis eksperymentu Kapilarna pipetę Pasteura wypełniamy w ¾ pojemności roztworem wodorotlenku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "H2OBŁĘDNI w laboratorium chemicznym UAM. Elektroliza wody Opis eksperymentu Kapilarna pipetę Pasteura wypełniamy w ¾ pojemności roztworem wodorotlenku."— Zapis prezentacji:

1 H2OBŁĘDNI w laboratorium chemicznym UAM

2 Elektroliza wody Opis eksperymentu Kapilarna pipetę Pasteura wypełniamy w ¾ pojemności roztworem wodorotlenku sodu. Banieczkę pipety przebijamy na wylot dwiema szpilkami (szpilki nie mogą się stykać). Do każdej ze szpilek podłączamy przewody z krokodylkami. Wolne końce przewodów przyłączamy do baterii. Wylot pipety zanurzamy w wodzie z płynem do mycia naczyń umieszczonej na szalce Petriego. Wydzielający się gaz zbieramy w bańkach mydlanych. Kiedy baniek mydlanych będzie ? rozłączamy cały układ. Po chwili zbliżamy zapaloną wykałaczkę. Obserwacje Na elektrodach wydziela się bezbarwny gaz. Gaz w pęcherzykach spala się wybuchowo. Wnioski Pod wpływem prądu woda ulega elektrolizie, czyli rozkłada się na wodór i tlen. 2HO 2H + O Wodór spala się w tlenie wybuchowo (tworzą tzw. Mieszaninę piorunującą). 2H + O 2HO

3

4 Odwodnienie cukru Opis eksperymentu Do wąskiej zlewki o pojemności 150 cm³ sypiemy cukier (ok. 1-2 wysokości), można zwilżyć jego powierzchnię paroma kroplami wody, a następnie nalewamy ok. 20 cm³ stężonego kwasu siarkowego (VI). Obserwujemy zmianę zabarwienia cukru, sprawdzamy temperaturę zlewki. Obserwacje Zawartość zlewki zmienia barwę z białej na czarną i zwiększa swą objętość. Wnioski Pod wpływem stężonego HSO sacharoza ulega odwodnieniu, co prowadzi do zwęglenia cukru.

5

6

7 Woda utleniona a pasta dla słonia Opis eksperymentu Do szklanego cylindra obj. 250 ml, ustawionego w misce lub kuwecie, wlewamy 30 ml perhydrolu i niewielką ilość płynu do mycia naczyń, mieszamy. Jednym, śmiałym ruchem wlewamy do cylindra 5 ml stężonego roztworu jodku potasu. Obserwacje Zawartość cylindra pieni się i zwiększa swoją objętość, wypływając poza naczynie. Wnioski Nadtlenek wodoru rozkłada się z wydzieleniem tlenu, który pod wpływem płynu do mycia naczyń tworzy pianę.

8

9

10 Otrzymywanie wodorotlenku sodu Opis eksperymentu Ustawiamy mały krystalizator lub szalkę Petriego na płycie grafoskopu. Do naczynia wlewamy około 5 cm³ wody. Do wody dodajemy 2-3 krople roztworu fenoloftaleiny. Wyjmujemy z pojemnika kawałek sodu (który przechowuje się pod naftą), osuszamy go bibułą filtracyjną i nożem odcinamy kawałeczek metalu. Wrzucamy sód do naczynia z wodą i na ekranie obserwujemy przebieg doświadczenia. Obserwacje Sód rozpuszcza się w wodzie. Wydziela się gaz. Fenoloftaleina barwi się na malinowo. Wnioski Sód reaguje energicznie z wodą. 2Na + 2HO 2NaOH + H

11

12 Rozkład nadtlenku wodoru z udziałem katalizatora Opis eksperymentu Do trzech probówek nalewamy roztwór nadtlenku wodoru. Następnie do pierwszej probówki wrzucamy niewielką ilość tlenku manganianu(IV), do drugiej grudkę drożdży, do trzeciej KMnO. Identyfikujemy gazy wydzielające się w probówkach. Obserwacje Po dodaniu MnO, drożdży i KMnO energicznie wydzielał się gaz, który powodował zapalenie się żarzącego się łuczywka. Wnioski Pod wpływem katalizatorów nadtlenek wodoru rozkłada się z wydzieleniem tlenu. 2HO 2HO + O kat.

13

14 Reakcja tlenku węgla(IV) z zasadą wapniową Opis eksperymentu Do probówki nalewamy około 2 cm³ wody wapiennej, czyli roztworu wodorotlenku wapnia (zasady wapniowej), a następnie wkładamy do niego rurkę szklaną i wdmuchujemy przez nią powietrze wydychane z płuc. Obserwacje Woda wapienna mętnieje. Wnioski Wodorotlenek wapnia reaguje z CO, tworząc nierozpuszczalny w wodzie CaCO. Ca(OH) + CO CaCO + HO

15

16 Fontanna z wody amoniakalnej Opis eksperymentu W kolbie okrągło dennej ogrzewamy wodę amoniakalną. Wydzielający się gaz zbieramy w odwróconej do góry dnem kolbie (amoniak jest gazem lżejszym od powietrza). Kolbę z zebranym gazem zamykamy korkiem z osadzoną w nim rurką szklaną zakończoną wężykiem gumowym ze ściskaczem. Koniec wężyka gumowego zanurzamy w zlewce pojemności 1000 cm³ z wodnym roztworem fenoloftaleiny, po czym zwalniamy ściskacz i obserwujemy co dzieje się we wnętrzu kolby oraz jakie zachodzą zmiany. Obserwacje Do wnętrza kolby zostaje zassana woda. Wskaźnik (wywar z czerwonej kapusty) zmienia zabarwienie z fioletowego na zielony. Wniosek Amoniak bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie (około 720 objętości w 1 objętości wody). Woda amoniakalna ma odczyn zasadowy.

17

18 Działanie wody bromowej na olej roślinny i smalec Opis eksperymentu W probówkach umieszczamy niewielką ilość (ok. 0,5 – 1cm³) oleju roślinnego i smalcu doprowadzonego do postaci płynnej przez lekkie ogrzanie probówki, np. w ciepłej wodzie. Do obu probówek dodajemy po 1 cm³ wody bromowej bądź przygotowanego,,In situ roztworu bromu. Zamykamy probówki korkiem i intensywnie mieszamy. Obserwujemy zawartość probówek. Obserwacje Po wymieszaniu woda bromowa odbarwiła się w probówce z olejem roślinnym. W probówce ze smalcem woda bromowa nie odbarwiła się. Wnioski RCH = CHR + Br RCHBrCHBrR Woda bromowa pozwala odróżnić tłuszcze nienasycone od nasyconych.

19


Pobierz ppt "H2OBŁĘDNI w laboratorium chemicznym UAM. Elektroliza wody Opis eksperymentu Kapilarna pipetę Pasteura wypełniamy w ¾ pojemności roztworem wodorotlenku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google