Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

L UBLIN. M APA NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC W WOJ. LUBELSKIM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "L UBLIN. M APA NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC W WOJ. LUBELSKIM."— Zapis prezentacji:

1 L UBLIN

2 M APA NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC W WOJ. LUBELSKIM

3 O TO KILKA Z NICH : Pałac Sanguszków w Lubartowie, który obejmuje murowany pałac z XVIII w., bramę pałacową, park i staw za pałacem oraz pozostałości mostu. Posiadłość została założona ok. połowy wieku XVI w. przez Piotra Firleja, i miała ona wtedy profil obronny. Obecny pałac w stylu barokowym zbudowano w drugiej połowie XVII w. W 1693 roku Tylman z Gameren sporządził projekt przebudowy zamku dla marszałka wielkiego koronnego Józefa Karola Lubomirskiego, ale nie wiadomo, czy został on w pełni zrealizowany. W roku 1705 podczas wojny północnej pałac został częściowo zniszczony. Odbudowany z funduszy księcia Pawła Karola Sanguszki, według projektu Pawła Antoniego Fontany zyskał m.in. portyk i trzecią kondygnację. Poza tym wyposażono wnętrza, dobudowano ogrodzenie oraz uporządkowano wystrój parku za pałacem. Potem rezydencja wielokrotnie zmieniała właścicieli. Był on pod administracją Banku Polskiego w XIX wieku, jak również pełnił funkcję szpitala wojskowego. W 1925 pałac kupiło Zgromadzenie Zakonne Braci Kresowych. Rok 1933 nie zapisał się dobrze w historii tego zabytku – pożar, który wybuchł w rezydencji zniszczył dach i wnętrza pałacowe. Zarząd Miejski wykupił ruinę wraz z ogrodem w latach 1935-1938. Odbudowa i remont generalny miał miejsce już po II wojnie światowej, w latach 1950-1970. Obecnie pełni funkcję siedziby Starostwa Powiatowego w Lubartowie.

4

5 Piwnica pod Fortuną to nowoczesne multimedialne muzeum, które znajduje się w zabytkowej kamienicy przy Rynku 8 w Lublinie. Wnętrza zostały zaprojektowane jako multimedialna historia miasta. Poprzez korzystanie z ekranów dotykowych, odwiedzający Piwnicę pod Fortuną, mogą poznać historię najważniejszych wydarzeń "złotego wieku", życie i zwyczaje ówczesnych mieszczan, a także instytucję miejskiego kata. Odwiedzający zapoznają się również z historią przemysłu lubelskiego w XIX w oraz wielokulturowością i wieloreligijnością Lublina. Najważniejszą część muzeum stanowi winiarnia z unikatowymi XVI-wiecznymi malowidłami, inspirowanymi filozofią i mitologią antyczną. Na sklepieniu przedstawiony jest wizerunek Fortuny, która ponoć do dziś przynosi szczęście każdemu, kto ją odwiedzi.

6

7 R OZTOCZAŃSKI P ARK N ARODOWY Leżący w województwie lubelskim istnieje od 1974 roku chroniąc najciekawsze i najcenniejsze przyrodniczo rejony przepięknego Roztocza, które niegdyś były lasami Ordynacji Zamojskiej. W dawnych zabytkowych zabudowaniach administracji Ordynacji mieści się m.in Dyrekcja Parku.Park obejmuje wspaniałe zielone obszary będące oazą ciszy i spokoju. Spotkać tu można około 700 gatunków roślin i aż 19 zespołów leśnych, w których występuje około 400 drzew pomnikowych.

8

9 Brama Grodzka – pozostałość pierwszych murowanych elementów obwarowań miasta, wybudowanych w 1342 roku, po zezwoleniu Kazimierza III Wielkiego. Obecny zabytek ma kształt nadany mu w 1785 roku przez nadwornego architekta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Dominika Merliniego, a jej wygląd jest wynikiem remontu z XVIII wieku. Brama Grodzka zwana była także Bramą Żydowską, ponieważ była przejściem pomiędzy Starym Miastem, a dzielnicą żydowską. Obecnie w Bramie Grodzkiej znajduje się siedziba Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”.

10

11 KONIEC Prezentacje wykonały: Angelika Sieńko i Weronika Garbacz.


Pobierz ppt "L UBLIN. M APA NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC W WOJ. LUBELSKIM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google