Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Człowiek rozsądny dostosowuje się do świata; człowiek nierozsądny z uporem próbuje dostosować świat do siebie. Dlatego wszelki postęp zależy od ludzi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Człowiek rozsądny dostosowuje się do świata; człowiek nierozsądny z uporem próbuje dostosować świat do siebie. Dlatego wszelki postęp zależy od ludzi."— Zapis prezentacji:

1 „Człowiek rozsądny dostosowuje się do świata; człowiek nierozsądny z uporem próbuje dostosować świat do siebie. Dlatego wszelki postęp zależy od ludzi nierozsądnych.” George Bernard Shaw

2 POSTĘP

3 Nowy wymiar komunikacji

4 Portale społecznościowe Portale społecznościowe - takie portale internetowe, które funkcjonują w oparciu o zgromadzone wokół nich społeczności. Idea wykorzystania Internetu do tworzenia e-społeczności pojawiła się już w latach 70-tych, jednak dopiero w 1995 r. powstała pierwsza strona tego typu, classmates.com. Użytkownicy mogli się za jej pośrednictwem kontaktować z byłymi kolegami ze szkoły, poprzez indywidualny profil z podstawowymi danymi kontaktowymi oraz zdjęciami.

5 myspace.com W 2003 roku powstała kolejna ważna strona umożliwiająca komunikowanie się między sobą internautów, a także nawiązywanie nowych znajomości – myspace.com. Innowacją było wprowadzenie możliwości prowadzenia blooga, a także tworzenia galerii zdjęć i profili muzycznych. Właśnie ta ostatnia funkcja przyczyniła się do szczególnej popularności tej strony w branży artystycznej – za jej pośrednictwem promować się mogą młodzi muzycy, aktorzy, filmowcy chcący się podzielić swoimi dokonaniami. Według twórców portalu ponad 250 mln osób z całego świata założyło konta na myspace.com.

6 Facebook – Facebook – największy na świecie portal społecznościowy. został założony w 2004 r. przez Marka Zuckerberga. W jego ramach zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z różnorodnych, interesujących aplikacji. Początkowo projekt przeznaczony był przede wszystkim dla uczniów szkół średnich i studentów szkół wyższych. Obecnie portal zrzesza ok. 850 mln użytkowników z całego świata. Polska wersja językowa serwisu funkcjonuje od maja 2008 roku. W 2010 r. powstał nawet, wyreżyserowany przez Davida Finchera, film opisujący historię i sukces tego najpopularniejszego obecnie serwisu – „The social Network”.

7 Facebook ułatwienie kontaktu ze znajomymi zdjęcia, filmy, artykuły, pliki do pobrania, linki do interesujących stron www aplikacje służące rozrywce chatchat możliwość wysyłania prywatnych wiadomości komentowanie i ocenianie wpisów własny mikroblog rozbudowane funkcje ochrony prywatności pozyskiwanie nowych kontaktów informacja o statusie związku wymiana informacji

8 – szybki obieg informacji – szybki obieg informacji Serwis ten istnieje od 2006 roku; Jest postrzegany jako medium, które łamie dotychczasowy kanon przekazywania wiadomości; Są one sprowadzane do krótkich notek ograniczających się do 140 znaków (mniej niż tradycyjny sms); W tej postaci informacje mogą być przesyłane natychmiast, niemal z każdego miejsca na Ziemi, za pośrednictwem telefonów komórkowych, tabletów, laptopów i innych tego typu urządzeń; Nie jest istotna gramatyczna poprawność zredagowanej informacji, liczy się jej istota i szybkość przekazu; Za pośrednictwem Twittera każde istotne wydarzenie można śledzić w czasie rzeczywistym; Na założenie profilu na tym portalu decyduje się coraz więcej polityków, także w Polsce; Serwis ten gromadzi globalną społeczność dzielącą się informacjami i wrażeniami w czasie; rzeczywistym, a także pomagającą sobie wzajemnie (błyskawiczna odpowiedź na niemalże każde pytanie o fakty).

9 NK – najpopularniejszy polski portal społecznościowy

10 O czym należy pamiętać zakładając konto na portalu społecznościowym? Zakładając konto decydujemy się na udostępnienie innym osobom informacji na nasz temat. Zakładając konto decydujemy się na udostępnienie innym osobom informacji na nasz temat. Warto zastanowić się nad tym, jakie dane będziemy na nim zamieszczać i kto będzie je mógł zobaczyć (oprócz znajomych ktoś inny może być zainteresowany pozyskaniem informacji na nasz temat, tego typu strony mogą być odwiedzane przez nauczycieli, wykładowców, pracodawców czy klientów a także potencjalnych przestępców). Warto zastanowić się nad tym, jakie dane będziemy na nim zamieszczać i kto będzie je mógł zobaczyć (oprócz znajomych ktoś inny może być zainteresowany pozyskaniem informacji na nasz temat, tego typu strony mogą być odwiedzane przez nauczycieli, wykładowców, pracodawców czy klientów a także potencjalnych przestępców). Niewskazane jest więc umieszczanie, w sposób ogólnodostępny, kontrowersyjnych fotografii z prywatnych imprez, rodzinnych wakacji czy innych nieformalnych sytuacji życiowych. Niewskazane jest więc umieszczanie, w sposób ogólnodostępny, kontrowersyjnych fotografii z prywatnych imprez, rodzinnych wakacji czy innych nieformalnych sytuacji życiowych. Wrzucenie czegokolwiek do sieci jest bardzo proste, ale usunięcie niekoniecznie – pliki są kopiowane, rozsyłane i nigdy nie mamy pewności gdzie mogą trafić. Wrzucenie czegokolwiek do sieci jest bardzo proste, ale usunięcie niekoniecznie – pliki są kopiowane, rozsyłane i nigdy nie mamy pewności gdzie mogą trafić. Mimo niewątpliwej wygody kontaktowania się z przyjaciółmi za pomocą serwisów społecznościowych, tego typu komunikacja nie zastąpi rozmowy twarzą w twarz. Mimo niewątpliwej wygody kontaktowania się z przyjaciółmi za pomocą serwisów społecznościowych, tego typu komunikacja nie zastąpi rozmowy twarzą w twarz.

11 O czym należy pamiętać zakładając konto na portalu społecznościowym? Zbyt długie i częste korzystanie z portali grozi uzależnieniem od Internetu. Zbyt długie i częste korzystanie z portali grozi uzależnieniem od Internetu. Nie warto udawać lepszych, niż się jest w rzeczywistości. Nie należy zapominać kim się jest naprawdę tworząc swój wizerunek w sieci. Nie warto udawać lepszych, niż się jest w rzeczywistości. Nie należy zapominać kim się jest naprawdę tworząc swój wizerunek w sieci. Zbytnie wyolbrzymianie własnych zalet i osiągnięć może być przyczyną nabawienia się kompleksów, w momencie zderzenia z brutalną rzeczywistością. Zbytnie wyolbrzymianie własnych zalet i osiągnięć może być przyczyną nabawienia się kompleksów, w momencie zderzenia z brutalną rzeczywistością. Nie wolno bezgranicznie ufać kontaktom zawartym za pośrednictwem serwisów społecznościowych – nigdy nie możemy być pewni w 100 %, czy osoba z którą korespondujemy jest tą, za którą się podaje. Nie wolno bezgranicznie ufać kontaktom zawartym za pośrednictwem serwisów społecznościowych – nigdy nie możemy być pewni w 100 %, czy osoba z którą korespondujemy jest tą, za którą się podaje. Łatwy dostęp i poczucie anonimowości sprawiają, że tego typu strony internetowe są dobrym gruntem do różnego rodzaju przestępstw. Łatwy dostęp i poczucie anonimowości sprawiają, że tego typu strony internetowe są dobrym gruntem do różnego rodzaju przestępstw. Nie wolno dzielić się więc bezkrytycznie wszystkimi informacjami na swój temat tylko dlatego, że na podstawie profilu obca nam zupełnie osoba wydaje się godna zaufania. Nie wolno dzielić się więc bezkrytycznie wszystkimi informacjami na swój temat tylko dlatego, że na podstawie profilu obca nam zupełnie osoba wydaje się godna zaufania.

12 Niektóre portale powstały po to, by ułatwić użytkownikom nawiązywanie kontaktów i realizowanie celów zawodowych, znajdowanie lepszej pracy, dzielenie się nowinkami z danej branży. Celem funkcjonowania jest nawiązywanie relacji biznesowych, a głównym kapitałem – ludzie. Skupia głównie kadrę menadżerską i profesjonalistów z różnych dziedzin. Jest ulubionym portalem zawodowych freelancerów. W Polsce serwis ten uważany jest za elitarny, ponieważ jest całkowicie anglojęzyczny.

13 Za jego pośrednictwem można nawiązywać i podtrzymywać interesujące i przydatne kontakty zawodowe, wyszukiwać ciekawe oferty pojawiające się na rynku pracy, a przy okazji promować swoją osobę w kręgu zawodowym. Serwis jest kopalnią wiedzy z różnych branż, szczególnie na forach, gdzie ludzie dzielą się własnymi doświadczeniami. Jest to miejsce w sieci, w którym swoje profile stwarzają osoby dopiero wkraczające na swoją ścieżkę zawodową, ale również takie, które chcą się rozwijać, szukać lepszej pracy oraz pracodawcy, którzy poszukują dobrych pracowników. Inną kategorią użytkowników są przedsiębiorcy prowadzący własny biznes, trenerzy, szkoleniowcy, freelancerzy, dla których serwis jest bazą potencjalnych klientów.

14 Jego użytkownicy mogą prowadzić na bieżąco swoją historię zawodową, poprzez wykreowanie swojej wirtualnej wizytówki. Można w niej umieścić wszystkie najistotniejsze informacje o swoim doświadczeniu i umiejętnościach, również w formie graficznego portfolio. Portal ten współpracuje ściśle z innymi wirtualnymi serwisami, zajmującymi się w szczególności rozpowszechnianiem ofert pracy i stawia głównie na rozwój funkcji rekrutacyjnych.

15 Korzyści z posiadania profilu na portalu typu LinkedIn.com, GoldenLinepl, Profeo.pl, czy Grono.net: Jest to szansa nawiązania kontaktów zawodowych w swojej branży, i to kontaktów nie tylko na terenie kraju, ale również zagranicznych. Posiadanie profilu na tego typu portalu jest źródłem informacji o osobach, których nie znamy osobiście, a z którymi mamy podjąć współpracę na polu zawodowym (negocjacje, przetargi, spotkania handlowe). Dobrze stworzony profil może zainteresować head hunterów, którzy często szukają kandydatów do pracy dla swoich klientów za pośrednictwem podobnych serwisów internetowych. Jest to szansa na znalezienie nowej, lepszej pracy. Pracodawcy i działający na ich zlecenie rekruterzy coraz częściej i chętniej badają aktywność potencjalnych kandydatów na popularnych serwisach internetowych, a także analizują ich wirtualne profile. Zdarza się, że podstawą odrzucenia kandydatury są znalezione tam informacje, takie jak kontrowersyjne zdjęcia czy niepochlebne wypowiedzi dotyczące wcześniejszych pracodawców czy współpracowników. Analizowane są nie tylko media dedykowane rekrutacji, ale również prywatne bloogi i profile stworzone na towarzysko – rozrywkowych serwisach społecznościowych, jak Facebook, Twitter czy nk. Dlatego tak ważne jest świadome kreowanie swojego wirtualnego wizerunku.

16 Błędy najczęściej popełniane przez osoby chcące zaprezentować swoje kwalifikacje zawodowe w sieci: Kandydatom zdarza się „zapominać” o stworzonym kiedyś koncie i informacje w nim zawarte są niepełne lub zdezaktualizowane. Brak sieci kontaktów – te również często poddawane są analizie przez pracodawców i rekruterów, uwiarygodniają bowiem informacje zamieszczone przez kandydata. Budowanie fałszywego wizerunku – przypisywanie sobie cudzych osiągnięć lub przerysowywanie swoich. Wszelkie informacje zamieszczane w profilu i tak zostaną zweryfikowane podczas późniejszych etapów procesu rekrutacji, więc na dłuższą metę tego typu działanie jest szkodliwe.

17 Pamiętaj: Po założeniu profilu na którymkolwiek z serwisów powinieneś cały czas nad nim pracować: dbać o jego stałą aktualizację oraz kompletność informacji. Zamieszczone dane powinny być wyczerpujące i co najważniejsze – zgodne z prawdą. Wszelkie kłamstwa i próby wyolbrzymienia swoich kompetencji i kwalifikacji są łatwe do zdemaskowania i mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Informacje powinny dotyczyć przede wszystkim posiadanych kwalifikacji, kompetencji oraz ewentualnych oczekiwań. Ważne jest także, by fotografie zamieszczone jako załącznik do wirtualnego CV były odpowiednie. Wiele wskazuje na to, że pracodawcy coraz częściej będą sięgać do Internetu w poszukiwaniu potencjalnych kandydatów do pracy, dlatego warto dbać o to, by sieciowy wizerunek był profesjonalny. Wykorzystujmy dostępne narzędzia, jakim są serwisy społecznościowe i biznesowe, w taki sposób, by przyniosły nam jak najwięcej korzyści. Bądźmy postępowi i dostosowujmy świat do siebie. Bądźmy postępowi i dostosowujmy świat do siebie.

18 Bibliografia: Krzysztof Kakiet „Portale społęcznościowe – współczesne okno na świat.”; artykuł zamieszczony na portalu www.opoka.org.pl;www.opoka.org.pl „Firma a portale społecznościowe.”; artykuł zamieszczony na portalu www.handel.nf.pl;www.handel.nf.pl Eryk Mistewicz „Twitter: informacja w mgnieniu oka.”; artykuł zamieszczony na portalu www.dziennik.pl;www.dziennik.pl „Jak korzystać z Facebooka?”; artykuł zamieszczony na portalu www.chip.pl; www.chip.pl „GoldenLine, czyli jak zrobić napad na karierowicza.”; artykuł zamieszczony na portalu www.topmenager.pl;www.topmenager.pl Grzegorz Marczak „Profeo.pl zmieniło się w internetową wizytówkę.”; artykuł zamieszczony na portalu www.antyweb.pl”;www.antyweb.pl Aleksandra Gierybo-Paprota „Jak Cię widzą tak Cię rekrutują.”; artykuł zamieszczony na portalu www.pracuj.pl.www.pracuj.pl

19


Pobierz ppt "„Człowiek rozsądny dostosowuje się do świata; człowiek nierozsądny z uporem próbuje dostosować świat do siebie. Dlatego wszelki postęp zależy od ludzi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google