Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapraszam Michał Zawistowski.  miasto i gmina w północno- wschodniej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim. Największe i najludniejsze miasto na.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapraszam Michał Zawistowski.  miasto i gmina w północno- wschodniej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim. Największe i najludniejsze miasto na."— Zapis prezentacji:

1 Zapraszam Michał Zawistowski

2  miasto i gmina w północno- wschodniej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim. Największe i najludniejsze miasto na Mazurach oraz główny ośrodek przemysłowy i kulturalny w regionie.

3  Miasto powstało jako podgrodzie zamku krzyżackiego w końcu XIV wieku, uzyskało prawa miejskie w 1445. Przed reformacją parafia ełcka należała doarchiprezbiteratu w Reszlu. Od XVI w. aż do 1945 dominowali ewangelicy. Ośrodek ruchu mazurskiego. Według danych niemieckich w 1890 w mieście Polacy stanowili 13%, a w powiecie (Landskreis Lyck) 71% mieszkańców [. Pod koniec 1896 w Ełku powstała Mazurska Partia Ludowa, a w grudniu 1923 – Masurenbund (Związek Mazurów). W latach 1896– 1902 wydawano również Gazetę Ludową, redagowaną w języku polskim i przeznaczoną dla ludności mazurskiej.

4  Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ełku – największy i najstarszy kościół w Ełku, wybudowany w stylu neogotyckim w latach 1847–1850. Przebudowany w latach 1922–1925 po zniszczeniach wojennych i pożarze z 1914 roku. Do 1945 świątynia ewangelicka, po II wojnie światowej polski kościół rzymskokatolicki.

5  Katedra św. Wojciecha w Ełku – wybudowany w 1893 w stylu neog kościółotyckim, konsekrowany 19 sierpnia 1903przez bpa Edwarda Hermanna, otrzymał wezwanie św. Wojciecha i Przemienienia Pańskiego. Odnowiony i odmalowany w 1955. Kolejny, generalny remont, przeprowadzono w latach 1993-1995. Wyposażenie częściowo gotyckie.

6  Zamek w Ełku – zamek krzyżacki mieszczący się w Ełku na półwyspie (w przeszłości wyspie) Jeziora Ełckiego przy ul. Zamkowej.  Teren zamku jest pod opieką Konserwatora Zabytków oraz wpisany do rejestru zabytków.

7  Wieża ciśnień w Ełku – wieża wodna znajdująca się w Ełku przy skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Kajki, powstała w 1895 r., jedna z najlepiej zachowanych wież ciśnień na Mazurach. Obiekt figuruje w Rejestrze Zabytków.

8  Kościół Chrześcijan Baptystów w Ełku – kościół baptystyczny w Ełku, zbudowany w roku 1905 ] lub 1908 w stylu neogotyckim na planie prostokąta. Od 10 marca 1989 wpisany do rejestru zabytków. ]  Mieści się w Centrum przy Parku Solidarności przy ul. 3 Maja 8.  Na elewacji kościoła widnieje napis: Od cieni i pozorów do prawdy.  W 2005 ełccy baptyści obchodzili setną rocznicę budowy kościoła, pomimo wątpliwości odnośnie daty powstania świątyni.  W 2012 władze Ełku oraz MSWiA przeznaczyły kilkadziesiąt tysięcy złotych na remont zniszczonego dachu.

9  Park Solidarności (dawniej Park Królowej Luizy) – zabytkowy park miejski, położony w centrum Ełku między kwadratem ulic Mickiewicza, Małeckich, Armii Krajowej i 3 maja, odrestaurowany w 2009 roku.

10  Most w Ełku – żelbetowy most drogowy przez Jezioro Ełckie w Ełku w województwie warmińsko-mazurskim. Obiekt figuruje w Rejestrze Zabytków.

11  Budynek Szkoły Artystycznej w Ełku – zabytkowa kamienica w Ełku. Mieści się w dzielnicy Centrum przy ul. Armii Krajowej 21 przy skrzyżowaniu z ulicą Orzeszkowej. Zbudowana w 1919 roku. Obiekt figuruje w Rejestrze Zabytków.

12  Budynek Sądu Rejonowego w Ełku – zabytkowa kamienica w Ełku. Mieści się w dzielnicy Centrum przy skrzyżowaniu ul. Jana i Hieronima Małeckich z ul. Mickiewicza w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Solidarności. Zbudowana w 1911 roku. Pierwotnie użytkowana jako kamienica mieszkalna, obecnie pełni funkcję siedziby Sądu Rejonowego w Ełku. Obiekt figuruje w Rejestrze Zabytków– nr rej.: A-1027 z 16.03.1995.  Jest to budynek z dachem dwuspadowym, który w ostatnich latach przeszedł remont elewacji, na której od strony ulicy Małeckich namalowane są miecz i waga symbolizujące sąd.

13  Budynek Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku – zabytkowa kamienica w Ełku. Mieści się w dzielnicy Centrum przy ul. Kościuszki naprzeciwko Katedry św. Wojciecha i w pobliżu innych budynków kurii biskupiej. Zbudowana na początku XX wieku. Od 1992 w budynku mieści się Wyższe Seminarium Duchowne w Ełku. Obiekt figuruje w rejestrze zabytków.

14  Zapraszam do odwiedzenia mojego miasta!


Pobierz ppt "Zapraszam Michał Zawistowski.  miasto i gmina w północno- wschodniej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim. Największe i najludniejsze miasto na."

Podobne prezentacje


Reklamy Google