Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy wiesz, że Twój telefon komórkowy zawiera cenne metale szlachetne takie jak złoto i srebro? Prawie połowa materiałów w urządzeniach elektronicznych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy wiesz, że Twój telefon komórkowy zawiera cenne metale szlachetne takie jak złoto i srebro? Prawie połowa materiałów w urządzeniach elektronicznych."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Czy wiesz, że Twój telefon komórkowy zawiera cenne metale szlachetne takie jak złoto i srebro? Prawie połowa materiałów w urządzeniach elektronicznych to metale, które mogłyby być użyte ponownie, oszczędzając zasoby i energię potrzebne do ich wydobycia i obróbki. Telefon komórkowy może zawierać ponad 40pierwiastków z tablicy Mendelejewa, w tym metale takie jak miedź, cyna, nikiel, kobalt, antymon oraz metale szlachetne– pallad, srebro i złoto.

4 Złoto wykorzystywane jest w układach elektronicznych telefonów komórkowych, ponieważ przewodzi prąd nawet lepiej niż miedź.

5 Srebro ma wiele właściwości fizycznych, które trudno zastąpić innymi metalami. Doskonale reaguje na światło, nie koroduje, jest bardzo nietypowym przewodnikiem prądu. Z tego względu upodobali je sobie producenci elektroniki i baterii słonecznych. W jednej baterii słonecznej znajduje się 20 gram tego metalu. W samochodzie około 10 gram. W laptopie nie więcej niż dwa, a w przeciętnym telefonie co najwyżej 300 miligramów, czyli tyle co ziarnko piasku.

6 Niezwykle często pallad stanowi istotny surowiec wykorzystywany do produkcji szeroko rozumianych drutów, prętów oraz specjalistycznych złączek i przewodów, które pojawiają się jako części między innymi komputerów, telewizorów oraz telefonów komórkowych.

7 Właściwości elektryczne miedzi są wykorzystywane w przewodach miedzianych i urządzeniach jak elektromagnesy. Układy scalone i obwody drukowane zawierają miedź, ze względu na jej bardzo dobrą przewodność elektryczną; radiatory i wymienniki ciepła wytwarzane są z miedzi, ze względu na wyższe rozpraszanie ciepła, w stosunku do powszechnie używanego aluminium. Miedź jest używana także do budowy lamp elektronowych, monitorów CRT i magnetronów jako falowodów promieniowania mikrofalowego.

8 Kobalt znajduje zastosowanie do wytopu stali, stopów, wyrobu trwałych magnesów oraz jako katalizator. Metaliczny kobalt jest składnikiem niektórych stopów o wysokich parametrach. W postaci metalicznej lub jako tlenek jest składnikiem elektrod akumulatorów litowo-jonowych, niklowo-kadmowych i niklowo-metalowo-wodorkowych.

9 Antymon znalazł zastosowanie jako składnik stopów z ołowiem i cyną, którym nadaje twardość. Są one stosowane do odlewania czcionek drukarskich i łożysk.

10 Najczęściej metal ten występował w takich elementach obudowy telefonów, jak klawisze menu, ozdobne logo oraz ramki wokół ekranów ciekłokrystalicznych.

11 Jak się okazuje, aluminium ma szerokie zastosowanie w przemyśle lotniczym i samochodowym, do wyrobu przewodów elektrycznych i części maszyn, w budownictwie, a nawet do wyrobu naczyń kuchennych. Samo aluminium w większej ilości jest szkodliwe dla organizmu, dlatego też aktualnie do wyrobu naczyń kuchennych aluminium jest już bardzo rzadko stosowane.

12 Prezentacje wykonał Kacper Górniak i Kornel Cierpiał.


Pobierz ppt "Czy wiesz, że Twój telefon komórkowy zawiera cenne metale szlachetne takie jak złoto i srebro? Prawie połowa materiałów w urządzeniach elektronicznych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google