Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pomniki w Centrum Rzeszowa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pomniki w Centrum Rzeszowa."— Zapis prezentacji:

1 Pomniki w Centrum Rzeszowa.
Rzeszów to moje rodzinne miasto które kryje wiele pięknych pomników. Na co dzień nie zwracamy na nie uwagi ale moja prezentacja przedstawi choć część z nich.

2 SPIS TREŚCI: Pomnik Tadeusza Kościuszki. Zdjęcia Tadeusza Kościuszki.
Pomnik Adama Mickiewicza. Zdjęcia Adama Mickiewicza. Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Zdjęcia Czynu Rewolucyjnego. rzeźba Przejście 2000. Zdjęcia Rzeźby Przejście 200. Głaz ku czci Wincentego Witosa. Zdjęcia głazu ku czci Wincentego Witosa.

3 SPIS TREŚCI: Pomnik Krzyża Ofiar Komunizmu.
Zdjęcia Krzyża Ofiar Komunizmu. Pomnik Juliusza Słowackiego Zdjęcia pomnika Juliusza Słowackiego. Pomnik Władysława Sikorskiego. Zdjęcia Władysława Sikorskiego. Pomnik oficera Leopolda Lisa-Kuli. Zdjęcia oficera Leopolda Lisa-Kuli. Krzyż poświęcone Jerzemu Popiełuszko. Zdjęcia Krzyża poświęconego Jerzemu Popiełuszko.

4 Tadeusz Kościuszki Jesteśmy w południowej części Rzeszowskiego rynku, na którym stoi pomnik Tadeusza Kościuszki generała Polskiego i Amerykańskiego jego pomnik został wzniesiony w 1897 roku.

5 Zdjęcia Pomnika Tadeusza Kościuszki

6 Adam Mickiewicz Jesteśmy przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Kreczmara, gdzie znajduje się pomnik Adama Mickiewicza. Był to polski poeta, działacz i publicysta polityczny. Jego pomnik został odsłonięty w 1986 roku.

7 Zdjęcia Pomnika Adama Mickiewicza

8 Czynu Rewolucyjnego Jesteśmy przy Alei Cieplińskiego skąd widzimy Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Pod pomnikiem odbywały się uroczystości, fety, pasowania, ślubowania, nadawania itp. Przez wiele lat pomnik był też docelowym miejscem pierwszomajowych pochodów.

9 Zdjęcia Pomniku Czynu Rewolucyjnego

10 Rzeźba Przejścia 200 Na Placu Cichociemnych, na wzgórzu stoi 5 metrowa rzeźba autorstwa Józefa Szajny. Jest to tak zwana wielka brama- przejście, gdzie jak twierdzi autor stoi w miejscu jego starego Rzeszowa.

11 Rzeźba Przejścia 200 Pomnik postawiony jest na pamiątkę Żydów, którzy zostali zamordowani w gettcie rzeszowskim.

12 Rzeźba Przejścia 200

13 Głaz ku czci Wincentego Witosa.
Przy rondzie ul. Witosa i Krakowskiej ustawiony jest głaz pamiątkowy ku czci Wincentego Witosa. Wincenty Witos był to Przywódca chłopów.

14 Głaz ku czci Wincentego Witosa.

15 Krzyż Ofiar Komunizmu. Przy Zamku Lubomirskich od strony Placu Śreniawitów ustawiono w 1990 roku wśród głazów wysoki, dębowy krzyż poświęcony Ofiarom Komunizmu. Co roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu rozpoczyna się z tego miejsca rzeszowska Droga Krzyżowa.

16 Zdjęcia Krzyża Ofiar Komunizmu

17 Pomnik Juliusza Słowackiego.
W Ogrodzie Miejskim stoi pomnik wieszcza Juliusza Słowackiego. Odsłonięty został 16 października 2002 roku. Monument stanął obok wmurowanego kamienia węgielnego pod budowę tego pomnika jeszcze 26 czerwca 1927 r. Dopiero po 75 latach projekt ustawienia pomnika został zrealizowany.

18 Zdjęcia Pomnika Juliusza Słowackiego.

19 Pomnik Władysława Sikorskiego.
W parku Jedności Poloni z Macierzą w roku 1992 odsłonięto pomnik gen. Władysława Sikorskiego.

20 Zdjęcia Władysława Sikorskiego.

21 Pomnik oficera Leopolda Lisa-Kuli.
Na skraju skarpy, na platformie ukształtowanej w formie bastei, ustawiony jest pomnik legionowego oficera Leopolda Lisa - Kuli. Pomnik został odsłonięty roku w miejscu zburzonego w nocy 11/ przez Niemców monumentu, którego odsłonięcie odbyło się w 1932 roku.

22 Zdjęcia pomnika oficera Leopolda Lisa- Kuli.

23 Krzyż poświęcony księdzu Jerzemu Popiełuszce.
Krzyż i kwatera poświęcona Kapelanowi „Solidarności” znajduje się na Starym Cmentarzu przy ulicy Targowej.

24 Zdjęcia krzyża Jerzego Popiełuszko.

25 Krzyż poświęcony księdzu Jerzemu Popiełuszko.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko Zmarł Męczennik za wiarę i prawa człowiecze. Wierny odpoczynek racz mu dać Panie.


Pobierz ppt "Pomniki w Centrum Rzeszowa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google