Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pomniki Rzeszowa Dla tych co umierali i cierpieli za Ojczyznę w XX wieku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pomniki Rzeszowa Dla tych co umierali i cierpieli za Ojczyznę w XX wieku."— Zapis prezentacji:

1

2 Pomniki Rzeszowa Dla tych co umierali i cierpieli za Ojczyznę w XX wieku

3 Leopold Lis – Kula Ku czci zamordowanych przez hitlerowców w dniu 11listopada 1944 r. Przejście 2000 Józef Szajna Pomnik poświęcony więźniom obozów koncentracyjnych Pomnik Armii Krajowej, tablica AK i WIN Krzyż Ofiar Komunizmu Kardynał Stefan Wyszyński Ksiądz Popiełuszko

4 Leopold Lis – Kula Pułkownik Leopold Lis-Kula urodził się 11 listopada 1896 r. w Kosinie pod Łańcutem. Zginął 7 marca 1919 r. pod Torczynem. Pułkownik Leopold Lis-Kula został pochowany na cmentarzu na Pobitnie.

5 Leopold Lis – Kula Oficer Legionów Polskich. Był ulubieńcem Józefa Piłsudskiego. Pomnik znajduje się w centrum Rzeszowa, na Placu Farnym.

6 Ku czci zamordowanych przez hitlerowców w dniu 11 lutego 1944 r.

7 Pomnik dziesięciu rąk przy ulicy Rycerskiej

8 Przejście 2000 W okolicach dzisiejszego Placu Cichociemnych w czasie II wojny światowej hitlerowcy utworzyli getto.

9 Przejście 2000 W getcie przymusowo mieszkali Żydzi rzeszowscy. Żyli w okropnych warunkach. Umierali masowo z licznych chorób. Zabijani byli przez hitlerowców. Ginęli nie tylko mężczyźni ale też kobiety i dzieci.

10 Przejście 2000 Dziś na placu Cichociemnych mękę Żydów upamiętnia pięciometrowa rzeźba wykonana przez Józefa Szajnę.

11 Józef Szajna Artysta były więzień obozów koncentracyjnych. Tablica pamiątkowa na Starym Cmentarzu przy ulicy Targowej.

12 Pomnik poświęcony ofiarom obozów koncentracyjnych Pomnik ten znajduje się na Cmentarzu Komunalnym Wilkowyja. Na jego fasadzie znajdują się nazwy obozów koncentracyjnych, w których zginęli mieszkańcy Rzeszowa i okolic.

13 Pomnik poświęcony więźniom obozów koncentracyjnych

14 Nazwiska osób z Rzeszowa i okolic, które zginęły w obozach koncentracyjnych

15 Krzyż Ofiar Komunizmu Krzyż powstał z dębowego drewna. Krzyż poświecony jest Ofiarą Komunizmu. W każdy pierwszy piątek co rok jest Rzeszowska droga krzyżowa.

16 Krzyż Ofiar Komunizmu Tablica na głazie Krzyżu W tle Krzyża Zamek, dzisiejsza siedziba Sądu Wojewódzkiego

17 Pomnik Armii Krajowej Na Skwerze przy Alei Pod Kasztanami i Alei Lubomirskich postawiono pomnik w kształcie pękniętych dwóch płyt granitowych które symbolizują trwałość, które symbolizują trwałość, która została przerwana.

18 Pomnik Armii Krajowej Ten pomnik na cześć Armii Krajowej przypomina dwie płyty. Oficjalna nazwa pomnika to: "Chwały Żołnierzy AK Podokręgu Rzeszów".

19 Ku czci AK i WIN Tablica z nazwiskami osób, które należały do AK i WIN znajduje się na ścianie kościoła oo. Bernardynów.

20 Kardynał Stefan Wyszyński Stefan Wyszyński zwany Prymasem Tysiąclecia. Więziony przez komunistów. Miał duży udział w wyborze Karola Wojtyły na papieża.

21 Ksiądz Jerzy Popiełuszko Kapłan "Solidarności" Na Starym Cmentarzu w Rzeszowie przy ulicy Targowej znajduje się symboliczna kwatera, pomnik ku czci bohaterskiego księdza.

22 Ksiądz Jerzy Popiełuszko Jerzy Popiełuszko został uprowadzony przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Księdza Popiełuszkę skrępowano i przewożono w bagażniku. Torturowano go. 30 października 1984 roku z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono jego ciało. Pochowany go na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki w Warszawie.

23 Władysław Sikorski Pomnik znajduje się w centralnym miejscu parku pomiędzy ulicą Pulaskiego a Księdza Jałowego.

24 Władysław Sikorski

25 Bóg patrzy w moje serce. Widzi i zna moje intencje…

26 Władysław Sikorski Generał Władysław Sikorski był mężem stanu, Premierem RP, Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w czasie II wojny światowej. Zginął w katastrofie lotniczej w 1943 r.

27 Krzyż – Pomnik ku czci Ofiar komunizmu Przed Zamkiem, przy Placu Śreniawitów

28 Krzyż – Pomnik Ofiar komunizmu Przed Zamkiem, przy Placu Śreniawitów

29 Dziękuję za obejrzenie prezentacji


Pobierz ppt "Pomniki Rzeszowa Dla tych co umierali i cierpieli za Ojczyznę w XX wieku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google