Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowała Katarzyna Woźniak Kl.6

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowała Katarzyna Woźniak Kl.6"— Zapis prezentacji:

1 Opracowała Katarzyna Woźniak Kl.6
Kościół w Janowicach Opracowała Katarzyna Woźniak Kl.6

2 Historia parafii: Kościół w janowicach jest jednym z najmłodszych kościołów naszej diecezji. Został on zbudowany w 1992 roku przez parafian i obecnego ks. Proboszcza Eugeniusza Stopkę. Przez pierwsze kilka lat jednak nie było kościoła tylko kaplica w której były odprawiane msze i inne uroczystości, a dopiero później był budowany kościół.

3 Patron parafii: Patronem naszej parafii jest święty Józef. Jego święto jako odpust parafialny obchodzone jest 1 maja. Święty Józef wzywany bywa w przypadku chorób oczu, w pokusach, a także w sytuacjach beznadziejnych np. braku dachu nad głową.

4 Księża parafii: W naszej parafii jest dwóch księży:
Ksiądz Eugeniusz Góra Ksiądz proboszcz Eugeniusz Stopka

5 Msze święte i sakramenty:
Msze święte odprawiane są: poniedziałek wtorek- 7.15 środa czwartek- 7.15 piątek (obecnie droga krzyżowa 17.00) sobota- 7.15 niedziela: 7.30* 9.00 11.00 14.30* (* obecnie nie ma mszy o 7.30 tylko są gorzkie żale razem z mszą o 14.30) sakramenty: Chrzty- są zawsze w niedzielę na mszy o 11.00 Bierzmowanie- jest co dwa lata w kościele w Janowicach na przełomie miesięcy kwiecień/maj Komunia św.-jest co rok w drugą niedzielę maja Pokuta- spowiedź św. jest codziennie przed msza świętą *Pozostałe sakramenty są ustalane po ustaleniu z proboszczem

6 Wspólnoty parafialne:
 W naszym kościele nie ma zbyt dużo wspólnot czyli kółek zainteresowania. Jest chór prowadzony przez organistę pana Sebastiana Frączek. Śpiewa w nim młodzież z Janowic. Jest także ,,Koło gospodyń wiejskich’’. W którym uczestniczą starsze kobiety.

7 Ważne wydarzenia: -Jak w każdym kościele kiedyś Wmurowanie kamienia węgielnego przyszedł czas na konsekracje, które odbyło się 29 maj 1983 roku czyli poświęcenie kościoła. 7 lipca 2007 roku Poświęcenie krzyża i placu pod został konsekrowany nasz kościół budowę kościoła które odbyło się w Janowicach. Został on konsekrowany maja 1982 roku przez biskupa naszej diecezji Tadeusza Rakoczego. Na tą właśnie Na początku 1985 roku przyszło Uroczystość przybyło bardzo dużo pozwolenie na budowę nowego Księży z sąsiednich parafii cmentarza -Do ważnych wydarzeń należy również poświęcenie dzwonów Które odbyło się 29 czerwca 2003 roku

8 Nasi biskupi: Biskup pomocniczy Biskup ordynariusz
Janusz Zimniak Tadeusz Rakoczy

9 Informacje ogólne: Organistą naszej parafii jest Sebastian Frączek
Kościelnym naszej parafii jest Kazimierz Wojciech

10 Kościół znajduje się: Kościół znajduje się w centrum Janowic,
Kościół znajduje się w centrum Janowic, czyli przy ulicy Janowickiej. Obok kościoła znajduje się plebania na której mieszka ksiądz proboszcz Eugeniusz Stopka wraz ze swoją kucharką. Jest to spokojne i raczej ciche miejsce. Jest tam dużo lasów i mimo tego, że kościół jest przy ulicy jest tam zawsze świeże powietrze.

11 Teraźniejsze zdjęcia kościoła


Pobierz ppt "Opracowała Katarzyna Woźniak Kl.6"

Podobne prezentacje


Reklamy Google