Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święto Niepodległości-11 listopada Święto Niepodległości-11 listopada Kandyduje na patrona Szkoły Podstawowej nr 3 w Ząbkach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święto Niepodległości-11 listopada Święto Niepodległości-11 listopada Kandyduje na patrona Szkoły Podstawowej nr 3 w Ząbkach."— Zapis prezentacji:

1 Święto Niepodległości-11 listopada Święto Niepodległości-11 listopada Kandyduje na patrona Szkoły Podstawowej nr 3 w Ząbkach

2 Spis treści: 1. Co wydarzyło się 11 listopada 1918 roku. 2. Kim był Józef Piłsudski? 3. Jak w Polsce obchodzi się Święto Niepodległości? 4. Na cześć Święta Niepodległości. 5. Ciekawostki o tym Święcie. 6. Galeria. Autor : Karolina Pac

3 Co wydarzyło się w dniu 11 listopada 1918 roku? 11 listopada 1918 podpisano akt kapitulacji Niemiec kończący I wojnę światową. Przywódca ruchu niepodległościowego Józef Piłsudski, uwolniony pod naciskiem opinii publicznej z więzienia w Magdeburgu, przyjechał do Warszawy 10 listopada. Dzień później Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi, 14 listopada przejął on władzę cywilną, a 16 listopada w depeszy do państw Ententy (sojusz pomiędzy Wielką Brytanią, Francją i Rosją), Piłsudski ogłosił powstanie niepodległego państwa polskiego obejmującego wszystkie wyzwolone ziemie polskie. Choć granice niepodległej Polski w 1918 roku zaczynały się dopiero kształtować, 11 listopada 1918 roku pozostaje oficjalnym początkiem odrodzonej po zaborach Rzeczypospolitej.

4 Kim był Józef Piłsudski? Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie pod Wilnem, zm. 12 maja 1935 w Warszawie) – polski działacz niepodległościowy, dowódca wojskowy, polityk, naczelnik państwa Polskiego w latach 1918–1922 i naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918, pierwszy marszałek Polski od 1920; dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930), twórca tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczypospolitej wprowadzonych w1926 po zamachu stanu.

5 Jak w Polsce obchodzi się Święto Niepodległości? Święto Niepodległości każdy obchodzi na swój sposób. Jest to okres w którym przede wszystkim powinniśmy uświadomić sobie czym jest wolność i solidarność. Powinniśmy dziękować za wolność, która odzyskaliśmy oraz postępować tak aby nie stracić jej. W tym dniu dziękujemy wszystkim tym, którzy starali się o odzyskanie wolności dla Polski i tą wolność uzyskali, jeśli ktoś posiada flagę Polski to powinien ją wywiesić na balkon lub tym podobne by uczcić tych ludzi.

6 Na cześć Święta Niepodległości: -Powstały piosenki np. Marsz Pierwszej Brygady Szara Piechota Modlitwa Obozowa Psalm stojących w kolejce Mury Rota -Powstały wiersze np. "11 Listopada- Ludwika Wiszniewskiego "11 Listopada- Jadwiga Czarniecka – Fiedlerowa Ojczyzna wolna -Ryszard Przymus

7 Ciekawostki o tym święcie! 11 listopada jest dniem wolnym od pracy i szkoły. W naszym kraju jest szkoła o imieniu 11listopada 1918r. - Publiczna Szkoła Podstawowa w Gołoszach. Powstał film o Józefie Piłsudskim. Co oznacza słowo Niepodległość – niezależność państwa od formalnego wpływu innych jednostek politycznych. Niepodległość można również określić jako suwerenność potencjalną. Istnieje Muzeum Niepodległości

8 Galeria

9 Krzyż Niepodległości z Mieczami

10 Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie podczas obchodów uroczystości Święta Niepodległości.

11 Pomnik poświęcony Piłsudskiemu i poległym w latach 1915-1920 żołnierzom w Siewierzu w dniu 11 listopada.

12 Cmentarz Orląt Lwowskich. Z tego miejsca zostały zabrane zwłoki Nieznanego Żołnierza i przewiezione do Warszawy.

13 Kurtka J.Piłsudskiego z 1919 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

14 Koniec


Pobierz ppt "Święto Niepodległości-11 listopada Święto Niepodległości-11 listopada Kandyduje na patrona Szkoły Podstawowej nr 3 w Ząbkach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google