Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kółko interdyscyplinarne o charakterze proekologicznym

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kółko interdyscyplinarne o charakterze proekologicznym"— Zapis prezentacji:

1 Kółko interdyscyplinarne o charakterze proekologicznym
I Ty możesz pomóc planecie Kółko interdyscyplinarne o charakterze proekologicznym

2 I Ty możesz pomóc planecie
Kółko odbywało się w piątkowe popołudnia. W czasie pół roku zorganizowaliśmy przeróżne akcje, które chcielibyśmy przedstawić w tej prezentacji.

3 Akcja „Segreguj odpady”
Rozpoczęliśmy akcją „Segreguj odpady”, której celem było zachęcenie uczniów naszego gimnazjum do segregacji odpadów przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy ankiety przygotowaliśmy pojemniki na odpady wykonaliśmy gazetki i plakaty.

4 Jak opary spray’u działają na człowieka!
Pojemniki na odpady Jak opary spray’u działają na człowieka!

5 Najbardziej nieekologiczne zadanie kółka ekologicznego
Pojemniki na odpady Najbardziej nieekologiczne zadanie kółka ekologicznego

6 Pojemniki na odpady

7 Pojemniki na odpady

8 Pojemniki na odpady

9 Robota aż się klei. Każdy chciałby się do takiego kartonu przykleić...

10 Łączymy kartony węzłem małżeńskim...

11 Czy ktoś twierdził, że nie można robić 3 rzeczy naraz...
Plakaty Czy ktoś twierdził, że nie można robić 3 rzeczy naraz...

12 Gazetki i pojemniki

13 Wystawa tematyczna

14 A w środku bardzo przytulnie.... :)‏

15 1) Z jakich siatek korzystasz?
Ankieta - wyniki 1) Z jakich siatek korzystasz?

16 2) Czy segregujesz odpady?
Ankieta - wyniki 2) Czy segregujesz odpady?

17 3) Czy unikasz produktów obficie opakowanych?
Ankieta - wyniki 3) Czy unikasz produktów obficie opakowanych?

18 4) Czy w pobliżu Twojego domu znajdują się pojemniki do segregacji?
Ankieta - wyniki 4) Czy w pobliżu Twojego domu znajdują się pojemniki do segregacji?

19 5) Czy pojemniki do segregacji są regularnie opróżniane?
Ankieta - wyniki 5) Czy pojemniki do segregacji są regularnie opróżniane?

20 Wykłady „Woda w biosferze” – dr hab. Violetta Patroniak
„Podstawowe wiadomości o zanieczyszczeniu środowiska” - dr Zbigniew Adamski „Woda między ekologią a sozologią” – dr Mariusz Kostecki

21 „Woda w biosferze” 3 kwietnia br. udaliśmy się na Wydział Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w celu wysłuchania wykładu „Woda w biosferze”. Wykład ten poprowadziła dr hab. Violetta Patroniak.

22 „Podstawowe wiadomości o zanieczyszczeniu środowiska”
8 maja br. do naszej szkoły przybył dr Zbigniew Adamski w celu poprowadzenia wykładu pt. ,,Podstawowe wiadomości o zanieczyszczeniu środowiska”. Podczas wykładu zapoznaliśmy się z podstawami toksykologii oraz problemami związanymi z zanieczyszczeniem wód i zapobieganiem temu.

23 „Woda między ekologią a sozologią”
15 maja br. w naszej szkole odbył się wykład pt. "Woda – między ekologią a sozologią”, który poprowadził dr Mariusz Kostecki. Wykład ten pokrótce omawiał problemy z gospodarowaniem, zanieczyszczaniem i uzdatnianiem wody w wielkich aglomeracjach miejskich. Jako ciekawostkę można dodać, iż na wykładzie obecnych było dwóch uczniów, dwie nauczycielki i oczywiście wykładowca.

24 Badanie poznańskich wód
W przeciągu ostatnich tygodni badaliśmy wody o różnym pochodzeniu: Woda wodociągowa Woda z rzeki Warty Woda z Jeziora Maltańskiego

25 Badane wody wodociągowej
W dniu 17 kwietnia przetestowaliśmy nowe zestawy do badania wody. Z probówkami pełnymi wody wodociągowej zaczęliśmy wkraplać i wsypywać odczynniki. Wyniki nikogo nie zaskoczyły, ale pozwoliły odetchnąć spokojnie. Zresztą, sami zobaczcie.

26 Badane wody wodociągowej
Analiza wody wodociągowej w dniu – wyniki. pH 8 pH norma 6,5 - 8,5 NO mg/L norma do 50 mg/L NH4+ 0,2 mg/L norma do 0,5 mg/L NO2- 0,01 mg/L norma do 0,1 mg/L PO43- 0,25 mg/L norma do 6,95mg/L twardość 18o średnia

27 Badane wody wodociągowej
Podsumowanie pH Czysta woda powinna mieć odczyn ok. 7pH. Niewielkie odstępstwa są nieszkodliwe dla zdrowia. NO3- Uzyskany wynik jest poniżej zalecanego (25 mg/L), natomiast mieszczący się w normie dla dzieci. NH4+ Wynik mieszczący się w normie (0,5 mg/L), lecz nieco wyższy od zalecanej (0,05 mg/L) nie wskazuje to jednak na zanieczyszczenie fekaliami. NO2- Analiza wody wykazała nie przekroczenie normy zalecanej dla dzieci (0,02 mg/L). PO43- Próbka zawierała poziom jonów zbliżony do naturalnie występującego w wodzie (0,1 mg/L). twardość Badanie zakwalifikowało wodę jako średnio twardą (18o).

28 Badanie wody wodociągowej

29 Badanie wody z rzeki Warty
Dnia r. wyszliśmy wraz z kółkiem ekologicznym nad Wartę, by badać zdatność wody do użytku w zakresie skażenia różnymi grupami związków. Oto wyniki naszych badań.

30 Badanie wody z rzeki Warty

31 Badanie wody z rzeki Warty
Analiza wody z Warty w dniu – wyniki: pH 8,5 pH norma 6,5 - 8,5 pH NO3- 10 mg/L norma do 50 mg/L NH4+ 0,2 mg/L norma do 0,5 mg/L NO ,02 mg/L norma do 0,1 mg/L PO43- 0,25 mg/L norma do 6,95 mg/L twardość 12,5o średnia

32 Badanie wody z rzeki Warty
Podsumowanie pH Otrzymany wynik (8,5 pH) na granicy normy. Niewielkie odchylenia nie są szkodliwe dla zdrowia. NO3- Wynik mieszczący się w normie dla dzieci (do 10 mg/L). Poniżej zalecanego poziomu (25 mg/L). NH4+ Zawartość nieznacznie powyżej zalecanej (0,05 mg/L), lecz mieszcząca się w normie. NO2- Próbka zawierała wynik zalecany dla dzieci (0,02 mg/L), poniżej normy dla dorosłych. PO43- Analiza wykazała zawartość jonów znacząco poniżej wartości dopuszczalnych. Twardość Badanie zakwalifikowało wodę jako średnio twardą.

33 Badanie wody z rzeki Warty

34 Badanie wody z Jeziora Maltańskiego
W dniu r. dokonaliśmy analizy wody z Jeziora Maltańskiego, w celu zbadania skażenia różnymi grupami związków chemicznych.

35 Badanie wody z Jeziora Maltańskiego
2+1 daje fajne wyniki chemiczne…

36 Badanie wody z Jeziora Maltańskiego
Analiza wody z Jeziora Maltańskiego w dniu – wyniki. pH 8 pH norma 6,5 – 8,5 pH NO3- 10 m/L norma 50 mg/L NH4+ 0,2 mg/L norma 0,5 mg/L NO2- 0,4 mg/L norma 0,1 mg/L PO43- 0,25 mg/L norma 6,95 mg/L twardość 17o średnia

37 Badanie wody z Jeziora Maltańskiego
Podsumowanie pH Uzyskany wynik nieco zasadowy, ale mieszczący się w normie. NO3- Badanie wykazało stężenie jonów znacznie poniżej normy i poziomu zalecanego (25 mg/L), ale mieszczący się w zalecanej normie dla dzieci (10 mg/L). NH4+ Poziom wyższy od zalecanego (0,05 mg/L), ale zdecydowanie poniżej normy. NO2- Norma (0,1 mg/L) czterokrotnie przekroczona, co wskazuje na zanieczyszczenia o charakterze fekaliów. Jony te są szczególne niebezpieczne dla dzieci z powodu ich wiązania się z tlenem w krwi, ale również ze względu na rakotwórcze właściwości. Są one też toksyczne dla ryb i mogą być przyczyną ‘śnięcia ryb’ i eutrofizacji. PO43- Uzyskany wynik znacząco poniżej norm. Twardość Analiza wskazała na średnią twardość wody.

38 Badanie wody z Jeziora Maltańskiego
Prof. Jasnosz wygłasza orędzie do licznej publiki

39 Badanie wody z Jeziora Maltańskiego
Z radością na twarzy analizujemy wyniki… ;)‏

40 Badanie wody z Jeziora Maltańskiego
Bez skojarzeń ;p

41 Badanie wody z Jeziora Maltańskiego
A potem nastała jasność…

42


Pobierz ppt "Kółko interdyscyplinarne o charakterze proekologicznym"

Podobne prezentacje


Reklamy Google