Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kółko interdyscyplinarne o charakterze proekologicznym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kółko interdyscyplinarne o charakterze proekologicznym."— Zapis prezentacji:

1 Kółko interdyscyplinarne o charakterze proekologicznym

2 I Ty możesz pomóc planecie I Ty możesz pomóc planecie Kółko odbywało się w piątkowe popołudnia. W czasie pół roku zorganizowaliśmy przeróżne akcje, które chcielibyśmy przedstawić w tej prezentacji.

3 Akcja Segreguj odpady Rozpoczęliśmy akcją Segreguj odpady, której celem było zachęcenie uczniów naszego gimnazjum do segregacji odpadów przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy ankiety przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy ankiety przygotowaliśmy pojemniki na odpady przygotowaliśmy pojemniki na odpady wykonaliśmy gazetki i plakaty. wykonaliśmy gazetki i plakaty.

4 Pojemniki na odpady Jak opary sprayu działają na człowieka!

5 Pojemniki na odpady Najbardziej nieekologiczne zadanie kółka ekologicznego

6 Pojemniki na odpady

7

8

9 Robota aż się klei. Każdy chciałby się do takiego kartonu przykleić...

10 Łączymy kartony węzłem małżeńskim...

11 Plakaty Czy ktoś twierdził, że nie można robić 3 rzeczy naraz...

12 Gazetki i pojemniki

13 Wystawa tematyczna

14 A w środku bardzo przytulnie.... :) A w środku bardzo przytulnie.... :)

15 Ankieta - wyniki 1) Z jakich siatek korzystasz?

16 Ankieta - wyniki 2) Czy segregujesz odpady?

17 Ankieta - wyniki 3) Czy unikasz produktów obficie opakowanych?

18 Ankieta - wyniki 4) Czy w pobliżu Twojego domu znajdują się pojemniki do segregacji?

19 Ankieta - wyniki 5) Czy pojemniki do segregacji są regularnie opróżniane?

20 Wykłady Woda w biosferze – dr hab. Violetta Patroniak Woda w biosferze – dr hab. Violetta Patroniak Podstawowe wiadomości o zanieczyszczeniu środowiska - dr Zbigniew Adamski Podstawowe wiadomości o zanieczyszczeniu środowiska - dr Zbigniew Adamski Woda między ekologią a sozologią – dr Mariusz Kostecki Woda między ekologią a sozologią – dr Mariusz Kostecki

21 Woda w biosferze 3 kwietnia br. udaliśmy się na Wydział Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w celu wysłuchania wykładu Woda w biosferze. Wykład ten poprowadziła dr hab. Violetta Patroniak.

22 Podstawowe wiadomości o zanieczyszczeniu środowiska 8 maja br. do naszej szkoły przybył dr Zbigniew Adamski w celu poprowadzenia wykładu pt.,,Podstawowe wiadomości o zanieczyszczeniu środowiska. Podczas wykładu zapoznaliśmy się z podstawami toksykologii oraz problemami związanymi z zanieczyszczeniem wód i zapobieganiem temu.

23 Woda między ekologią a sozologią 15 maja br. w naszej szkole odbył się wykład pt. "Woda – między ekologią a sozologią, który poprowadził dr Mariusz Kostecki. Wykład ten pokrótce omawiał problemy z gospodarowaniem, zanieczyszczaniem i uzdatnianiem wody w wielkich aglomeracjach miejskich. Jako ciekawostkę można dodać, iż na wykładzie obecnych było dwóch uczniów, dwie nauczycielki i oczywiście wykładowca.

24 Badanie poznańskich wód W przeciągu ostatnich tygodni badaliśmy wody o różnym pochodzeniu: 1)Woda wodociągowa 2)Woda z rzeki Warty 3)Woda z Jeziora Maltańskiego

25 Badane wody wodociągowej W dniu 17 kwietnia przetestowaliśmy nowe zestawy do badania wody. Z probówkami pełnymi wody wodociągowej zaczęliśmy wkraplać i wsypywać odczynniki. Wyniki nikogo nie zaskoczyły, ale pozwoliły odetchnąć spokojnie. Zresztą, sami zobaczcie.

26 Badane wody wodociągowej Analiza wody wodociągowej w dniu – wyniki. pH 8 pH norma 6,5 - 8,5 pH 8 pH norma 6,5 - 8,5 NO mg/Lnorma do 50 mg/L NO mg/Lnorma do 50 mg/L NH 4 + 0,2 mg/Lnorma do 0,5 mg/L NH 4 + 0,2 mg/Lnorma do 0,5 mg/L NO 2 - 0,01 mg/Lnorma do 0,1 mg/L NO 2 - 0,01 mg/Lnorma do 0,1 mg/L PO ,25 mg/Lnorma do 6,95mg/L PO ,25 mg/Lnorma do 6,95mg/L twardość 18 o średnia twardość 18 o średnia

27 Badane wody wodociągowej Podsumowanie pH pH Czysta woda powinna mieć odczyn ok. 7pH. Niewielkie odstępstwa są nieszkodliwe dla zdrowia. NO 3 - NO 3 - Uzyskany wynik jest poniżej zalecanego (25 mg/L), natomiast mieszczący się w normie dla dzieci. NH 4 + NH 4 + Wynik mieszczący się w normie (0,5 mg/L), lecz nieco wyższy od zalecanej (0,05 mg/L) nie wskazuje to jednak na zanieczyszczenie fekaliami. NO 2 - NO 2 - Analiza wody wykazała nie przekroczenie normy zalecanej dla dzieci (0,02 mg/L). PO 4 3- PO 4 3- Próbka zawierała poziom jonów zbliżony do naturalnie występującego w wodzie (0,1 mg/L). twardość twardość Badanie zakwalifikowało wodę jako średnio twardą (18 o ).

28 Badanie wody wodociągowej

29 Badanie wody z rzeki Warty Dnia r. wyszliśmy wraz z kółkiem ekologicznym nad Wartę, by badać zdatność wody do użytku w zakresie skażenia różnymi grupami związków. Oto wyniki naszych badań.

30 Badanie wody z rzeki Warty

31 Analiza wody z Warty w dniu – wyniki: pH8,5 pH norma 6,5 - 8,5 pH pH8,5 pH norma 6,5 - 8,5 pH NO mg/L norma do 50 mg/L NO mg/L norma do 50 mg/L NH 4 + 0,2 mg/L norma do 0,5 mg/L NH 4 + 0,2 mg/L norma do 0,5 mg/L NO 2 - 0,02 mg/L norma do 0,1 mg/L NO 2 - 0,02 mg/L norma do 0,1 mg/L PO ,25 mg/L norma do 6,95 mg/L PO ,25 mg/L norma do 6,95 mg/L twardość12,5 o średnia twardość12,5 o średnia

32 Badanie wody z rzeki Warty Podsumowanie pH pH Otrzymany wynik (8,5 pH) na granicy normy. Niewielkie odchylenia nie są szkodliwe dla zdrowia. NO 3 - NO 3 - Wynik mieszczący się w normie dla dzieci (do 10 mg/L). Poniżej zalecanego poziomu (25 mg/L). NH 4 + NH 4 + Zawartość nieznacznie powyżej zalecanej (0,05 mg/L), lecz mieszcząca się w normie. NO 2 - NO 2 - Próbka zawierała wynik zalecany dla dzieci (0,02 mg/L), poniżej normy dla dorosłych. PO 4 3- PO 4 3- Analiza wykazała zawartość jonów znacząco poniżej wartości dopuszczalnych. Twardość Twardość Badanie zakwalifikowało wodę jako średnio twardą.

33 Badanie wody z rzeki Warty

34 Badanie wody z Jeziora Maltańskiego W dniu r. dokonaliśmy analizy wody z Jeziora Maltańskiego, w celu zbadania skażenia różnymi grupami związków chemicznych.

35 Badanie wody z Jeziora Maltańskiego 2+1 daje fajne wyniki chemiczne…

36 Badanie wody z Jeziora Maltańskiego Analiza wody z Jeziora Maltańskiego w dniu – wyniki. pH8 pH norma 6,5 – 8,5 pH pH8 pH norma 6,5 – 8,5 pH NO m/Lnorma 50 mg/L NO m/Lnorma 50 mg/L NH 4 + 0,2 mg/Lnorma 0,5 mg/L NH 4 + 0,2 mg/Lnorma 0,5 mg/L NO 2 - 0,4 mg/Lnorma 0,1 mg/L NO 2 - 0,4 mg/Lnorma 0,1 mg/L PO ,25 mg/Lnorma 6,95 mg/L PO ,25 mg/Lnorma 6,95 mg/L twardość17 o średnia twardość17 o średnia

37 Badanie wody z Jeziora Maltańskiego Podsumowanie Podsumowanie pH pH Uzyskany wynik nieco zasadowy, ale mieszczący się w normie. NO 3 - NO 3 - Badanie wykazało stężenie jonów znacznie poniżej normy i poziomu zalecanego (25 mg/L), ale mieszczący się w zalecanej normie dla dzieci (10 mg/L). NH 4 + NH 4 + Poziom wyższy od zalecanego (0,05 mg/L), ale zdecydowanie poniżej normy. NO 2 - NO 2 - Norma (0,1 mg/L) czterokrotnie przekroczona, co wskazuje na zanieczyszczenia o charakterze fekaliów. Jony te są szczególne niebezpieczne dla dzieci z powodu ich wiązania się z tlenem w krwi, ale również ze względu na rakotwórcze właściwości. Są one też toksyczne dla ryb i mogą być przyczyną śnięcia ryb i eutrofizacji. PO 4 3- PO 4 3- Uzyskany wynik znacząco poniżej norm. Twardość Twardość Analiza wskazała na średnią twardość wody.

38 Badanie wody z Jeziora Maltańskiego Prof. Jasnosz wygłasza orędzie do licznej publiki Prof. Jasnosz wygłasza orędzie do licznej publiki

39 Badanie wody z Jeziora Maltańskiego Z radością na twarzy analizujemy wyniki… ;) Z radością na twarzy analizujemy wyniki… ;)

40 Badanie wody z Jeziora Maltańskiego Bez skojarzeń ;p

41 Badanie wody z Jeziora Maltańskiego A potem nastała jasność…

42


Pobierz ppt "Kółko interdyscyplinarne o charakterze proekologicznym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google