Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prywatyzacja przedsiębiorstw

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prywatyzacja przedsiębiorstw"— Zapis prezentacji:

1 Prywatyzacja przedsiębiorstw

2 Przedsiębiorstwo państwowe to samodzielny, samorządny samofinansujący się podmiot, prowadzący działalność gospodarczą i posiadający osobowość prawną.

3 W związku z przeprowadzonymi reformami ekonomicznymi od 1990 roku trwa prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych. Obowiązujące przepisy przewidują dwa podstawowe typy takiej prywatyzacji: Prywatyzację kapitałową Prywatyzację likwidacyjną

4 Pierwszy krok do prywatyzacji kapitałowej stanowi przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w spółkę z o.o lub spółkę akcyjną, a więc podmiot posiadający odpowiedzialność prawną. Takie przekształcenie to tzw. Komercjalizacja przedsiębiorstwa państwowego.

5 Prywatyzacja likwidacyjna polega na likwidacji przedsiębiorstwa państwowego w celu zadysponowania całością lub częścią pozostałych po nim składników majątkowych. Majątek przedsiębiorstwa może być więc sprzedany, wyniesiony do spółki lub oddany do odpłatnego korzystania. W ten właśnie sposób mogą powstawać tzw. Spółki prawnicze.

6 W 1993 roku rozpoczęto dodatkowa realizacje Programu Powszechnej Prywatyzacji (PPP) Jego główne cele to:

7 Szybka prywatyzacja państwowych firm
Równe zasady Mogli w niej brać udział wszyscy dorośli obywatele naszego kraju

8 Skarb Państwa powołał do życia Narodowe Fundusze Inwestycyjne (NFI) będące spółkami akcyjnymi.

9 Warunkiem uczestniczenia w prywatyzacji NFI było posiadanie powszechnego świadectwa udziałowego. Za jedno świadectwo można było uzyskać po jednej akcji każdego NFI. Każdy obywatel naszego kraju był uprawniony do odboru jednego świadectwa za niewielką opłatą (20 zł). Nastepnie karzdy posiadacz takiego świadectwa mógł je bez ograniczeń sprzedawać albo do końca 1998 roku zamienić na akcję NFI


Pobierz ppt "Prywatyzacja przedsiębiorstw"

Podobne prezentacje


Reklamy Google