Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Napoje energetyczne.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Napoje energetyczne."— Zapis prezentacji:

1 Napoje energetyczne

2 Skład energetyków woda, cukier, regulator kwasowości (kwas cytrynowego i cytrynian sodu), dwutlenek węgla, tauryna (400 – 420 mg/100 ml.) , kofeina (około 30 – 35 mg/100 mililitrów), witaminy (niacyna, kwas pantotenowy, witamin B6, ryboflawina i witamin B12) niektóre zawierają też inozytol, glukuronolakton, L- karnitynę, teobrominę, ekstrakty guarany i kwas askorbinowy napoje te są niemalże pozbawione tłuszczu i białka  wartość energetyczna waha się od 4kcal (napoje w wersji light) do 61 kcal na 100 mililitrów

3 Działanie napojów energetycznych.
Napoje te przeznaczone są dla osób wykonujących wzmożony wysiłek psychiczny lub krótkotrwały wysiłek fizyczny (przy długotrwałym wysiłku fizycznym o wiele bardziej sprawdzają się napoje izotoniczne). Zwiększają szybkość reakcji i wydolność organizmu, wzmacniają koncentrację, przeciwdziałają zmęczeniu oraz przyspieszają metabolizm. Z tych powodów są spożywane przez kierowców na długich trasach, studentów. Cieszą się także dużą popularnością na imprezach klubowych. Mają jednak wiele skutków ubocznych, mogą powodować m.in. uszkodzenia układu nerwowego, serca a w ekstremalnych przypadkach nawet zgon.

4 Przeciwskazania w spożywaniu.
Napojów energetyzujących nie powinny pić dzieci i młodzież poniżej 16 lat, diabetycy, osoby chore na fenyloketonurię, kobiety w ciąży oraz osoby uczulone na kofeinę. Napojów tych nie powinno się mieszać z alkoholem, ponieważ mogą powodować złudne uczucie trzeźwości, a także z tego powodu, że zarówno alkohol jak i kofeina wywołują szybszą diurezę, przez co może dojść do odwodnienia organizmu, jak i do zdecentralizowania układu krążeniowego i przez to jego nadmiernego obciążenia. W związku z tym może dochodzić do utraty przytomności, przytłumienia ośrodkowego układu nerwowego, tachykardii jak i innych niemiarowości serca. Nadmierne spożycie samych napojów energetycznych jest niewskazane dla osób z wrzodami żołądka, jak i problemami ciśnieniowymi bądź kardiologicznymi.

5 Wyniki ankiety o napojach energetycznych przeprowadzonych wśród 14/15 - latków w Publicznym Gimnazjum w Nowem.

6 Do ankiety przystąpiły 72 osoby. - 40 dziewcząt - 32 chłopców.

7 Aż 74% z nich spożywa napoje energetyczne
Aż 74% z nich spożywa napoje energetyczne. Więcej osób spożywających napoje energetyczne, to dziewczęta jednak chłopcy spożywają je częściej i nieco więcej.

8 Chłopcy przyjmują ten napój najczęściej raz w tygodniu, w domu
Chłopcy przyjmują ten napój najczęściej raz w tygodniu, w domu. Dziewczęta raz w miesiącu w gronie przyjaciół.

9 Zarówno dziewczęta jak i chłopcy przeważnie nie odczuwają skutków po wypiciu tego napoju, a jeśli już to jest to ból brzucha i bezsenność.

10 Obie płci przy wyborze zazwyczaj kierują się ceną.

11 Wszyscy ankietowani zdają sobie sprawę, jakie są skutki picia napojów energetycznych, lecz nie zaprzestają i spożywają je nadal.

12 Źródła informacji. Źródła:
Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów Publicznego Gimnazjum w Nowem. Wikipedia: pl.wikipedia.org/wiki/Napój_energetyzujący


Pobierz ppt "Napoje energetyczne."

Podobne prezentacje


Reklamy Google