Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NAPOJE ENERGETYCZNE- DZIECIAKOM TAKA MOC NIEPOTRZEBNA!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NAPOJE ENERGETYCZNE- DZIECIAKOM TAKA MOC NIEPOTRZEBNA!"— Zapis prezentacji:

1 NAPOJE ENERGETYCZNE- DZIECIAKOM TAKA MOC NIEPOTRZEBNA!

2 NAPOJE ENERGETYCZNE, zwane też energy drinkami, napojami energetyzującymi lub psychodrinkami, są bardzo popularne wśród polskiej młodzieży. Głównym celem ich picia jest szybka likwidacja zmęczenia i wzmocnienie koncentracji.

3 Napojów tego typu jest mnóstwo:

4

5

6

7

8

9

10 Zawierają one składniki, które mają przyspieszyć produkcję energii w komórkach. Efekt ich działania to: poprawa samopoczucia, koncentracji, chwilowy przypływ sił. Większość energy drinków zawiera bowiem sporo cukru, co czyni je produktami „energetycznymi”, gdyż cukier dostarcza organizmowi paliwa, które ten może błyskawicznie przerobić na energię.

11 Piją je kierowcy, studenci w czasie sesji, a także osoby w trakcie wytężonego wysiłku. Jednak to, co pomaga dorosłym (głównie kofeina i tauryna), nie jest w ogóle potrzebne dzieciom i młodzieży.

12 Stymulujące działanie tego typu napojów to głównie zasługa kofeiny
Stymulujące działanie tego typu napojów to głównie zasługa kofeiny. Jest ona najczęściej używanym środkiem pobudzającym. Zwiększa wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny w organizmie. Zwane są one hormonami walki i ucieczki, bo natychmiast stawiają organizm w stan gotowości bojowej. Pod ich wpływem w komórkach uruchamiane są rezerwy energetyczne.

13 Kofeina mocno przyspiesza tętno i oddech, wzrasta ciśnienie krwi
Kofeina mocno przyspiesza tętno i oddech, wzrasta ciśnienie krwi. Rozkurczają się oskrzela, dzięki czemu do komórek dociera więcej tlenu. Naczynia krwionośne w mózgu rozszerzają się, co skraca czas reakcji i zwiększa koncentrację. W ten sposób organizm może działać na znacznie zwiększonych obrotach.

14 Do energy drinków dodaje się kofeinę syntetyczną
Do energy drinków dodaje się kofeinę syntetyczną. Niektóre napoje mogą zawierać dodatkową porcję naturalnej kofeiny, która pochodzi z wyciągu z brazylijskiej rośliny o nazwie guarana.

15 Wszystkie tego typu napoje zawierają również taurynę
Wszystkie tego typu napoje zawierają również taurynę. Jest to substancja białkowa, która występuje naturalnie, np. w czerwonym mięsie. Pobudza komórki nerwowe do intensywnego działania i wspomaga pracę mięśni. Ogranicza też wydzielanie serotoniny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za uczucie odprężenia.

16 Do energy drinków dodaje się też witaminy z grupy B. Są one potrzebne m.in. do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a witamina B12 bierze udział w przerabianiu zapasów w energię. W skład tych napojów wchodzą również związki przyspieszające przemianę materii, np. glukuronolakton. W niektórych drinkach jest także L-karnityna, która ułatwia spalanie tłuszczu.

17 Pod wpływem substancji energetyzujących można pobudzić zmęczony organizm, by zdobył się na kolejny zryw. Nie da się tego jednak ciągnąć w nieskończoność. Energizery działają na organizm podobnie jak stres. W sytuacji stresowej w organizmie wydzielają się hormony, które pozwalają na niewyobrażalną wręcz mobilizację. Jednak kiedy emocje opadną, pojawia się ogromne zmęczenie!

18 W Polsce mamy 52 rodzaje napojów energetycznych
W Polsce mamy 52 rodzaje napojów energetycznych. Są takie, których dawka kofeiny jest równa tej zawartej w pół filiżanki kawy, ale są też takie, które mają tej substancji tyle, że wystarczyłoby jej na cztery filiżanki. To może być bardzo szkodliwe dla zdrowia!

19 Energy drinki zawierają bowiem głównie kofeinę, a jej nadmiar, czyli ponad 600 mg dziennie, może wywołać bóle i zawroty głowy, nadmierne rozkojarzenie, a nawet kołatanie serca. Taka ilość kofeiny to odpowiednik filiżanek kawy lub 2 -3 puszek pobudzającego napoju w ciągu dnia.

20 Gdy oprócz energy drinków będzie się spożywać produkty zawierające kofeinę, np. colę, czekoladę i łykać niektóre proszki od bólu głowy, to dawka jej wzrasta. Gdy dostarcza się jej zbyt dużo, wzrasta ryzyko odwodnienia organizmu i problemy z wątrobą. Ponadto kofeina wypłukuje wapń i magnez, więc łatwo o ich niedobór.

21 Drinki te podwyższają ciśnienie, zwiększają więc ryzyko zawału
Drinki te podwyższają ciśnienie, zwiększają więc ryzyko zawału. Kofeina hamuje wydzielanie hormonu wzrostu, szkodzi więc rozwijającemu się organizmowi. Osłabia też mineralizację kości. Napoje energetyzujące zawierają również szereg sztucznych substancji, które mogą spowodować podrażnienie żołądka lub reakcję alergiczną.

22 Nie wszyscy jednak mają świadomość tego, jak groźne może być dla naszego organizmu picie energizerów!

23 Badania przeprowadzone w 2010 r
Badania przeprowadzone w 2010 r. wykazały, że co dziewiąty gimnazjalista i co czternasty uczeń podstawówki sięgnął po tego typu napoje w drodze do szkoły lub do domu. Jeden na pięciu pije energy drinki kilka razy w tygodniu! UWAGA!

24 Naukowcy podkreślają, że 80% uczniów uzależnionych dziś od narkotyków i dopalaczy zaczynało od napojów energetycznych!

25 Pomimo ostrzeżeń umieszczonych na opakowaniach, pijący często łączą napoje energetyzujące z alkoholem! Jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi!

26 Prawo w Polsce nie zabrania sprzedaży napojów energetyzujących młodym ludziom, którzy nie ukończyli 18 lat. Oznacza to, że takiego drinka może kupić każdy, nawet małe dziecko.

27 Tylko nieliczni producenci napojów energetycznych informują, że picie ich drinków przez dzieci jest niewskazane.

28 Tymczasem naukowcy podkreślają, że napojów energetyzujących z pewnością nie powinny spożywać dzieci poniżej 16 roku życia, ludzie chorzy na cukrzycę, uczuleni na kofeinę, a także kobiety ciężarne.

29 O CZYM POWINIENEŚ WIEDZIEĆ?

30 Dla młodego organizmu 1 puszka napoju równa się wypiciu 1 - 6 kaw
Dla młodego organizmu 1 puszka napoju równa się wypiciu kaw! Kofeina przyjmowana w dużych ilościach może doprowadzić do psychicznego i fizycznego uzależnienia.

31 Tauryna zawarta w napojach energetycznych oszukuje organizm i przypomina działanie niewielkich dawek leków przeciwlękowych czy alkoholu etylowego!

32 Zła przygoda z narkotykami czy dopalaczami może rozpocząć się od słabszych, ale już niebezpiecznych napojów energetycznych.

33 Energia potrzebna Twojemu organizmowi powinna pochodzić z prawidłowej diety. Pamiętaj o tym, by w domu zjeść śniadanie, a do szkoły zabrać kanapki – np. z ciemnego pieczywa z żółtym serem i wędliną, jakiś owoc lub sok.

34 Niektóre kraje zabroniły już produkcji i sprzedaży tego typu napojów
Niektóre kraje zabroniły już produkcji i sprzedaży tego typu napojów. W Polsce, póki co, prawo tego nie zabrania, energizerów jest mnóstwo, są one ogólnodostępne. To jednak Ty decydujesz, czy po nie sięgniesz.

35 Wykaż się więc zdrowym rozsądkiem i nie pij tych napojów
Wykaż się więc zdrowym rozsądkiem i nie pij tych napojów! Pomyśl, jakie niosą ze sobą zagrożenie.

36 Dziękuję za uwagę! Alicja Graś


Pobierz ppt "NAPOJE ENERGETYCZNE- DZIECIAKOM TAKA MOC NIEPOTRZEBNA!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google