Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Skutki głodu i niedożywienia

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Skutki głodu i niedożywienia"— Zapis prezentacji:

1 Skutki głodu i niedożywienia

2 Rodzaje głodu

3 Głodowanie ilościowe Głodowanie ilościowe jest to odżywianie w ilościach mniejszych od zapotrzebowania organizmu, prowadzi do niedożywienia.

4 Głodowanie jakościowe
zwane też utajonym, jest stanem niedoboru tylko pewnych składników pokarmowych, szczególnie białka lub witamin, i może spowodować poważne upośledzenie czynności organizmu lub jego uszkodzenie.

5 Głodowanie przewlekłe
powoduje opóźnienie rozwoju cielesnego i psychicznego dzieci, awitaminozy i inne choroby głodowe, obniżoną odporność na choroby zakaźne oraz zwiększoną umieralność. całkowite pozbawienie organizmu pokarmu, prowadzi do postępującego wyniszczenia, do obniżenia przemiany materii i śmierci z chwilą wyczerpania się zapasów energetycznych pochodzących z rozkładu własnych tkanek ustroju. Okres ten trwa zwykle kilkadziesiąt dni. Dodatkowo nie przyjmowanie wody przyspiesza śmierć i zwiększa cierpienia wskutek zatrucia organizmu.

6 Głodowanie pełne Całkowite pozbawienie organizmu pokarmu, prowadzi do postępującego wyniszczenia, do obniżenia przemiany materii i śmierci z chwilą wyczerpania się zapasów energetycznych pochodzących z rozkładu własnych tkanek ustroju. Okres ten trwa zwykle kilkadziesiąt dni. Dodatkowo nie przyjmowanie wody przyspiesza śmierć i zwiększa cierpienia wskutek zatrucia organizmu.

7 Śmierć z głodu następuje powoli. Organizm pozbawiony kalorii i w konsekwencji glukozy, zaczyna ją wytwarzać z kwasów tłuszczowych pochodzących z własnej tkanki tłuszczowej. Z czasem to nie wystarcza, człowiek słabnie i popada stopniowo w śpiączkę. Niedobory witamin z grupy A są dodatkowo przyczyną pogorszenia widzenia i ślepoty. W zależności od kondycji fizycznej i rezerw organizmu śmierć głodowa następuje od dwóch do sześciu tygodni po zaprzestaniu jedzenia. U niedożywionych dzieci jeszcze szybciej...

8 Niedożywienie stan organizmu żywego będący skutkiem, zazwyczaj przedłużonego, niedoboru składników pokarmowych (najczęściej tłuszczów i węglowodanów) wynikającym bądź z niedoboru określonych składników w spożywanych pokarmach, bądź to z ich niewielkiej ilości. Skutkiem niedożywienia jest zazwyczaj utrata masy ciała i wychudzenie, rzadziej objawy niedoboru jakiegoś składnika, np. witamin w spożywanym pokarmie. Niedożywienie może być przyczyną znacznego osłabienia organizmu i depresji, apatii czy rozdrażnienia.

9 Najczęstsze objawy niedożywienia
bladość wychudzenie bóle brzucha dopytywanie się o jedzenie obniżenie dyspozycji do nauki niemożność skupienia na jednej czynności.

10 Choroby związane z niedożywieniem
MARAZM KWASHIORKOR

11 Marazm  jest skutkiem braku produktów energetycznych. Niedożywione dzieci są całkowicie wychudzone. Ich waga bywa ponad połowę mniejsza od normy.

12 Kwashiorkor spowodowany jest brakiem białka w pożywieniu. Objawia się głównie obrzękami na całym ciele. Zamiast tkanki tłuszczowej jest woda. Po naciśnięciu skóry palcem pozostaje dołek. Włosy odbarwiają się i prostują. Oba przypadki w cięższych stanach prowadzą do śmierci. W wielu wypadkach dochodzi też do trwałego upośledzenia fizycznego lub umysłowego. Niekiedy dzieci trafiają do ośrodka dożywiania zbyt późno. Wycieńczony organizm nie przyjmie już żadnego pokarmu. Nie leczony kwashiorkor jest zawsze śmiertelny.


Pobierz ppt "Skutki głodu i niedożywienia"

Podobne prezentacje


Reklamy Google