Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Energia Słoneczna 1.Wstęp 1366 W/m² 174 petawatów 926 W/m² 121 petawatów Promienie słoneczne docierają do ziemi o mocy: Jednak ziemia nie wytrzymała.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Energia Słoneczna 1.Wstęp 1366 W/m² 174 petawatów 926 W/m² 121 petawatów Promienie słoneczne docierają do ziemi o mocy: Jednak ziemia nie wytrzymała."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Energia Słoneczna 1.Wstęp

4 1366 W/m² 174 petawatów 926 W/m² 121 petawatów Promienie słoneczne docierają do ziemi o mocy: Jednak ziemia nie wytrzymała by takiej dawki energi 20% z tego jest odbijane w przestrzń kosmiczną

5 926 W/m² 121 petawatów 30% 648 W/m² 85 petawatów Kolejne 30% z tego jest pochłaniane przez atmosfrę ziemi NAJCIEPLEJSZE MIEJSCA NA ZIEMI

6 Energia Słoneczna PROSZĘ PO KOLEI KLIKAĆ 2.Do czego wykorzystujemy to zjawisko?

7 Do czego?

8

9

10

11

12 Energia Słoneczna 3.Uzyskiwanie energii z promieniowania słonecznego

13 KONWERSJA FOTOWOLTAICZNA EFEKT FOTOWALICZNY

14 Efekt Fotowaliczny Ogniwo fotowoltaiczne bezpośrednio konwersuje energię promieniowania słonecznego i przetwarza na energię elektryczną. Pod wpływem fotonów elektrony przemieszczają się do pewnego obszaru. Takie przemieszczenie ładunków elektrycznych powoduje pojawienie się różnicy potencjałów, czyli napięcia elektrycznego.

15 KONWERSJA FOTOTERMICZNA ZAMIANA NA ENERGIĘ

16 Konwersja fototermiczna Konwersja fototermiczna, to bezpośrednia zamiana energii promieniowania słonecznego na energię cieplną. Wyróżnia się konwersję fototermiczną pasywną oraz aktywną. W przypadku konwersji pasywnej, przepływ nośnika ciepła (na przykład powietrza lub ogrzanej wody) odbywa się jedynie w drodze konwekcji. W przypadku konwersji aktywnej, używane są pompy zasilane z dodatkowych źródeł energii.

17 KONWERSJA FOTOTERMICZNA SZTUCZNA FOTOSYNTEZA

18 Konwersja fotochemiczna Metoda fotochemiczna to zamiana energii promieniowania słonecznego na energię chemiczną. Zachodzi ona w taki sposób jak fotosynteza. Wydajność energetyczna tego procesu wynosi 19– 34%, w przeliczeniu na energię jaka jest gromadzona w roślinach (ok. 1%), jednak istnieją ogniwa fotoelektrochemiczne dysocjujące wodę pod wpływem światła słonecznego

19 TERMOLIZA WODY ROZKŁAD PARY WODNEJ

20 Termoliza wody W wysokich temperaturach następuje termiczny rozkład pary wodnej na wodór i tlen. Otrzymanie tak wysokiej temperatury jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich zwierciadeł skupiających promienie słoneczne. Trudne jest natomiast rozdzielenie tak powstałych gazów. Przy obniżaniu temperatury następuje ich ponowne spalenie (powrót do postaci wody). Trwają prace nad efektywnymi metodami rozdzielania wodoru i tlenu w tak wysokiej temperaturze..

21 KOMINY SŁONECZNE SKUPISKA ŚWIATŁA

22 Energia Słoneczna Przygotował i przedstawił: Karol Bijata Materiały użyte w prezentacji: Informacje: Wikipedia.pl Świat fizyki EUROPEJSKIE DNI SŁONECZNE Zdjęcia: Apple Mac OSX Google.pl Microsoft office 2010 NASA Muzyka Skrillex – Bait Hunter Tom Holkenbork - Chilled


Pobierz ppt "Energia Słoneczna 1.Wstęp 1366 W/m² 174 petawatów 926 W/m² 121 petawatów Promienie słoneczne docierają do ziemi o mocy: Jednak ziemia nie wytrzymała."

Podobne prezentacje


Reklamy Google