Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Alternatywne Źródła Energii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Alternatywne Źródła Energii"— Zapis prezentacji:

1 Alternatywne Źródła Energii

2 Podział zasobów energii

3 Energia odnawialna Energia odnawialna to energia pozyskiwana ze źródeł niekonwencjonalnych. Pierwotnym źródłem wszystkich rodzajów energii odnawialnej jest energia słoneczna, którą można bezpośrednio przetwarzać w energię elektryczną , cieplną.

4 Energię można podzielić na:
Energię słoneczną Energię wiatru Energię wody Energię biomasy Energię geotermiczną

5 Energia promieniowania słonecznego
Energia to jest największym źródłem energii na Ziemi. Przetwarza się ją bezpośrednio na prąd elektryczny lub energie cieplną, wykorzystując instalacje słoneczne: fotoogniwa lub systemy termiczne.

6 Fotoogniwa W fotoogniwach, wykonanych z krzemu, siarczku lub arsenku galu, wiązka światła powoduje przepływ prądu elektrycznego. Znalazły one zastosowanie do zasilania kalkulatorów, a większe systemy oświetlają domy i drogi. W Polsce ogniwa te wykorzystywane są głównie w urządzeniach nawigacyjnych na Morzu Bałtyckim (około 160 instalacji).

7 Kolektory słoneczne Systemy termiczne znalazły zastosowanie w kolektorach słonecznych, w których ciecz robocza (woda, solanka, olej i inne) odbiera energię cieplną, niesioną przez promieniowanie słoneczne. Kolektory dzieli się na: płaskie, rynnowe i talerzowe. W tych ostatnich, jako czynnik roboczy stosuje się ciekły metal (np. sód).

8 Piece słoneczne Najwyższe temperatury można uzyskać dzięki piecom słonecznym, w których szybkość nagrzewania dochodzi od milionów stopni na sekundę. W Odeillo w piecu tego typu testowane były żaroodporne płytki ceramiczne, stosowanie do budowy wahadłowców kosmicznych.

9 Energia wiatru Zasoby energetyczne wiatru na Ziemi wielokrotnie przewyższają potrzeby całej ludzkości. Do wykorzystania tej energii potrzebne są specjalne urządzenia, tzw. Turbiny wiatrowe, które ją zmieniają w energię elektryczną. Większość turbin ma forme wiatraków. Elektrownie wiatrowe pracują przy prędkości wiatr od 4-25 m/s.

10 Farma wiatrowa W Polsce pracują pojedyncze wiatraki, wytwarzające energię elektryczną. Natomiast farma wiatrowa budowana jest w Brzozowicach koło Darłowa. Rozpoczęta jest również budowa elektrowni wiatrowej w polskiej strefie Bałtyku. Elektrownie na morzu powstanie w okolicach Białogóry.

11 Energia wody Inną formą energii jest energia wody. Przemieszczające się masy wody rzecznej i morskiej, nazywane są białym węglem. Spośród elektrowni wodnych najbardziej znane są elektrownie, zasilane energią kinetyczną rzek. Do rzadkości należą wciąż elektrownie, wykorzystujące energię pływów morskich.

12 Podział elektrowni wodnych
Elektrownie z naturalnym przepływem wody. Elektrownie z przepływem wymuszonym, np.. Elektrownie szczytowo-pompowe.

13 Elektrownie szczytowo-pompowe
Umożliwiają magazynowanie energii w czasie małego na nią zapotrzebowania. Energię odzyskuje się, przepuszczając wodę przez turbiny, w okresie zwiększonego na nią zapotrzebowania. Największe elektrownie szczytowo pompowe znajdują się w Żarnowcu, niedaleko Gdańska.

14 Energia pływów morskich
Można ją wykorzystać zarówno w czsie przypływu. Urządzenie instaluje się najczęściej przy ujściach rzek. Ważne jest, że okres eksploatacyjny tego typu elektrowni przewiduje się na około 100 lat. Największa elektrownia pływowa znajduje się w Rance River. Ma ona 24 turbiny o łącznej mocy 240 MW.

15 Energia biomasy Pozyskuje się ją z substancji pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz odpadów komunalnych. Biomasa jest jedynym źródłem odnawialnym, przetwarzanym w procesie spalania. Wytwarzany w tym procesie dwutlenek węgla, jest w całości pochłaniany przez rośliny i buduje ponownie substancje organiczne.

16


Pobierz ppt "Alternatywne Źródła Energii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google