Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ARCHITEKTURA STYLU GOTYCKIEGO. Ramy czasowe stylu gotyckiego Okres późnego średniowiecza Okres późnego średniowiecza Od XIII w. do początków XVI w. Od.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ARCHITEKTURA STYLU GOTYCKIEGO. Ramy czasowe stylu gotyckiego Okres późnego średniowiecza Okres późnego średniowiecza Od XIII w. do początków XVI w. Od."— Zapis prezentacji:

1 ARCHITEKTURA STYLU GOTYCKIEGO

2 Ramy czasowe stylu gotyckiego Okres późnego średniowiecza Okres późnego średniowiecza Od XIII w. do początków XVI w. Od XIII w. do początków XVI w. Narodził się we Francji ok. 1120r. Narodził się we Francji ok. 1120r. (region Ile-de-France) (region Ile-de-France)Ile-de-France

3 Etymologia nazwy stylu Nazwa gotyk- użyta po raz pierwszy Nazwa gotyk- użyta po raz pierwszy w połowie XV w. przez L.B. Albiertiego. w połowie XV w. przez L.B. Albiertiego. Było to określenie opisujące wytwory kultury uważanej za prymitywną i barbarzyńską. Było to określenie opisujące wytwory kultury uważanej za prymitywną i barbarzyńską.

4 Cechy stylu gotyckiego: lekkie, wysmukłe i strzeliste budowle, lekkie, wysmukłe i strzeliste budowle, duże, ostrołukowe okna zdobione pięknymi witrażami duże, ostrołukowe okna zdobione pięknymi witrażami katedra gotycka oddaje ideologię Średniowiecza: dążenie człowieka do bliskości z Bogiem, a jej katedra gotycka oddaje ideologię Średniowiecza: dążenie człowieka do bliskości z Bogiem, a jej konstrukcja symbolizuje nieskończoność boskiej istoty, konstrukcja symbolizuje nieskończoność boskiej istoty, wysokie kościoły, zwykle trzynawowe, smukłe i jasno oświetlone, wysokie kościoły, zwykle trzynawowe, smukłe i jasno oświetlone, wysokie bazyliki z półkolistym chórem wysokie bazyliki z półkolistym chórem sklepienia krzyżowe i łukowe podpory sklepienia krzyżowe i łukowe podpory z zewnątrz. z zewnątrz.

5 Budownictwo sakralne

6 Katedra Notre-Dame w Reims

7 Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie

8 Katedra Opera della Metropolitana we Włoszech

9 Katedra w Segowii (Hiszpania)

10 Katedra Notre-Dame w Paryżu

11 Rozeta w stylu płomienistym

12 Okno z witrażami

13 Rozeta w stylu gotyku płomienistego

14 Okno gotyckie z maswerkiem

15 Maszkarony z Notre Dame w Paryżu

16 Wnętrze kościoła halowego (Kościół św. Wolfganga w Schneeberg w Saksonii)

17 Budownictwo świeckie gotyku

18 Brama Holsztyńska w Lubece

19 Ratusz w Brugii ( Belgia)

20 Sukiennice w Ypres (Belgia)

21 Pałac Dożów w Wenecji

22 Zabytki gotyckie w Polsce

23 Kościół Mariacki w Krakowie

24 Ratusz we Wrocławiu

25 Kamienica Kopernika w Toruniu

26 Zamek krzyżacki w Malborku

27 Ratusz w Chojnie

28 Katedra Jana Chrzciciela we Wrocławiu

29 KONIEC


Pobierz ppt "ARCHITEKTURA STYLU GOTYCKIEGO. Ramy czasowe stylu gotyckiego Okres późnego średniowiecza Okres późnego średniowiecza Od XIII w. do początków XVI w. Od."

Podobne prezentacje


Reklamy Google