Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wirus jest to niewielki program, który aby si ę uaktywni ć potrzebuje innego programu. Wirusy ł ą cz ą si ę z plikami, które znajduj ą si ę na dysku naszego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wirus jest to niewielki program, który aby si ę uaktywni ć potrzebuje innego programu. Wirusy ł ą cz ą si ę z plikami, które znajduj ą si ę na dysku naszego."— Zapis prezentacji:

1 Wirus jest to niewielki program, który aby si ę uaktywni ć potrzebuje innego programu. Wirusy ł ą cz ą si ę z plikami, które znajduj ą si ę na dysku naszego komputera. Co to jest wirus komputerowy?

2 Wirusy komputerowe Wirusy mogą pojawić się wtedy kiedy: -k-korzystamy z Internetu i komputer nie jest zabezpieczony przed wirusami -ś-ściągamy nielegalne programy -k-korzystamy z pirackich programów -k-korzystamy z nie swoich programów nie wiedząc z jakiego źródła je posiadamy -o-otwieramy nieznane pliki z załączników poczty e-mail

3 Jak można chronić swój komputer? Komputer mo ż emy ochroni ć dzi ę ki zaporom sieciowym. Istnieje kilka zapór sieciowych np.: -Filtruj ą ca – to taka, która kontroluje przepływaj ą ce przez nie dane i przepuszczaj ą tylko te, które s ą zgodne z regułami i warunkami ustalonymi na danej zaporze. -Oprogramowanie komputerów stacjonarnych – działa na zasadzie udost ę pniania wybranych portów (gniazd do podł ą cze ń peryferyjnych) do poł ą cze ń z zewn ą trz, kontroluj ą c te poł ą czenia.

4 Jak działaj ą wirusy komputerowe? Skutki niektórych wirusów: -k-kasowanie i niszczenie danych -r-rozsyłanie spamu (np. reklama niezgodna z regulaminami konta pocztowego lub sklepu internetowego) -k-kradzież danych (hasła, numery kart płatniczych, dane osobowe) -w-wyłączenie komputera -w-wyświetlanie rysunków lub napisów na ekranie komputera -u-uniemożliwienie pracy na komputerze

5 Jakie mamy typy wirusów? S ą to trzy główne typy wirusów: Wirusy dyskowe - zagnie ż d ż aj ą si ę na dyskach twardych i elastycznych. Infekuj ą one głównie sektory dysków. Plikowe - atakuj ą pliki uruchamiaj ą ce programy. Makrowirusy – s ą niewielkimi programami przebywaj ą cymi w dokumentach.

6 Najgroźniejsze wirusy. Znane są również nam wirusy, które podzielone są ze względu na funkcjonalność. -Konie trojańskie (trojany) – programy komputerowe za których pomocą ich twórcy w niezauważalny sposób przesyłają pod wskazany adres mailowy dane. Są to dane przechowywane w komputerze hasł itp. -Bomby logiczne – wirusy które mogą pozostać w ukryciu nawet prze bardzo długi czas. Działają jak bomby zegarowe. Uaktywaniają się wtedy kiedy użytkownik wykona określony ruch lub gdy nadchodzi określona data i godzina. -Robaki – małe, ale bardzo szkodliwe wirusy. Nie potrzybują nosiciela. Rozmnażają się samoistnie i w sposób ciągły, powodując w bardzo krótkim czasie wyczerpanie się zasobów pamięci i procesora oraz znaczne spowolnienie pracy systemu.

7 Bibliografia. Korzysta ł am z Internetu i ksi ąż ek do informatyki dla klasy pierwszej.


Pobierz ppt "Wirus jest to niewielki program, który aby si ę uaktywni ć potrzebuje innego programu. Wirusy ł ą cz ą si ę z plikami, które znajduj ą si ę na dysku naszego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google