Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OKNA, PLIKI I KATALOGI Opracowała: Iwona Kowalik Prezentację opracowano na podstawie podręcznika Informatyka Europejczyka wyd. Helion.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OKNA, PLIKI I KATALOGI Opracowała: Iwona Kowalik Prezentację opracowano na podstawie podręcznika Informatyka Europejczyka wyd. Helion."— Zapis prezentacji:

1 OKNA, PLIKI I KATALOGI Opracowała: Iwona Kowalik Prezentację opracowano na podstawie podręcznika Informatyka Europejczyka wyd. Helion

2 SKĄD NAZWA WINDOWS Słowo windows oznacza po angielsku okna. Programy, różne zadania i procesy w systemie o tej nazwie, otwierają się w oknach. Okna te mogą wyglądać nieco inaczej, ale zawsze mają wspólne elementy: pasek menu, suwaki i obszar roboczy. Słowo windows oznacza po angielsku okna. Programy, różne zadania i procesy w systemie o tej nazwie, otwierają się w oknach. Okna te mogą wyglądać nieco inaczej, ale zawsze mają wspólne elementy: pasek menu, suwaki i obszar roboczy.

3 PRZYKŁADY OKIEN

4 OKNO KATALOGU Po otwarciu dowolnego katalogu zobaczysz tzw. Okno katalogu, np: Po otwarciu dowolnego katalogu zobaczysz tzw. Okno katalogu, np:

5 Pasek menu Przyciski Wstecz i Naprzód Lista plików i katalogów Pasek adresu MinimalizujMaksimalizuj Zamknij okno

6 Źródło: http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows7/Working-with-files-and-folders

7 Pasek nazwy Obszar roboczy Suwak Paski narzędzi Menu górne

8 Suwaki umożliwiają przesuwanie dokumentu, który nie jest w całości widoczny na ekranie. Obszar roboczy to miejsce, do którego użytkownik wpisuje tekst lub w którym np. wykonuje rysunek. Możemy zmieniać rozmiar okna – w tym celu chwytamy myszką krawędź okna i przesuwamy ją w dowolnym kierunku (do góry, na dół, w lewo lub prawo) w zależności od potrzeby.

9 Ćwiczenie 1 Otwórz kilka okien na swoim komputerze: np. okno programu Paint, Notatnik i Kalkulator. Otwórz kilka okien na swoim komputerze: np. okno programu Paint, Notatnik i Kalkulator. Następnie zmniejsz je tak, by ustawić je obok siebie i aby wszystkie były widoczne, np. Następnie zmniejsz je tak, by ustawić je obok siebie i aby wszystkie były widoczne, np.

10 Plik i katalog Plik to pojedynczy dokument opracowany przez użytkownika. Pliki mogą mieć różne ikony w zależności od programu, w którym zostały wykonane i zapisane. Plik to pojedynczy dokument opracowany przez użytkownika. Pliki mogą mieć różne ikony w zależności od programu, w którym zostały wykonane i zapisane. (inaczej Foldery) to grupy plików. Najczęściej widzimy je jako ikonki przypominające żółte teczki: Katalogi (inaczej Foldery) to grupy plików. Najczęściej widzimy je jako ikonki przypominające żółte teczki:

11 Zapisywanie plików i katalogów Aby zapisać plik w dowolnym katalogu należy użyć opcji: Zapisz jako… Aby zapisać plik w dowolnym katalogu należy użyć opcji: Zapisz jako… Należy podać komputerowi miejsce, w którym ten katalog się znajduje.

12 Zapisywanie plików i katalogów Aby utworzyć nowy katalog (folder) ustawiamy się w miejscu na naszym dysku, w którym umieścimy katalog, wybieramy prawy przycisk myszy oraz opcję Nowy-Folder Aby utworzyć nowy katalog (folder) ustawiamy się w miejscu na naszym dysku, w którym umieścimy katalog, wybieramy prawy przycisk myszy oraz opcję Nowy-Folder

13 Pojawi się nowa ikonka: Pojawi się nowa ikonka: W miejsce zaznaczonego na niebiesko tekstu : Nowy folder wpisujemy swoją nazwę naszego katalogu, np. W miejsce zaznaczonego na niebiesko tekstu : Nowy folder wpisujemy swoją nazwę naszego katalogu, np. Następnie klikamy ENTER. Następnie klikamy ENTER. Zapisywanie plików i katalogów Uwaga! W nazwach plików i folderów nie wolno używać następujących znaków: \, /, :, ?, *,,, <, >

14 Ćwiczenie 2 Otwórz okno Moje dokumenty. Stwórz w nim foldery o nazwie Katalog1 oraz Katalog2. Otwórz okno Moje dokumenty. Stwórz w nim foldery o nazwie Katalog1 oraz Katalog2. Dwukrotnie kliknij utworzony Katalog1 (by do niego wejść) i utwórz w nim katalog Rysunki. Dwukrotnie kliknij utworzony Katalog1 (by do niego wejść) i utwórz w nim katalog Rysunki. W Katalogu2 utwórz katalog Fotki. W Katalogu2 utwórz katalog Fotki. W programie Paint wykonaj rysunek kwadratu i zapisz go w folderze Rysunki pod nazwą Kwadrat. W programie Paint wykonaj rysunek kwadratu i zapisz go w folderze Rysunki pod nazwą Kwadrat.

15 Otrzymaliśmy tym sposobem następującą strukturę katalogów: Otrzymaliśmy tym sposobem następującą strukturę katalogów: Ćwiczenie 2 Moje dokumenty Katalog1 Katalog2 Rysunki Fotki Kwadrat ( to jest plik)

16 Ćwiczenie 3 Spróbuj samodzielnie stworzyć następującą strukturę katalogów (folderów) Spróbuj samodzielnie stworzyć następującą strukturę katalogów (folderów) Moje dokumenty psy koty gryzonie Katalog1 rasowe kundelki myszy szczury rasowe dachowce


Pobierz ppt "OKNA, PLIKI I KATALOGI Opracowała: Iwona Kowalik Prezentację opracowano na podstawie podręcznika Informatyka Europejczyka wyd. Helion."

Podobne prezentacje


Reklamy Google