Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POWTÓRKA Z UŁAMKÓW Ola Golonka,. 1. Ułamki zwykłe i liczby mieszane. 2. Ułamek jako iloraz. 3. Rozszerzanie i skracanie ułamków zwykłych. 4. Porównywanie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POWTÓRKA Z UŁAMKÓW Ola Golonka,. 1. Ułamki zwykłe i liczby mieszane. 2. Ułamek jako iloraz. 3. Rozszerzanie i skracanie ułamków zwykłych. 4. Porównywanie."— Zapis prezentacji:

1 POWTÓRKA Z UŁAMKÓW Ola Golonka,

2 1. Ułamki zwykłe i liczby mieszane. 2. Ułamek jako iloraz. 3. Rozszerzanie i skracanie ułamków zwykłych. 4. Porównywanie ułamków zwykłych. 5. Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach. 6. Odejmowanie ułamków o jednakowych mianownikach. 7. Odejmowanie i dodawanie ułamków zwykłych o różnych mianownikach. 8. Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne. 9. Obliczanie ułamka danej liczby. 10. Mnożenie ułamków. 11. Odwrotności liczb. 12. Dzielenie ułamków przez liczby naturalne. 13. Zadania 14. Ułamek w życiu codziennym.

3 UŁAMKI ZWYKŁE I LICZBY MIESZANE. 1 4 licznikKreska ułamkowa mianownik licznik mianownik Liczba całości

4 UŁAMEK JAKO ILORAZ. 2 : 5 = : 37 = Każdy iloraz możemy zapisać w postaci ułamka i na odwrót. 4 : 6 = 4 6

5 ROZSZERZANIE I SKRACANIE UŁAMKÓW

6 ZAPAMIĘTAJ Zawsze : Wyłączaj całości (jeśli są) Skracaj (jeśli się da)

7 PORÓWNYWANIE UŁAMKÓW ZWYKŁYCH. Patrz na licznik lub mianownik

8 PRZY PORÓWNYWANIU TO CI SIĘ PRZYDA. Musisz mieć taki sam mianownik lub licznik. Jeśli masz taki sam licznik, to patrzysz na mianownik. Im większy mianownik tym ułamek jest mniejszy.

9 DODAWANIE UŁAMKÓW O JEDNAKOWYCH MIANOWNIKACH Stop, nie tak szybko! Jeszcze coś ważnego. Zwolnij! Pamiętaj! Dodajesz do siebie tylko licznik, lecz mianownik zostaje bez zmian. Już możesz iść jak ci tak zależy.

10 ODEJMOWANIE UŁAMKÓW ZWYKŁYCH O TYCH SAMYCH MIANOWNIKACH Pamiętaj! Nie odejmuj mianownika

11 ODEJMOWANIE I DODAWANIE UŁAMKÓW ZWYKŁYCH O RÓŻNYCH MIANOWNIKACH. W tych przykładach musieliśmy rozszerzyć ułamki. Pamiętaj o tym!

12 24 MNOŻENIE UŁAMKÓW ZWYKŁYCH PRZEZ LICZBY NATURALNE He, he, ty musisz się uczyć, a ja męczę Odiego.

13 OBLICZANIE UŁAMKA DANEJ LICZBY z 18 to Obliczając ułamek danej liczby, mnożymy ułamek przez tę liczbę.

14 MNOŻENIE UŁAMKÓW Obliczając iloczyn dwóch ułamków, mnożymy licznik pierwszego ułamka przez licznik drugiego ułamka i mianownik pierwszego ułamka przez mianownik drugiego ułamka z to

15 ODWROTNOŚCI LICZB. Jeżeli iloczyn dwóch liczb wynosi jeden, to każdą z tych liczb nazywamy odwrotnością drugiej liczby

16 DZIELENIE UŁAMKÓW PRZEZ LICZBY NATURALNE. Aby podzielić ułamek przez liczbę naturalną, mnożymy go przez jej odwrotność :

17 ZADANIA Na rysunku zamalowano niektóre kółka. Zapisz za pomocą ułamka. A) Jaką część wszystkich kółek stanowią kółka czerwone, a jaką zielone. B) Jaką część zamalowanych kółek stanowią kółka czerwone, a jaką zielone. Rozwiązanie

18 ROZWIĄZANIE: A) B) czerwone 5 20 zielone czerwone zielone 3 15

19 ZADANIE 2 Spośród podanych liczb wybierz liczby: a) Większe od 5 i mniejsze od 6 b) Większe od 6 i mniejsze od : 46 : Rozwiązanie

20 ROZWIĄZANIE ZADANIA 2 a) b) 46:9= =5 =6 77: = = 2 15

21 UŁAMEK W ŻYCIU CODZIENNYM Np tortu. Ułamek – wyrażenie postaci, gdzie a, nazywane licznikiem, oraz b, nazywane mianownikiem, są dowolnymi wyrażeniami algebraicznymi. Linię oddzielającą licznik od mianownika nazywa się kreską ułamkową. Wartością ułamka jest wartość jego licznika podzielona przez wartość mianownika, dlatego ułamek jest ilorazem. Z tego też powodu o mianowniku ułamka zakłada się, że jest różny od zera. abab

22 KORZYSTANO Z: Zeszytu do matematyki Już koniec.


Pobierz ppt "POWTÓRKA Z UŁAMKÓW Ola Golonka,. 1. Ułamki zwykłe i liczby mieszane. 2. Ułamek jako iloraz. 3. Rozszerzanie i skracanie ułamków zwykłych. 4. Porównywanie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google