Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aby odjąć ułamki zwykłe o różnych mianownikach, należy najpierw sprowadzić je do wspólnego mianownika, a następnie odjąć licznik od licznika, a mianownik.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aby odjąć ułamki zwykłe o różnych mianownikach, należy najpierw sprowadzić je do wspólnego mianownika, a następnie odjąć licznik od licznika, a mianownik."— Zapis prezentacji:

1

2 Aby odjąć ułamki zwykłe o różnych mianownikach, należy najpierw sprowadzić je do wspólnego mianownika, a następnie odjąć licznik od licznika, a mianownik pozostawić bez zmian. Np. Prześledźmy to działanie krok po kroku.

3 Wspólny mianownik dla 7 i 3 to 21 Teraz zastanów się, przez ile trzeba pomnożyć 7, aby uzyskać 21. Oczywiście przez 3. 3 Wobec tego liczbę 5 też musimy pomnożyć przez 3. 3 Tak samo postępujemy z drugim ułamkiem. 7 7 Skoro mamy już takie same mianowniki, możemy teraz odjąć licznik od licznika, a wspólny mianownik przepisać. Kliknij, aby przejść dalej

4 Jeżeli mamy odjąć liczby mieszane, to postępujemy tak samo jak wcześniej, tylko musimy odjąć od siebie jeszcze całości. Oto przykład: Sprowadzamy ułamki do wspólnego mianownika. Kliknij, aby przejść dalej Wspólnym mianownikiem dla 4 i 6 jest 12 Obliczamy jakie liczby znajdą się w licznikach obu ułamków. ·3 9 ·2 2 Teraz wystarczy odjąć całości i liczniki ułamków, wspólny mianownik przepisujemy. GOTOWE

5 Niestety często zdarza się, że nie możemy odjąć od siebie liczników. Wtedy musimy pożyczyć od całości. Wyjaśnię to na przykładzie. Sprowadzamy ułamki do wspólnego mianownika. Kliknij, aby przejść dalej Wspólnym mianownikiem dla 4 i 8 jest 8. Obliczamy jakie liczby znajdą się w licznikach obu ułamków. ·2 2 ·1 3 Teraz wystarczyłoby odjąć całości i liczniki ułamków. Niestety od 2 nie odejmiemy 3. Wobec tego od 4 całych zabieramy jedną całość i dzielimy ją na tyle części, ile wskazuje mianownik ułamka, czyli na 8. 4-1 Do tych 8 części dodajemy jeszcze 2 części, które już mamy, i otrzymujemy licznik nowego ułamka. 8+2 10 Teraz już bez problemu można odjąć od siebie liczniki. Wobec tego wykonujemy odejmowanie. GOTOWE!


Pobierz ppt "Aby odjąć ułamki zwykłe o różnych mianownikach, należy najpierw sprowadzić je do wspólnego mianownika, a następnie odjąć licznik od licznika, a mianownik."

Podobne prezentacje


Reklamy Google