Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ułamki Ułamki zwykłe Przygotowali: Przemek Konopko i Piotr Szydłowski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ułamki Ułamki zwykłe Przygotowali: Przemek Konopko i Piotr Szydłowski."— Zapis prezentacji:

1

2 Ułamki Ułamki zwykłe Przygotowali: Przemek Konopko i Piotr Szydłowski

3 Ułamki zwykłe (zapis ułamka) Ułamki zwykłe (zapis ułamka)Ułamki zwykłe (zapis ułamkaUłamki zwykłe (zapis ułamka Ułamek skracalny Ułamek skracalny Ułamek skracalny Ułamek skracalny Ułamek nieskracalny Ułamek nieskracalny Ułamek nieskracalny Ułamek nieskracalny Dodawanie ułamków zwykłych Dodawanie ułamków zwykłych Dodawanie ułamków zwykłych Dodawanie ułamków zwykłych Odejmowanie ułamków zwykłych Odejmowanie ułamków zwykłych Odejmowanie ułamków zwykłych Odejmowanie ułamków zwykłych Mnożenie ułamków zwykłych Mnożenie ułamków zwykłych Mnożenie ułamków zwykłych Mnożenie ułamków zwykłych Dzielenie ułamków zwykłych Dzielenie ułamków zwykłych Dzielenie ułamków zwykłych Dzielenie ułamków zwykłych Rozszerzanie ułamków Rozszerzanie ułamków Rozszerzanie ułamków Rozszerzanie ułamków Skracanie ułamków Skracanie ułamków Skracanie ułamków Skracanie ułamków Porównywanie ułamków Porównywanie ułamków Porównywanie ułamków Porównywanie ułamków

4 Ułamek nieskracalny to taki ułamek, w którym licznik i mianownik nie dzielą się przez liczbę większą od 1. Przykład:

5 Ułamek skracalny to taki ułamek, w którym licznik i mianownik dzielą się przez liczbę większą od 1. Ułamek skracalny to taki ułamek, w którym licznik i mianownik dzielą się przez liczbę większą od 1. Przykład: Przykład:

6 Ułamki zwykłe dzielna jest licznikiem, dzielnik mianownikiem, a kreska ułamkowa zastępuje znak dzielenia. Ułamek jest to iloraz dwóch liczb całkowitych, z których Mianownik ułamka musi być liczbą różną od zera, gdyż dzielenie przez zero nie istnieje.

7 Aby dodać dwa ułamki zwykłe o jednakowych mianownikach, dodajemy liczniki tych ułamków, a mianownik pozostawiamy bez zmian. Aby dodać dwa ułamki zwykłe o jednakowych mianownikach, dodajemy liczniki tych ułamków, a mianownik pozostawiamy bez zmian. Przykład: Przykład:

8 Aby odjąć dwa ułamki zwykłe o jednakowych mianownikach, odejmujemy liczniki tych ułamków, a mianownik pozostawiamy bez zmian. Aby odjąć dwa ułamki zwykłe o jednakowych mianownikach, odejmujemy liczniki tych ułamków, a mianownik pozostawiamy bez zmian. Przykład: Przykład:

9 Aby pomnożyć ułamek przez ułamek licznik mnożymy przez licznik, licznik mnożymy przez licznik, a mianownik przez mianownik. a mianownik przez mianownik.

10 Aby podzielić ułamek przez ułamek, pierwszy ułamek mnożymy przez odwrotność drugiego. pierwszy ułamek mnożymy przez odwrotność drugiego.Przykład:

11 Ułamek skracalny to taki ułamek, w którym licznik i mianownik dzielą się przez liczbę większą od 1. Przykład:

12 Ułamek nieskracalny to taki ułamek, w którym licznik i mianownik nie dzielą się przez liczbę większą od 1. Przykład:

13 Aby rozszerzyć ułamek należy jego licznik i mianownik pomnożyć przez tę samą liczbę naturalną różną od zera. Przykład:

14 Aby skrócić ułamek należy jego licznik i mianownik podzielić przez tę samą liczbę naturalną różną od zera. Aby skrócić ułamek należy jego licznik i mianownik podzielić przez tę samą liczbę naturalną różną od zera. Przykład: Przykład:

15 Sprowadzając do wspólnego mianownika Sprowadzając do wspólnego mianownika Sprowadzając do wspólnego licznika Sprowadzając do wspólnego licznika

16 Aby porównać dwa ułamki zwykłe sprowadzamy je do wspólnego mianownika. Z dwóch ułamków o jednakowych mianownikach ten jest większy, którego licznik jest większy. Aby porównać dwa ułamki zwykłe sprowadzamy je do wspólnego mianownika. Z dwóch ułamków o jednakowych mianownikach ten jest większy, którego licznik jest większy. Przykład: Przykład:

17 Aby porównać dwa ułamki zwykłe sprowadzamy je do wspólnego licznika. Z dwóch ułamków o jednakowych licznikach ten jest większy, którego mianownik jest mniejszy. Aby porównać dwa ułamki zwykłe sprowadzamy je do wspólnego licznika. Z dwóch ułamków o jednakowych licznikach ten jest większy, którego mianownik jest mniejszy. Przykład: Przykład:


Pobierz ppt "Ułamki Ułamki zwykłe Przygotowali: Przemek Konopko i Piotr Szydłowski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google