Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Elektrownia w Rutkach Wykonał : Michał Formella

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Elektrownia w Rutkach Wykonał : Michał Formella"— Zapis prezentacji:

1 Elektrownia w Rutkach Wykonał : Michał Formella
Rysunki pochodzą ze strony

2 Spis treści Od autora Informacje ogólne Dane techniczne
Powstanie elektrowni Ciekawostki Fotografie Zaopatrywany teren Sposoby upowszechnienia Bibliografia

3 Od autora Dnia 17 września w ramach konkursu „Bogactwo Energetyczne Natury „ odbył się wyjazd między innymi do elektrowni w Rutkach. Było to bardzo ciekawe doświadczenie dlatego zdecydowałem się zrobi prezentację akurat na temat tej elektrowni.

4 Informacje ogólne W skład hydrowęzła Rutki wchodzą:
zapora ziemna z ekranem gliniastym: wysokość od stopy 12,1 m, długości 78,0 m zbiornik o pojemności energetycznej 0,3 x 10 m kanały otwarte i zamknięte o łącznej długości 910 m, jaz zastawkowy o świetle 6,0 m z pustami głębionymi i kaskadami, elektrownia wodna.

5 Dane techniczne rok budowy: 1910 powierzchnia zlewni: 330 km2
średni przepływ: 3,33 m3/s moc instalowany: 448 kW przełyk instalowany: 6,0 m3/s rzędna piętrzenia: 130,00 m npm spad: 12,2 m średnia roczna produkcja: 2,3 x10 (6) kWh ilość turbozespołów: 2

6 Powstanie elektrowni Elektrownię Wodną Rutki uruchomiono w październiku 1910 roku. Była to druga z elektrowni na Raduni - dwa tygodnie wcześniej ruszyła elektrownia w Straszynie. Inwestorem był powiat kartuski, elektrownia zaś miała zasilać okoliczne tereny. W latach dwudziestych elektrownię w Rutkach włączono do linii 60 kW Gródek Wybrzeże i prąd z Rutek popłynął do Gdyni, dostarczając energię niezbędną przy budowie portu i miasta. W miarę wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczna rozbudowano też elektrownię. W roku 1927 dostosowano halę, w której pomieszczenie znalazł sześciocylindrowy silnik diesla o mocy 500 KM z generatorem. Ten zespół prądotwórczy został zdemontowany dopiero w latach pięćdziesiątych. Silnik wyzłomowano, a generator o ciekawej konstrukcji z wirującym stojanem przeniesiono do elektrowni Struga.

7 Jeszcze trochę historii
Podczas okupacji i działań wojennych do większych dewastacji i zniszczeń nie doszło, szybko przystąpiono do odbudowy i naprawy urządzeń, pierwszy powojenny prąd z Rutek popłynął już w 1945 roku. Elektrownia Rutki jest elektrownią przepływową zbiornikową, toteż jako jedna z nielicznych na Raduni może pracować bez powiązania z innymi obiektami. Tak właśnie było od czasu powstania elektrowni, kiedy to zarządzał nią powiat kartuski. Rutki miały "u góry" młyn w Ostrzycach, później młyn w Łapinie zaś zaczynała się kaskada Raduni.

8 A w okresie międzywojennym..
Elektrownia Rutki Starostwa Powiatowego w Kartuzach była w okresie międzywojennym przedsiębiorstwem wytwórczo-dystrybucyjnym, zasilającym wytwarzaną energią obszar powiatów kartuskiego i częściowo kościerskiego. Współpracowała z elektrowniami Wolnego Miasta Gdańska w Łapinie i Straszynie. Była też włączona do systemu energetycznego Pomorza, zasilając wraz z polskimi elektrowniami budowę portu i rozwijające się miasto Gdyni.

9 Ciekawostki 1. Elektrownia wodna Rutki (moc instal. 440 kW, spad 12.2 m) 2. Elektrownia wyposażona jest w 2 turbozespoły o charakterystyce: Turbina typu Francis bliźniaczy w komorze otwartej, z wałem poziomym. 3. Generator typu synchronicznego. Wytwórca – Siemens Schuckert. Napięcie 8.0kV. 4. Turbina wytworzona przez firmę „Voith”. Moc 224 kW; 300 obr./min; przełyk 3.00 m3/s. 5. Śr. roczna produkcja elektrowni wynosi 2.3x106 kWh.

10 Hala maszyn

11 Zapora i zasuwy wlotowe do komór turbinowych

12 Kaskady

13 Widok elektrowni od strony kanału odpływowego

14 Zaopatrywany teren Po 1920 r. Rutki stały się elektrownią, zaopatrującą w prąd miejscowości powiatu kartuskiego i budującą się Gdynię. Jest to najstarsza elektrownia wodna na terenie powiatu kartuskiego.

15 Sposoby upowszechnienia
Załączenie mojej pracy na stronie internetowej szkoły którą tworzymy na kółku do którego należę Jeżeli będzie organizowany apel o treści związanej z tym tematem mogę pokazać mój pokaz slajdów na forum szkoły

16 Bibliografia

17 Dziękuje za uwagę i życzę miłego dnia.
Koniec Dziękuje za uwagę i życzę miłego dnia. Rysunek pochodzi ze strony


Pobierz ppt "Elektrownia w Rutkach Wykonał : Michał Formella"

Podobne prezentacje


Reklamy Google