Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zaproś gości do swojej gminy i miasta Pruszcz Gdański

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zaproś gości do swojej gminy i miasta Pruszcz Gdański"— Zapis prezentacji:

1 Zaproś gości do swojej gminy i miasta Pruszcz Gdański

2 Spis treści: O gminie Pruszcza Gdańskiego Historia Pruszcza Gdańskiego
Pruszcz Gdański Juszkowo Straszyn Autorki

3 Gmina Pruszcz Gdański Gmina Pruszcz Gdański należy do województwa pomorskiego, oddalona jest o 10 km od Gdańska. Powierzchnia Gminy wynosi 14,270 ha, w jej skład wchodzą 33 wsie, które zamieszkuje ponad 15 tys. mieszkańców.

4 Historia Pruszcza Gdańskiego
Historia Pruszcza Gd. sięga dalekiej przeszłości. Świadczą o tym bogate wyniki badań archeologicznych, przeprowadzanych na terenie miasta i okolic. Odkryte ślady, świadczą o obecności na tych terenach osady już ok. VIII w. p.n.e. Po raz pierwszy nazwa osady pojawiła się w 1307r, jako Prust. Badacze przeszłości różnie wyjaśniają pochodzenie tej nazwy. Jedni wywodzą od nazwy sąsiadującego z Pomorzem Nadwiślańskim kraju Prusy, lub jego mieszkańców – Prusów, inni od słowa Probstei – probostwo. W późniejszych latach pojawiły się kolejne nazwy: Pruszy (1315), Prust (1438), Pruscz (1504), Pruszcz (1583). Ostatnia nazwa funkcjonowała do końca XVIII w. Pod zaborem Pruskim poddana zniemczeniu, została zmieniona na Praust. W 1945r. nazwa została ponownie spolszczona i zmieniona na Pruszcz, a w 1951r. dodano do niej człon – Gdański. Dzięki umiejscowieniu Pruszcza na rozgałęzieniu szlaków handlowych łączących Gdańsk z południem Europy, każdy kto przybywał z południa Europy do Gdańska, musiał przejeżdżać przez Pruszcz. Przez wieki Pruszcz pełnił rolę gościnną i noclegową dla książąt, królów i innych ważnych osobistości.

5 Historia... To tu, przed wjazdem do Gdańska następowały uroczyste powitania dostojnych gości i przygotowywanie orszaków. W 1807 r. przed wjazdem Napoleona do Gdańska, aby uczcić wielkiego wodza, zbudowano w Pruszczu ogromną bramę triumfalną. Pruszcz leżał także na szlaku wojennym. Tędy odbywały się przemarsze wojsk spieszących do zdobycia Gdańska, a okoliczne tereny były miejscem koncentracji wojsk przed atakami. Wielokrotnie zakładały tu kwatery sztaby generalne walczących armii. Przed wojną Pruszcz był bogata wsią. Świadczyć o tym może obecność 5 piekarni, mleczarni, 4 masarń, 7 sklepów spożywczych, wielu zakładów rzemieślniczych, a nawet kina. W tamtym okresie znajdowały się 3 mosty na rzece Raduni oraz 8 na kanale. Po wojnie miasto bardzo szybko się rozbudowywało, głównie na ulicach: Chopina, Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego. W 1950 r. rozpoczęto budowę bloków przy ul. Dąbrowskiego i Wojska Polskiego, Obrońców Pokoju, ulic Ogrodowej, Żwirki i Wigury, Obecnie większa część miasta znajduje się po wschodniej stronie rzeki Raduni.

6 Pruszcz Gdański... Pruszcz Gdański leży w południowej części aglomeracji trójmiejskiej, zaledwie 10 km od centrum Gdańska. Miasto jest ważnym węzłem komunikacji samochodowej i kolejowej.    W pobliżu przebiega trójmiejska obwodnica, rozpoczęto także prace związane z budową  pierwszego odcinka autostrady A-1. Jest jednym z najatrakcyjniejszych miast Polski północnej. Taką opinię potwierdzają zarówno inwestorzy, jak i wyniki ogólnopolskich rankingów gospodarczych. W ostatnich latach Pruszcz Gdański znalazł się w  Złotej Setce Samorządów oraz zajął wysokie miejsca w rankingach dwutygodnika „Wspólnota” – m.in. IV miejsce w Rankingu Inwestycyjnym Samorządów za lata 2002 – Pruszcz Gdański zajmuje obszar 16,5 km kw., liczy ponad 23 tys. mieszkańców. Jest miastem przyjaznym i dla mieszkańców, i dla inwestorów. Pruszcz Gdański nieustannie zmienia swe oblicze - powstaje nowe centrum miasta, duży nacisk kładzie się na inwestycje drogowe.

7 Pruszcz Gdański... Niewątpliwą atrakcją, która zmieni wizerunek miasta, będzie rekonstrukcja w Pruszczu Gdańskim faktorii handlowej z czasów rzymskich. Jej budowa rozpocznie się już w tym roku. Projekt zakłada zrekonstruowanie, wedle dawnych technik, rzymskiej osady. Będzie to miejsce pełne życia, miejsce gdzie historia splatać się będzie z teraźniejszością, gdzie odwiedzający czuć będą ducha dawnych czasów. Teren faktorii będzie wykorzystywany do organizacji imprez plenerowych, happeningów i przedsięwzięć artystycznych. Jednocześnie, w sąsiedztwie faktorii, dzięki pozyskanym unijnym funduszom, powstanie Międzynarodowy Park Kulturowy. Oprócz parku powstanie szlak bursztynowy.Szlak przebiegać będzie przez centrum miasta, wzdłuż kanału Raduni do Parku Kulturowego, następnie wzdłuż rzeki Raduni w kierunku dworca PKP.

8 Odległość innych miast
Pruszcz Gdański-odległość od ważniejszych miast: Gdańsk-10km Katowice-525km Kraków- 669km Łudź-340km Poznań-314km Warszawa-340km Wrocław-430km

9 Herb Pruszcza Gdańskiego

10 Nasze miasto – Pruszcz Gdański
Ul. Wojska Polskiego Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego wzniesiony ok. połowy XIV w. W 1460r. kościół został zniszczony przez pożar. Odbudowany kolejno w latach: 1466, 1742, 1831 (osadzono na wieży zegar) oraz w latach 1945 – 48. Obecny proboszcz – ks. prałat Stanisław Łada

11 Urząd Miasta Ul. Grunwaldzka 20
Budynek obecnego Urzędu Miasta, wcześniej pełnił rolę Domu Partii. Przed wojna w tym miejscu znajdował się browar, którego właścicielem był Stanicki. W piwnicy znajdowała się rozlewnia, na parterze sklep spożywczo - trunkowy.

12 Starostwo Ul. Wojska Polskiego
Siedziba Starostwa Powiatowego. Znajduje się przy placu Jana Pawła II.

13 MOSiR Ul. Chopina 34 Budynek przekazany w 1963r. miastu przez Cukrownię. Obecni mieści się tu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejski Dom Kultury.

14 Cukrownia Ul. Chopina Cukrownia „Pruszcz”, uruchomiona w 1881 r. to najstarszy i jeden z najważniejszych zakładów w mieście. Niestety od 2005r. jest zamknięta.

15 Basen Ul. Matejki Basen przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Matejki.

16 Skate Park Skate Park Znajduje się w pobliżu Miejskiego Domu Kultury.

17 Juszkowo Historia wsi Juszkowo nie jest dokładnie znana. Prawdopodobnie, jak wiele okolicznych wsi za czasów panowania na tych terenach Zakonu, była jego własnością. Wieś oddawano w dzierżawę miejscowej szlachcie. Z uwagi na bliskie sąsiedztwo, Juszkowo było silnie związane z Pruszczem.

18 Budynek mieszkalny Ul. Raduńska
Były budynek Gminnej Rady Narodowej. W tej chwili budynek mieszkalny.

19 Była szkoła podstawowa
Ul. Raduńska W tym budynku mieściła się szkoła podstawowa. Obecnie budynek mieszkalny.

20 Stary młyn Ul. Raduńska Pozostałości po starym młynie z ok. 1900r.

21 Dom-Juszkowo Ul. Raduńska
Budynek drewniany na fundamencie kamiennym z II połowy XIX w.

22 Straszyn Straszyn to jedna z większych wsi znajdujących się w sąsiedztwie Pruszcza. W okresie od 1910 do 1937 roku zbudowano tu 3 elektrownie wodne. W miejscu, gdzie obecnie mieści się kościół p.w. Św. Jacka, istniał dawniej stary cmentarz ewangelicki rodu von Fiedeman, ostatnich właścicieli wsi Straszyn.

23 Elektrownia wodna Elektrownia wodna w Straszynie jest jedną z siedmiu elektrowni wodnych, które tworzą tzw. kaskadę rzeki Raduni. Elektrownia ta uruchomiona została w roku 1910.

24 Zespół Szkół nr. 2 w Pruszczu Gdańskim
Autorki Weronika Rojda kl. IIc Zespół Szkół nr. 2 w Pruszczu Gdańskim Agnieszka Sperra kl. IIc


Pobierz ppt "Zaproś gości do swojej gminy i miasta Pruszcz Gdański"

Podobne prezentacje


Reklamy Google