Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZYJAZNE ENERGIE projekt współ finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Publiczne Gimnazjum Nr 8 w Łodzi Rafał Błoński,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZYJAZNE ENERGIE projekt współ finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Publiczne Gimnazjum Nr 8 w Łodzi Rafał Błoński,"— Zapis prezentacji:

1 PRZYJAZNE ENERGIE projekt współ finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Publiczne Gimnazjum Nr 8 w Łodzi Rafał Błoński, Przemysław Krawczyk, Maciej Socha, Nicole Wawrzyniak, Adam Wiktor

2 Bieżący rok szkolny upłynął w naszej szkole pod znakiem Przyjaznych energii, czyli licznych działań uczniowskich związanych z poznaniem sposobów pozyskiwania energii z naturalnych źródeł, jakimi jest słońce, wiatr i woda. Członkowie fizycznego koła Fizykomania postanowili włączyć się w nurt tych działań zgłębiając tajniki pozyskiwania energii elektrycznej z energii kinetycznej wody. Przyjazne energie

3 Jak działa elektrownia wodna ?

4 Elektrownie z naturalnym dopływem wody Elektrownie regulacyjne - inaczej zbiornikowe, tzn., że przed elektrownią znajduje się zbiornik wodny, k tóry wyrównuje sezonowe różnice w ilości płynącej wody.

5 Elektrownie szczytowo-pompowe Elektrownie szczytowo – pompowe, które znajdują się pomiędzy dwoma zbiornikami wodnymi - tzn. górny i dolnym. Te elektrownie umożliwiają kumulację energii w okresie małego zapotrzebowania na nią przez pompowanie wody ze zbiornika dolnego do górnego. Natomiast w okresie większego zapotrzebowania energia wyzwalana jest przez spuszczane wody ze zbiornika górnego do dolnego za pomocą turbin wodnych.

6 Potencjał elektrowni wodnych Energia rzek, z 850 do 900 gigawatami zainstalowanej mocy, stanowi jedną piątą energii elektrycznej wytwarzanej na świecie. Ponad 60 krajów uzyskuje ponad połowę energii elektrycznej z elektrowni wodnych. Przewidywanie przepływów rzek w nadchodzących dziesięcioleciach jest nie lada wyzwaniem, ale pewne jest, że elektrownie wodne mają ciągle ogromny potencjał do wykorzystania.

7 Pierwszy projekt W początkowym projekcie nasza elektrownia była wyposażona tylko w jedną turbinę.

8 Nasza elektrownia Obecnie elektrownia składa się z trzech turbin.

9

10 Generatory są połączone z turbinkami Peltona za pomocą pasków gumowych

11 Pomiary mocy generatorów Turbina I P max = 0,66W±23%

12 Turbina II P max = 0,59W±20% Pomiary mocy generatorów

13 Turbina III P max = 1,52W±32% Pomiary mocy generatorów

14

15 Elektrownie wodne w Polsce Nasz kraj nie posiada zbyt dobrych warunków do rozwoju energetyki wodnej. Woda dostarcza nam energii elektrycznej i jest jednym z najważniej - szych odnawialnych źródeł energii. Jednak jej zasoby są wykorzystywane zaledwie w 11% (EC BREC).

16 Wady i zalety Hydroelektrownie posiadają wiele zalet, ale stwarzają również pewne kłopoty, które trzeba odpowiednio uwzględnić tuż przed projektowaniem. Zalety Niski koszt eksploatacji Mniejszy koszt wytwarzania energii elektrycznej (aż do 8 razy !!!) Brak zanieczyszczeń środowiska / atrakcyjny krajobraz Lokalizacja- małe elektrownie wodne Zbiorniki retencyjne działające przeciwpowodziowo mogą być wykorzystywane jako zaopatrzenie wody Lepsza sprawność Rozwój sportów wodnych Wady Zajęcie obszarów (leśne lub rolnicze) Ingerencja w środowisko (degradacja roślin ochronnych) Przemieszczenia ludności (związane z budową) Zmiana struktury biologicznej w rzekach Zmiany klimatyczne (widoczne po kilku latach)

17 Memento Jesteśmy grupą uczniów z klasy trzeciej. Za kilka dni opuścimy mury naszej szkoły. Bagaż zdobytych doświadczeń podczas pracy w kole fizycznym pozwolił nam nie tylko poznać różne sposoby przetwarzania odnawialnych źródeł energii, ale również bardziej krytycznie spojrzeć na problemy związane z degradacją środowiska naturalnego człowieka i jego konsekwencjami dla życia na Ziemi. Już wkrótce znajdziemy się wśród nowych kolegów i koleżanek w innych szkołach i środowiskach. Mamy nadzieję być tam dobrymi ambasadorami wszelkich działań ekologicznych mających na celu ochronę naturalnego środowiska człowieka. Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "PRZYJAZNE ENERGIE projekt współ finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Publiczne Gimnazjum Nr 8 w Łodzi Rafał Błoński,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google