Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Związki filtrów UV zostały znalezione w organizmach troci

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Związki filtrów UV zostały znalezione w organizmach troci"— Zapis prezentacji:

1 Związki filtrów UV zostały znalezione w organizmach troci

2 Co to oznacza? Dlaczego o tym mówimy? Kto o tym mówi?
Oznacza to, że osoby jedzące ryby spożywają w tym samym czasie filtry UV, które jak się okazuje są „endokrynologiczną krzyżówką (czasami są też nazywane substancjami hormonalnie czynnymi) egzogennych substancji, które działają jak hormony w układzie endokrynologicznym i zakłócają funkcje fizjologiczne endogennych hormonów”. Dlaczego o tym mówimy? Kto o tym mówi? Na podstawie jakich faktów? Jakie są skutki?

3 Dlaczego o tym mówimy? Ponieważ rozumiemy naszą rolę jako ochronę innych ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Ponieważ jest rzeczą ważną, aby informować nasze społeczeństwo, Twoje i moje otoczenie o możliwych dostępnych alternatywach.

4 Opublikowano 22 i 26 stycznia 2006 r. :
Kto o tym mówi? „Blokery przeciwsłoneczne to endokrynologiczna krzyżówka chemikaliów” Opublikowano 22 i 26 stycznia r. : EMPA – Swiss Federal Laboratories for Materials Testing (Szwajcarskie Federalne Laboratorium Testowania Materiałów) Zürich University – Dr. Margaret Schlumpf (Uniwersytet w Zurychu) The Independent - A British Newspaper (Brytyjska gazeta)

5 Na podstawie jakich faktów?
Występowanie filtrów UV 4-Methylbenzylidence camphor i Octocrylene w organizmach ryb z różnych szwajcarskich rzek jest wynikiem działania oczyszczalni ścieków.

6 Na podstawie jakich faktów?
W organizmach troci znaleziono związki zawierające filtry UV stycznia 2006 r. W tkankach troci stwierdzono obecność środków ochrony przeciwsłonecznej . Filtry UV są powszechnie stosowane jako składniki wielu produktów higieny osobistej i kosmetyków, takich jak produkty z filtrami przeciwsłonecznymi. Po użyciu tych kosmetyków filtry UV są zmywane ze skóry i odprowadzane do środowiska wodnego. Ostatnie badania wykazują, że niektóre lipofilowe filtry UV mają tendencję do akumulacji w środowisku ożywionym i działają jako krzyżówki endokrynologiczne. W tym badaniu zostały znalezione dwa wysoko stężone, powszechnie stosowane filtry UV: 4-MBC (methylbenzylidence camphor) oraz OC (octocrylene) w tkance mięśniowej ryb (troci - Salmo trutta fario) z siedmiu małych rzek Szwajcarii. Wszystkie te rzeki odbierają wodę z oczyszczalni ścieków.

7 Powyższy schemat przedstawia struktury filtrów UV 4-MBC i OC, oraz chemicznych markerów metylo – triclosan. Roczne dane dotyczące produkcji filtrów UV szacuje się na setki ton. Po użyciu są zmywane ze skóry i odprowadzane do środowiska wodnego za pośrednictwem oczyszczalni ścieków lub za pośrednictwem obiektów rekreacyjnych (kąpieliska, pływalnie). Filtry UV takie jak 4-MBC (3-(4’methyl-benzylidene) boran-2; 4-methylbenzylidene camphor) i OC (2-cyano-3,3-diphenyl -2-propenoic acid 2-ethylhexyl ester; octocrylene) zawierają związki lipofilowe (octanol – wysoki współczynnik łączenia się z wodą).

8 Kremy przeciwsłoneczne, kremy do skóry, lotiony do ciała, szminki, lakiery do włosów czy szampony – w dniu dzisiejszym nie ma właściwie produktów kosmetycznych nie zawierających filtrów UV. Substancje te są przeznaczone do ochraniania nas przed skutkami szkodliwego promieniowana słonecznego. Produkuje się ich na całym świecie kilkaset ton rocznie. Niedawno jednak, ze względu na ich podobieństwo do różnych substancji hormonalnych, powstały podejrzenia związku niektórych filtrów UV z problemami zdrowotnymi ludzi i zwierząt, w zakresie reprodukcji. Gazety na pierwszych stronach rozpisywały się o rybach z nieprawidłowymi genitaliami i o odkrytym młodym niedźwiedziu polarnym, który okazał się być hermafrodytą.

9 Uniwersytet w Zurichu - Dr. Margaret Schlumpf
New Scientist - 18 kwietnia 2001 r. (streszczenie poniżej)  Perspektywy zdrowego środowiska Zespół szwajcarskich naukowców ostrzega przed związkami chemicznymi naśladującymi estrogeny, które zostały znaleznione w filtrach przeciwsłonecznych. Związki chemiczne naśladujące efekt działania estrogenu są odpowiedzialne za zaburzenia rozwojowe u szczurów i ryb, powodujące powstawanie hermafrodytów - jak stwierdzili szwajcarscy naukowcy.

10 Uniwersytet w Zurichu - Dr. Margaret Schlumpf
Przerost macicy – szwajcarscy naukowcy zbadali sześć substancji chemicznych zawierających filtry UV, występujących w produktach z filtrami przeciwsłonecznymi, szminkach i innych kosmetykach. Wszystkie filtry UVB: benzopheone-3, homosalate, 4-MBC, octyl-methoxycinnamate i octyl-dimethyl-PABA zachowały się podczas testów w laboratorium jak estrogen, co spowodowało przyspieszenie wzrostu komórek rakowych.

11 Protect your family Jeżeli Twój olejek do opalania może zmienić płeć ryb, to co może zrobić Tobie?

12 Proszę wyślij dalej to wideo do Twoich znajomych
Chroń swoją rodzinę Chroń swoich przyjaciół Chroń zwierzęta Chroń środowisko naturalne Używaj tylko i wyłącznie produktów naturalnych, przyjaznych naszej skórze i środowisku, używaj przyjaznych filtrów UV Zinc Oxide & Titanium Dioxide tak jak my: Dr Baumann Bionome Skincare Proszę wyślij dalej to wideo do Twoich znajomych


Pobierz ppt "Związki filtrów UV zostały znalezione w organizmach troci"

Podobne prezentacje


Reklamy Google