Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W BIELINACH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W BIELINACH"— Zapis prezentacji:

1 GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W BIELINACH
„Bądź bezpieczny w sieci” GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W BIELINACH Ilona Saletra

2 Bezpieczeństwo dzieci w korzystaniu z sieci komputerowej – profilaktyka.

3 Jako zadanie zdecydowałam się przedstawić działania szkoły związane z profilaktyką bezpieczeństwa dzieci w korzystaniu z sieci komputerowej. Uważam, że jest to ważne zagadnienie, ponieważ z moich obserwacji wynika, że jest to działanie dzieci mało kontrolowane przez rodziców, którzy myślą, że dziecko, które jest w domu, w swoim pokoju jest bezpieczne. Co roku w lutym, włączając się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzonego z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku realizuje działania mające na celu wyposażyć dzieci i ich rodziców w wiedze i umiejętności dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci.

4 Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. W tym roku honorowy patronat nad działaniami objęła Pani minister edukacji Krystyna Szumilas. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.  Tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu 2013 są prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Wszystkie działania były realizowane pod hasłem "Serfuję Respektuję". Podczas tegorocznych obchodów zwracaliśmy uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Podczas serfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.

5 W dniach 4 -11 luty 2013 roku w naszej szkole zostały przeprowadzone następujące działania:
W czasie ferii zimowych zajęcia komputerowe w ramach , których dzieci mogły nauczyć się posługiwania programem Power Point.

6 W dniach 4-11 luty 2013 roku odbyły się zajęcia profilaktyczne dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci. Szczególnie w tym roku zwróciliśmy uwagę na zjawisko cyberprzemocy – czym jest, jak się zachować, jeśli nas dotyczy, gdzie szukać pomocy. W zajęciach zostały wykorzystane materiały edukacyjne ze stron:

7 Został przeprowadzony konkurs pod hasłem: „Moje pr@wa i oboWWWiązki”
Został przeprowadzony konkurs pod hasłem: „Moje i oboWWWiązki”. Celem konkursu było: pobudzenie aktywności twórczej dzieci, uświadomienie zagrożeń związanych z Internetem, włączenie szerokiego grona dzieci w obchody Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 2-6.Forma pracy: plakat wykonany w programie graficznym PAINT lub prezentacja multimedialna: „Moje i oboWWWiązki, zapis na płycie CD, DVD, pendrive lub wysłanie drogą elektroniczną na adres organizatorów konkursu.

8 Przykładowe prace uczniów klas II - VI
Paweł Matuszewski Marcin Kopacz Ola Bera Zuzia Góra

9 KONKKURS WIEDZOWY Został przeprowadzony konkurs wiedzowy pod hasłem „Umiem więc wiem jak się zachować” dotyczący praktycznych umiejętności wykorzystania komputera i bezpiecznego korzystania z sieci internetowej.

10 Na stronie internetowej szkoły ukazały się porady dla rodziców, o tym jak zabezpieczyć komputer, by dzieci nie miały możliwości stykania się z niebezpiecznymi treściami dla nich.

11 Odbyło się spotkanie z pracownikiem  Komendy Miejskiej Policji, Wydziału Prewencji z Kielc. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w sieci dzieci i młodzieży. Policjantka, prowadząca spotkanie wykorzystała w spotkaniu film, którego bohater Krzysztof Hołowczyc w ciekawy i przystępny sposób opowiadał o zagrożeniach wynikających z nieumiejętnego korzystania z Internetu oraz poruszył ważny temat cyberprzemocy.

12 Udział uczniów klas szóstych w konkursie wojewódzkim "Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze". Zadania konkursowe uczniowie tworzyli w zespołach dwuosobowych. Poległo ono  na wykonaniu prezentacji multimedialnej na temat „Kodeks bezpiecznego internauty”. Prezentacja  została opracowana z wykorzystaniem programu Prezi, umieszczona i udostępniona w sieci Internet w serwisie oraz dostarczona Organizatorom. Przykładowa praca:

13 Zarówno zajęcia jak i konkursy spotkały się z żywym zainteresowaniem dzieci. Prace graficzne, które otrzymałam świadczą o tym, że dzieci mają ugruntowaną wiedzę na temat zagrożeń i wiedzą jak bezpiecznie poruszać się w świecie Internetu. Konkurs wiedzowy wykazał, że dzieci mają dużą wiedzę zarówno praktyczną i teoretyczną dotyczącą tego tematu.


Pobierz ppt "GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W BIELINACH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google