Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Atrakcje okolic Gdańska!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Atrakcje okolic Gdańska!"— Zapis prezentacji:

1 Atrakcje okolic Gdańska!
Przygotował: Duda Rafał Kl. I Al ver. 2.0

2 Atrakcje okolic Gdańska!
Postaram się w tej prezentacji przybliżyć tematykę atrakcji w Gdańsku i pobliskich okolicach. Ma ona na celu, zachęcenie do odwiedzenia i poinformowanie Ciebie na temat zawartych tu miejsc. Życzę udanego oglądania.

3 Atrakcje okolic Gdańska!
Wybierz interesujacy Cię obiekt.

4 Atrakcje okolic Gdańska!
Wybierz interesujacy Cię obiekt.

5 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 1: Katedra Oliwska Katedra Oliwska jest trójnawową bazyliką z transeptem i obejściem wokół prezbiterium. Fasadę katedry akcentują dwie ośmioboczne wieże nie wychodzące powyżej kalenicy dachu. Od 1771 roku są one kryte smukłymi hełmami.

6 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 1: Katedra Oliwska Brak akcentów wysokościowych częściowo wynagradza wysoka sygnaturka umieszczona na skrzyżowaniu nawy głównej z transeptem. Warto również zwrócić uwagę na fryz arkadowy, zachowany partiami na elewacjach transeptu. Trójboczne zamknięcie prezbiterium, widoczne z dziedzińca pałacu opackiego, wspierają dwa łuki przyporowe przerzucone ponad dachami obejścia.

7 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 1: Katedra Oliwska Od północnej strony przy kościele zachował się dawny mur klasztorny zbudowany w 1608 roku. Jest to jeden z najlepiej zachowanych reliktów zespołu murów obronnych, które od wieków średnich broniły opactwa cystersów.

8 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 2: Neptun Fontanna Neptuna to jeden z najbardziej popularnych zabytków Gdańska. Pierwszą fontannę zbudowali gdańszczanie w 1549 roku. Był to skromny obiekt, który postanowiono zastąpić czymś innym. W 1606 roku zapadła odpowiednia uchwała Rady Miejskiej. Projekt opracował Abraham van den Blocke, wykuwając następnie basen, trzon, misę oraz postument dla Neptuna.

9 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 2: Neptun Prace nad wykonaniem posągu Neptuna trwały od 1612 do 1615 roku. Najprawdopodobniej odlał go z brązu Piotr Husen w największym warsztacie Gdańska. Fontanna została uruchomiona dopiero w 1633 roku. Wkrótce potem mistrz kowalski Jan Rogge wykonał piękną kratę chroniącą dzieło przed natrętami.

10 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 2: Neptun W latach rzeźbiarz Jan Stender wykonał nową oprawę basenu i trzon czaszy, utrzymane w stylu rokokowym oraz wykuł zespół fantastycznych zwierząt morskich, a ślusarz Jan Baren zrekonstruował zniszczone ogrodzenie, umieszczając nad furtkami polskie orły i herby gdańskie.

11 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 3: Twierdza Wisloujscie Początki Twierdzy Wisłoujście sięgają wieków średnich. W tym okresie nurt Wisły płynął tędy prosto do morza, które było odległe zaledwie o kilkaset metrów. Można przypuszczać, że już w okresie rządów książęcych ujście rzeki było strzeżone, jednak pierwsza wzmianka historyczna o istniejącej tu załodze wojskowej pochodzi z 1396 roku.

12 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 3: Twierdza Wisloujscie Były to zapewne umocnienia drewniano-ziemne. Dolne partie wieży znajdującej się w centrum twierdzy zbudowano w 1482 roku. Przypuszczalnie wieża służyła również jako latarnia morska. W latach został wzniesiony murowany "wieniec" otaczający wieżę, z działobitniami w dwu kondygnacjach, a na zewnątrz zbudowano blokhauzy.

13 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 3: Twierdza Wisloujscie W 1577 roku oblężenie Batorego poważnie uszkodziło umocnienia.W 1608 roku zakończono budowę wielkoch umocnień ceglano-ziemnych, przypuszczalnie w/g projektu Antoniego van Obberghena.

14 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 4: Westerplatte Westerplatte powstało w XV w. Jako wyspa, na skutek nadmiernego osadzania się przy ujściu Leniwki transportowanego przez rzekę rumowiska. W 2. połowie XIX w. wyspa połączyła się z lądem i utworzyła półwysep Westerplatte

15 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 4: Westerplatte Od 1919, na podstawie traktatu wersalskiego, polska strefa portowa w Wolnym Mieście Gdańsku. Za zgodą Ligi Narodów w grudniu 1924 na Westerplatte ulokowano polską Wojskową Składnicę Tranzytową, w której od grudnia 1925 stacjonowała załoga licząca 88 oficerów i żołnierzy. 1933, po dojściu A. Hitlera do władzy, wobec eskalacji roszczeń niemieckich, załogę Westerplatte wzmocniono czasowo batalionem wojska.

16 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 5: Zamek w Malboku Gotycki zamek w Malborku wzniesiony przez Krzyżaków w latach jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy i przykładem średniowiecznej architektury obronnej.

17 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 5: Zamek w Malboku W latach był siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą Państwa Krzyżackiego. W latach z tego miejsca panowali wojewodowie malborscy. W 1961 roku utworzono Muzeum Zamkowe, a w grudniu 1997 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

18 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 5: Zamek w Malboku Zamek niszczony, odbudowywany i przebudowywany w trakcie tych kilku stuleci zachował się do dziś i jest ogromna atrakcją tej części Europy. Co roku odwiedzają go turyści z całego świata.

19 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 6: Molo Jedna z najstarszych atrakcji Sopotu jest oczywiście sławne molo. Zalicza się do najdłuższych drewniany mól w Europie, jego długość wynosi 511,5 m i 10 m szerokości. Historia mola sięga roku 1827, kiedy powstał pierwszy drewniany pomost, który był atrakcją do powstałego w tym czasie zakładu kąpielowego, budowanego przez Jeana Haffnera.

20 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 6: Molo Tym niemniej pierwsze molo zbudowali w 1817 roku Rosjanie, których flota wojenna stacjonowała w pobliżu, które spalili opuszczając Sopot. Na początku jego długość wynosiła 41 m, powoli się rozbudowując. W 1842 roku przedłużono pomost do 65 m, w 1910 już miał 315 m długości. Obecny kształt mola pochodzi z 1927 roku.

21 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 6: Molo Od tego czasu w wyglądzie części spacerowej nastąpiły niewielkie zmiany, poza licznymi remontami. Lata 1976/77 i 1990/91 to okres większych remontów, kiedy molo zostało poważnie uszkodzone po sztormach. Przede wszystkim wzmocniono palami prawo boczna odnogę mola, która była całkowicie zdewastowana jednym z silniejszych sztormów na zatoce.

22 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 7: Hipodrom Począwszy od lat 70 XIX wieku, teren pomiędzy potokiem granicznym, oddzielającym Sopot od miasta Gdańska, a dzisiejszą ulicą Polną, był wykorzystywany przez kadrę pułku "czarnych huzarów" z Wrzeszcza do organizacji biegów myśliwskich.

23 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 7: Hipodrom Od roku 1898 rozpoczęto tu rozgrywanie regularnych gonitw konnych płaskich i przeszkodowych. Wtedy też powstały, istniejące i funkcjonujące do dziś dwie trybuny dla publiczności, hala totalizatora i płyta toru w istniejącym do dzisiaj kształcie.

24 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 8: Katerdra Mariacka Kościół Mariacki- Największa ceglana, gotycka świątynia w Polsce i w Europie zachwyca ogromem. Wznoszono ją w latach Nawa ma 105 metrów długości. Dach pokryty jest ponad ośmioma tyś. m2 czerwonej dachówki ceramicznej.

25 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 8: Katerdra Mariacka We wnętrzu podziwiać możemy m.in.: dębowy, późnogotycki ołtarz główny pochodzący z lat , belkę tęczową z grupą Ukrzyżowania. Czterometrowe postaci Chrystusa, Marii i św. Jana oraz 10-metrowy krzyż zostały wykonane w 1517 roku. Przy Zakrystii znajduje się rekonstrukcja słynnego zegara astronomicznego z lat , dzieło H. Duringera z Torunia.

26 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 9: Dom Uphagen'a Zakupiona w 1775 roku przez Johanna Uphagena kamienica zostaała gruntownie przebudowana przez mistrza budowlanego Johannima Beniamina Dreyera.Uphagen wprowadził się do nowego domu wraz z małżonką Abigail z domu Borckman wieczorem 16 października 1779 roku.

27 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 9: Dom Uphagena Dom Uphagena przypomina o dawnej świetności Gdańska. Niegdyś był jedną z wielu kamienic mieszczańskich, dziś jest jedyną, której próg można przekroczyć, by poznać dawny układ przestrzenny i funkcjonalny, by obejrzeć wystrój i wyposażenie domu końca XVIII wieku.

28 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 10: Ulica Mariacka Ulica Mariacka- ciągnie się od Bazyliki Mariackiej po Bramę Mariacką wzniesioną około 1485 roku, wychodzącą na Motławę. Jest to niewątpliwie najbardziej zachwycająca z gdańskich uliczek, z kompletnie zrekonstruowanymi przedprożami, znakomicie oddająca niepowtarzalny klimat i charakter dawnej zabudowy Gdańska.

29 Atrakcje okolic Gdańska!
Atrakcja 10: Ulica Mariacka Przedproża zaopatrzone są nie tylko w różnorodne balustrady, ale również w różnego kształtu słupki przy schodach, albo pod schodami.Ulica Mariacka w 1945 roku uległa doszczetnemu zniszczeniu, dopiero odbudowa w latach 60-tych przywróciła dawny blask.

30 Atrakcje okolic Gdańska!
To byłby juz koniec mam nadzieję, że zachęciło to państwa do zwiedzenia okolic Gdańska.


Pobierz ppt "Atrakcje okolic Gdańska!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google