Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W pierwszej połowie XIII wieku, na tereny położone nad środkowym biegiem Nogatu dotarły pierwsze misje chrystianizacyjne Zakonu Niemieckiego, zwanego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W pierwszej połowie XIII wieku, na tereny położone nad środkowym biegiem Nogatu dotarły pierwsze misje chrystianizacyjne Zakonu Niemieckiego, zwanego."— Zapis prezentacji:

1

2

3 W pierwszej połowie XIII wieku, na tereny położone nad środkowym biegiem Nogatu dotarły pierwsze misje chrystianizacyjne Zakonu Niemieckiego, zwanego także krzyżackim. Na początku lat 80-tych tego stulecia rozpoczęto budowę zamku zwanego przez braci zakonnych Grodem Marii (niem. Marienburg). W ciągu niespełna trzydziestu lat powstał czworoboczny dom konwentualny z kaplicą. A to był dopiero początek...

4 Popularna nazwa zakonu o oficjalnej nazwie "Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie". Zakon ten był obok joannitów i templariuszy jednym z trzech największych zakonów rycerskich, które powstały na fali krucjaty w XII wieku.

5 14 września 1309 roku wielki mistrz Zakonu Siegfried von Feuchtwangen przeniósł do Malborka swój urząd. Zamek awansował do roli stolicy jednego z najpotężniejszych państw na południowym wybrzeżu Bałtyku. Rychło okazało się, że w swojej dotychczasowej postaci nie może on spełniać nowych funkcji.

6 W XIV i pierwszej połowie XV wieku założono i rozbudowano Zamek Niski zwany odtąd Przedzamczem. Umieszczono tu m.in. Karwan - wielką zbrojownię na działa i wozy bojowe, spichlerz nad brzegiem Nogatu oraz szereg budynków gospodarczych (ludwisarnię, stajnie, browar, etc). Przy jednym z nich znajdowała się kaplica św. Wawrzyńca, przeznaczona dla służby zamkowej. Całość otaczały fosy i mury obronne z licznymi wieżami, połączone z umocnieniami miasta Malborka.

7 W trakcie wojny trzynastoletniej, w czerwcu 1457 roku Malbork zajęły wojska polskie. Zarząd zamkiem spoczął w rękach starosty królewskiego i podległego mu burgrabiego. Z licznych XVI - XVIII-wiecznych lustracji obiektu przeprowadzanych przez urzędników dworskich wynika, że funkcje poszczególnych jego części uległy zmianom.

8 W okresie tzw. Wielkiej Wojny z Zakonem (1409- 1411) i wojny trzynastoletniej (1453- 1466) głównym znakiem bojowym polskim była chorągiew krakowska stojąca w hierarchii chorągiewnej jako pierwsza. W wojsku krzyżackim - wielka chorągiew Zakonu (czarny krzyż na białej płachcie).

9 Malbork został wyremontowany przez Niemców w XIX i do tej pory nie było tam większych prac konserwatorskich. Obecnie w Malborku jest muzeum oraz można go zwiedzić z przewodnikiem.

10 January Suchodolski - for beatifull paintings. Internet Portal – www.zamek.malbork.pl - for historical factswww.zamek.malbork.pl Pascal – Internet Portal – for photos. Internet Portal – www.wikipedia.pl - for informations.www.wikipedia.pl www.poltran.plwww.poltran.pl - for English-Polish translations. My dad – for helpfull information. You – for wathing it... I hope you enjoyed! :D


Pobierz ppt "W pierwszej połowie XIII wieku, na tereny położone nad środkowym biegiem Nogatu dotarły pierwsze misje chrystianizacyjne Zakonu Niemieckiego, zwanego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google