Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Włochy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Włochy."— Zapis prezentacji:

1 Włochy

2 Ogólne wiadomości… Włochy znajdują się na Półwyspie Apenińskim, który głęboko wcina się w Morze Śródziemne. Kraj jest odgrodzony od reszty kontynentu Alpami. Z kolei Apeniny dzielą cały półwysep wzdłuż, a Pad, czyli najdłuższa rzeka we Włoszech, przecina północną ich część.

3 ~ * ~ Włochy liczą sobie prawie 60 milionów mieszkańców. Powierzchnia kraju jest nieco mniejsza od powierzchni Polski (wynosi dokładnie km2 wliczając Sardynię i Sycylię). Stolicą jest Rzym. Kraj jest tak samo magnesem dla kulturoznawców i romantyków, jak i turystów. We wszystkich miastach można oglądać wspaniałą architekturę. Włochy mają również bogatą tradycję literacką i muzyczną, słyną z malowniczych krajobrazów i znakomitej kuchni. Kraj ten wykazuje bardzo duże przywiązanie do tradycji i swojego dziedzictwa kulturowego nie ulegając macdonaldyzacji.

4 ~ * ~ Dziedzictwo kulturowe Włoch jest niezwykle bogate. Wynika to niewątpliwie między innymi z położenia geograficznego. Wjeżdżając do Włoch przez Alpy, podróżując na Sycylię, jadąc przez kraj można doświadczyć na własne oczy mozaiki najróżniejszych nacji i regionów. Państwo powstało w 1861 roku - od tego momentu jest zjednoczone. Nie przeszkadza to jednak w zachowaniu odrębności kulturowej każdemu z 21 regionów. We Włoszech mówi się wieloma dialektami. Występuje tu również wiele rodzajów kuchni, rzemiosła oraz architektury. Przedstawiając Włochy trzeba również wspomnieć o podziale innego rodzaju - na część bogatą - północną i biedną - południową. Rzym i Neapol leżą na tej nieoficjalnej granicy.

5 Wśród najważniejszych zabytków w Rzymie należy wymienić co najmniej następujące:
Bazylika Św. Piotra - jest największą świątynią chrześcijaństwa, która stoi nad grobem Św. Piotra, który założył Kościół Rzymu. Jej poprzedniczka została otwarta w 326 r., lecz w czasach odrodzenia zburzono ją aby na jej miejscu postawić nową bazylikę.

6 Panteon… Panteon - znajduje się w centrum miasta. Wymienia się go jako jednego z najlepiej zachowanych zabytków kultury starożytnej na świecie. Budowla ta była poświęcona wielu bogom, wśród których najbardziej czczeni byli Mars i Wenus. Prace nad budową rozpoczęły się z rozkazu Marka Agrypy, który był zięciem i przyjacielem Augusta.

7 Usta prawdy… Usta prawdy - (wł. Bocca della Verita) to maska wykonana z marmuru. Wierzenia przekazują, że włożenie swojej dłoni do Ust i złożenie fałszywego świadectwa powoduje, że dłoni nie można już wyjąć. Zabytek znajduje się w dościele Cosmedin.

8 Hiszpańskie schody… Hiszpańskie schody - są pozostałością baroku. Robią spektakularne wrażenie. Zbudowano je w latach na prośbę Innocentego XIII. Wykonawcą był Francesco De Sanctis.

9 Fontanna Di Trevi… Fontanna DiTrevi - jest najbardziej imponującą artystycznie fontanną spośród wszystkich na świecie. Stanęła w 1730 r. na miejscu starszej, zaprojektowanej przez Leona Battistę Albertiego jeszcze w 1453r. Była pomysłem papieża Klemensa XII.

10 KOLOSEUM… Koloseum - jeśli coś ma się kojarzyć z Rzymem oprócz wilczycy to jest to z pewnością Koloseum. Amfiteatr Flawiusza, bo tak brzmi prawdziwa nazwa tego zabytku, powstał na prośbę Nerona. Nazwę Koloseum zawdzięcza kolosowi wykonanemu z brązu, który przedstawia właśnie Nerona.

11 Villa Borghese… Villa Borghese - zbudowano ją na polecenie Szczepana Borghese, kardynała. Miejsce to rozsławiają na cały świat nadzwyczajne okazy zgromadzone w kolekcji kardynała. Obecnie eksponaty znajdują się jednak w Luwrze, ponieważ w 1807r. Napoleon kupił ich całkiem sporo i przeniósł właśnie pod Paryż.

12 Łuk Konstantyna… Łuk Konstantyna - upamiętnia zwycięstwo Konstantyna nad Makscencjuszem. Zbudowany w 313 roku jako ostatni postawiony na życzenie Senatu rzymskiego.

13 Kapitol… Kapitol - centrum religijne z czasów rzymskich. Rzym położony jest na siedmiu wzgórzach - ale Wzgórze Kapitolińskie jest z nich wszystkich najmniejsze.

14 Forum Romanum… Forum Romanum - określenie to służyło do nazwania miejsca spotkań mieszkańców antycznego Rzymu, w którym podejmowano ważne decyzje w sprawach zarówno publicznych jak i prywatnych.

15 Muzea Watykanu i Kaplica Sykstyńska…
Muzea Watykanu i Kaplica Sykstyńska - Muzea powstały z uwagi na zgromadzenie przez Juliusza II wielu starożytnych rzeźb. Dzieło papieża było kontynuowane i uzupełniane nowymi antykami z kultury greckiej, chrześcijańskiej i rzymskiej.

16 Dziękujemy… 


Pobierz ppt "Włochy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google