Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dzieła sztuki antycznej najbardziej znanych i podziwianych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dzieła sztuki antycznej najbardziej znanych i podziwianych."— Zapis prezentacji:

1 Dzieła sztuki antycznej najbardziej znanych i podziwianych.
„ZŁOTA DZIESIĄTKA” Dzieła sztuki antycznej najbardziej znanych i podziwianych. Wykonała : Katarzyna Węgrzycka Zuzanna Połczyńska Kl. I TF

2 1.Partenon Partenon budowany był w latach 477 r. p.n.e r. p.n.e. Jego budowa była wzorowana na stylu doryckim, a jego projektami byli Iktinos Kallikrates, Fidiasz. Surowce z jakich go wykonano to kamień oraz marmur. Partenon był nie tylko świątynią, spełniał również funkcję galerii sztuki, był doskonałym otoczeniem dla bogatych rzeźb. Służył on także jako cerkiew prawosławna, kościół rzymskokatolicki i meczet.

3 2.FORUM ROMANUM Forum Romanum (pol. – rynek rzymski), inna nazwa to Forum Magnum – najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celsiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. Główny polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu, miejsce odbywania najważniejszych uroczystości publicznych. Przykładami budowli Forum Romanum są : Świątynie np.: Świątynia Romulusa, Świątynia Saturna. Bazyliki np.: Bazylika Emiliusza, Bazylika Julia. Łuki triumfalne np.: Łuk Tytusa, Łuk Augusta. Oraz inne takie jak: Regia, Rostra, Kuria, Tabularium, Kolumna Fokasa.

4 3. DYSKOBOL MYRONA Dyskobol – rzeźba Myrona, wykonana została w V w. p.n.e. przedstawiająca atletę. Niestety oryginał rzeźby nie zachował się do naszych czasów, ale za pomocą rzymskich kopii można było ją zrekonstruować.

5 4.NIKE Z SAMOTRAKI Nike z Samotraki – marmurowa rzeźba z okresu hellenistycznego z III lub II wieku p.n.e.. Postać Nike ma 2,40 m wysokości, a ze skrzydłami 3,28 m. Jej twórcą był prawdopodobnie Pytokritos z Rodos. Uważa się, że mogła być symbolem zwycięstw odniesionych przez Rodyjczyków w wojnie z Antiochem III. Prawdopodobnie znajdowała się na dziobie jakiegoś okrętu. Została odnaleziona w 1863 roku na greckiej wyspie Samotraka przez francuskiego archeologa-amatora Charlesa Champoiseau. Rzeźbę Nike z Samotraki można oglądać w Luwrze w Paryżu od 1884r.

6 5.Wenus z milo Wenus z Milo - Jest to rzeźba anonimowego twórcy ze szkoły rodyjskiej z około 150 – 125 p.n.e. , niektórzy przypuszczają, że twórcą mógł być Agesandros z Rodos. Ma charakter kompilacyjny. Naśladuje Wenus z Kapui (IV wiek p.n.e.), która z kolei jest naśladownictwem Afrodyty Lizypa. Afrodyta z Melos, to najsłynniejsza rzeźba bogini Afrodyty. Została znaleziona przez greckiego wieśniaka Jorgosa w 1820 r. w okolicach teatru na terenie akropolu w Adamas, głównym porcie greckiej wyspy Milos, leżącej w archipelagu Cyklad na Morzu Egejskim.

7 6.Panteon w rzymie Panteon - to okrągła świątynia na Polu Marsowym, ufundowana przez cesarza Hadriana w roku 125 na miejscu wcześniejszej z 27 r. p.n.e., zniszczonej w pożarze w 80 r. n.e. Budową kierował Apollodoros, stracony później przez cesarza. Od VII wieku Panteon jest użytkowany jako kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres – Najświętszej Marii Panny od Męczenników. Jest jedną z najwspanialszych i jednocześnie najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu.

8 7. koloseum Koloseum – amfiteatr w Rzymie otwarty w 80roku n.e. Od 1744 roku jest chroniony jako zabytek. Mógł on pomieścić od 45 do 73 tysięcy widzów. Został on zbudowany na zlecenie cesarzy z dynastii Flawiuszów.

9 8. Kolumna trajana Kolumna Trajana – została wzniesiona w 113 r. w Rzymie na Forum Trajana dla upamiętnienia zwycięstwa nad Dakami. Kolumna jest usytuowana pomiędzy budynkami dwóch bibliotek: greckiej i łacińskiej, za Bazyliką Ulpia. Kolumna ustawiona jest na cokole, w którego wnętrzu zostały pochowane urny z prochami Trajana i jego żony Plotiny. Na szczycie kolumny Trajan nakazał umieścić orła. Po jego śmierci, na polecenie Hadriana, orzeł został zastąpiony posągiem Trajana.

10 9.pompeje Fragment sceny teatru Fragment posadzki w domu Fauna
Pompeje – starożytne miasto pod Neapolem, zniszczone w 79r.n.e. przez wybuch Wezuwiusza. Zostało zasypane całe popiołem, lecz nie zniszczone. Ponownie odkryte w 1748, co zaowocowało wzrostem mody na antyk w sztuce. W rozpoczęto rzetelne badania archeologiczne, najbardziej wartościowe znaleziska przechowywane są w Museo Nazionale w Neapolu. Fragment sceny teatru Fragment posadzki w domu Fauna

11 10. Wilczyca kapitolińska
Wilczyca kapitolińska – rzeźba wilczycy, stanowiąca symbol stolicy starożytnego imperium rzymskiego. Wilczyca była świętym zwierzęciem Marsa – boga wojny. Jak głosi legenda zwierzę miało zaopiekować się i wykarmić Romulusa i Remusa. Rzeźba została wykopana na Palatynie we wczesnym średniowieczu i od IX wieku stała na Lateranie. W 1471 r. papież Sykstus IV podarował ją Rzymowi i wtedy trafiła do Palazzo dei Conservatori na Kapitol.

12 Dziękujemy za obejrzenie naszego pokazu 
Koniec… Dziękujemy za obejrzenie naszego pokazu 


Pobierz ppt "Dzieła sztuki antycznej najbardziej znanych i podziwianych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google