Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ustrój polityczny: Republika, funkcję głowy państwa sprawuje prezydent, władza ustawodawcza należy do trzystuosobowego Zgromadzenia Narodowego. Władza.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ustrój polityczny: Republika, funkcję głowy państwa sprawuje prezydent, władza ustawodawcza należy do trzystuosobowego Zgromadzenia Narodowego. Władza."— Zapis prezentacji:

1

2 Ustrój polityczny: Republika, funkcję głowy państwa sprawuje prezydent, władza ustawodawcza należy do trzystuosobowego Zgromadzenia Narodowego. Władza wykonawcza w rękach rządu Podział administracyjny: 10 obwodów Język urzędowy: Grecki Powierzchnia: 131 944 km2 Powierzchnia lądowa: 130 918 km2, z czego na półwysep przypada 105 834 km2, na wyspy 25 084 km2 Powierzchnia wodna: 1 140,00 km2 Całkowita granica lądowa: 1 210,00 km2 Długość wybrzeża: 13 676,00 km

3

4 Akropol - wzgórze w centrum Aten, Widoczne są tu ślady osadnictwa od neolitu, od IV w. p.n.e., ośrodek kultu - monumentalna zabudowa m.in. świątynia Ateny Polias, skarbce, propyleje Pizystrata. Z V w. p. n. e. pochodzą: Partenon, Propyleje, Erechtejon, świątynia Ateny Nike. Partenon jest pozostałością po dawnej cywilizacji, która dała początek cywilizacji europejskiej, stała się jej podwaliną europejskiej kultury nauki i myśli politycznej.

5 Propyleje - Obecnie tak nazywa się w architekturze brama na planie prostokąta, zwykle o nieparzystej liczbie przejść, prowadząca do wielkich okręgów sakralnych lub świeckich. Najsłynniejsze są Propyleje ateńskie które powstały około 437 - 432 lat p. n. e.

6 Świątynia na część Bogini Ateny Nike - świątynia ta znajduje się w miejscu nad urwiskiem w okolicach portu Pireus i Zatoki Sarońskiej. Jest to miejsce w którym według mitów król Eugeusz na widok swojego syna Tezeusza i jego okrętów powracających urwiskiem

7 Partenon - Jest to świątynia Ateny na Akropolu ateńskim, zbudowana w latach 448 - 432 p. n. e. Partenon jest usytuowany w najwyższym punkcie na wzgórzu, dlatego można powiedzieć, że dominuje nad Akropolem. W czasach starożytnych budowlę front świątyni osłaniały liczne rzeźby i inne mniejsze budowle tak że była ona mało widoczna. W części głównej znajdował się pomnik patronki świątyni - Ateny Promachos, dziesięciometrowy wykonany z brązu. W czasach Bizancjum posąg został przeniesiony do Konstantynopola

8 Kreta - największa z wysp greckich na Morzu Śródziemnym, jest to jedna z wysp bardzo dobrze rozwijających się, szczególnie jest ot widoczne w miastach i na północnym wybrzeżu. Są tu miejsca bardzo nowoczesne i typowe dla greckich krajobrazów, z plażamiMorzu i tradycyjnymi greckimi zwyczajami. Kreta jest zaliczana do wysp górzystych, liczne są tu zarośla frygana, w górach wieczne zielone lasy dębowe.

9 Peloponez - półwysep w Grecji, najdalej na południe wysunięta cześć półwyspu Bałkańskiego, połączona z kontynentem przesmykiem Korynckim (przeciętym przez Kanał Koryncki). Półwysep peloponeski jest jednym z najbogatszych regionów w Grecji jeśli chodzi o zabytki. Z czasów starożytnych zachowały się liczne fragmenty pałaców i świątyńpółwysep z czasów Homera m.in. pałac Agamemnona w Mykenach, Nestora w Pilos. Do najlepiej zachowanych antycznych budowli należą znajdujący się w Epidauros teatr a także świątynia w Olimpii miejscu gdzie w starożytności odbywały się igrzyska sportowe.

10 Źródła informacji : http://www.wikipe dia.org/http://www.wikipe dia.org/, http://www.google. pl/.


Pobierz ppt "Ustrój polityczny: Republika, funkcję głowy państwa sprawuje prezydent, władza ustawodawcza należy do trzystuosobowego Zgromadzenia Narodowego. Władza."

Podobne prezentacje


Reklamy Google