Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wycieczka w góry świętokrzyskie 2014

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wycieczka w góry świętokrzyskie 2014"— Zapis prezentacji:

1 Wycieczka w góry świętokrzyskie 2014

2 Amonit Amonity to podgromada wymarłych głowonogów (Cephalopoda), przeważnie o symetrycznej, płaskospiralnej skorupie. Nieliczne rodzaje miały nietypowe kształty, np. prostej muszli, spirali zwiniętej w pionie, spirali o niestykających się skrętach. Takie formy, nazywane heteromorfami, występowały głównie na początku rozwoju amonitowatych (dewon wczesny i środkowy) oraz w kredzie. Amonitowate stanowią ważne skamieniałości przewodnie, pozwalające określić wiek skał osadowych, w których są spotykane. Występują w skałach pochodzenia morskiego z okresu od dewonu do końca kredy. Przodkami amonitowatych były łodzikowate (baktryty). Gdy weszliśmy do pomieszczenia z tą reprodukcją amonita, przestraszyliśmy się, ponieważ nagle zaświeciło się światło na amonita.

3 Góra św. Krzyża Według legendy opactwo benedyktyńskie założył Bolesław I Chrobry w 1006 r. Od XIV w. nazywane Świętym Krzyżem, jako że przechowywane są tu relikwie drzewa krzyża świętego, na którym miał umrzeć Jezus Chrystus, podarowane w XI w. przez św. Emeryka, syna Stefana I, króla węgierskiego. Odtąd stało się jednym z najważniejszych polskich sanktuariów i celem licznych pielgrzymek. Opactwo w ciągu swej historii było kilkakrotnie rabowane i niszczone. Podupadało i podnosiło się z upadku dzięki hojnym fundatorom. Dopiero kasata zakonu po rozbiorach przyniosła najwięcej zniszczeń. Była tam bardzo duża mgła, lub byliśmy w chmurze. Wszędzie było czuć wilgoć. Droga na tą górę była trudna, ale ciekawa. Zwiedziliśmy tam muzeum, klasztor i zobaczyliśmy relikwie św. Krzyża. Widzieliśmy tam też szkielety zakonników.

4 Kadzielnia w kielcach Kadzielnia – wzgórze, w południowo- zachodniej części Kielc – stolicy województwa świętokrzyskiego. Kadzielnia, zbudowana z wapieni górnodewońskich (fran, famen) ma wysokość 295 m n.p.m. Obecne wyrobisko (wcześniej były tam kamieniołomy) wypełniają wody podziemne tworząc Jezioro Szmaragdowe. Od 1962 roku znajduje się tu Rezerwat przyrody Kadzielnia. Odkryto tu kilkadziesiąt niewielkich jaskiń. Widzieliśmy tam amfiteatr. Na jednej z gór były tablice z 10 przykazaniami Bożymi. Weszliśmy tam aby, zobaczyć piękny widok.

5 Krzyżtopór Położony w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Wznoszony w XVII wieku. Obecnie znajduje się w stanie ruiny. Budowany w latach 1627–1644 przez Krzysztofa Ossolińskiego; nigdy nie został w pełni ukończony. Jest to obszerny zamek w stylu włoskim typu palazzo in fortezza. Budowniczym, który sporządził plany i nadzorował wznoszenie pałacu, był Wawrzyniec Senes. Od strony północnej przylegały niegdyś piękne ogrody w stylu włoskim. Ten zamek miał wielu właścicieli. Jest stworzony według roku ma: 4 wierze obronne – 4 pory roku, 12 sal balowych – 12 miesięcy, 52 komnaty – tygodni w roku, 365 okien – dni w roku

6 Informacje zostały pobrane z Goole
Informacje zostały pobrane z Goole.pl zdjęcia zrobione przez naszą wychowawczynię VB Dawid Popiołek Wojtek Kowalczyk


Pobierz ppt "Wycieczka w góry świętokrzyskie 2014"

Podobne prezentacje


Reklamy Google