Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Skały – duże skupiska minerałów, które mogą do siebie przylegać mniej lub bardziej ściśle.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Skały – duże skupiska minerałów, które mogą do siebie przylegać mniej lub bardziej ściśle."— Zapis prezentacji:

1 Skały – duże skupiska minerałów, które mogą do siebie przylegać mniej lub bardziej ściśle.

2 Rodzaje skał ze względu na sposób zespolenia minerałów lite luźnezwięzłe granit piaskowiec wapień less glina piasek żwir

3 Minerały tworzące te skały mocno do siebie przylegają, skały bardzo trwałe, kruszą się dopiero po użyciu dużej siły.

4 Składa się z 3 podstawowych składników -minerałów, które możemy wyróżnić nawet gołym okiem, a są to: kwarc, mika i skaleń.

5

6 Piaskowiec – to skała powstała przez scementowanie (zlepienie) ziaren piasku przy pomocy różnego rodzaju spoiwa. Barwa piaskowca bywa biała, żółtawa, czerwonawa, brunatna. Piaskowce występują m.in. w Sudetach, niszczone przez wiatr, który wywiewa z nich ziarna piasku tworzą często ciekawe, fantastyczne kształty.

7

8 Wapienie – powstanie zawdzięczają organizmom morskim, których skorupki, muszle i szkielety zbudowane z węglanu wapnia opadły na dno, a następnie zostały scementowane. Wapienie mają kolor biały. W Polsce ze skał wapiennych zbudowane są Pieniny, Jura Krakowsko – Częstochowska

9

10 W skałach tych minerały są ze sobą słabo zespolone. Łatwo dają się kruszyć lub, gdy są wilgotne – ugniatać.

11 Zgnieciony w ręce nie zlepia się, lecz rozsypuje się na delikatny pył o niewyczuwalnych dotykiem ziarenkach. Lessy są osadem przyniesionym przez wiatr. Stanowią podłoże bardzo żyznych gleb. W Polsce występują na Wyżynie Lubelskiej, Podkarpaciu i na Dolnym Śląsku.

12

13

14

15 Skały te powstały w wyniku rozpadu skały litej na okruchy a następnie minerały, którymi są ziarna kwarcu.

16 Okruchy tworzące te skały to ziarna kwarcu które są nie większe niż 2 mm

17

18

19 W żwirach ziarna kwarcu mają średnicę większą niż w piasku, ok. kilku cm, są wśród nich tzw. otoczaki-kamienie wygładzone przez wodę.

20

21

22


Pobierz ppt "Skały – duże skupiska minerałów, które mogą do siebie przylegać mniej lub bardziej ściśle."

Podobne prezentacje


Reklamy Google