Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SKAŁY Skały – duże skupiska minerałów, które mogą do siebie przylegać mniej lub bardziej ściśle.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SKAŁY Skały – duże skupiska minerałów, które mogą do siebie przylegać mniej lub bardziej ściśle."— Zapis prezentacji:

1 SKAŁY Skały – duże skupiska minerałów, które mogą do siebie przylegać mniej lub bardziej ściśle.

2 Rodzaje skał ze względu na sposób zespolenia minerałów
lite zwięzłe luźne granit less piasek piaskowiec glina żwir wapień

3 SKAŁY LITE Minerały mocno przylegają, skały bardzo trwałe, kruszą się dopiero po użyciu dużej siły. Minerały tworzące te skały mocno do siebie przylegają, skały bardzo trwałe, kruszą się dopiero po użyciu dużej siły.

4 Składa się z 3 podstawowych składników -minerałów, które możemy wyróżnić nawet gołym okiem, a są to: kwarc, mika i skaleń. składa się z 3 podstawowych składników -minerałów, które możemy wyróżnić nawet gołym okiem, a są to: kwarc, mika i skaleń. GRANIT

5 Granitowe skały w Tatrach wysokich

6 Piaskowiec – to skała powstała przez scementowanie (zlepienie) ziaren piasku przy pomocy różnego rodzaju spoiwa. Barwa piaskowca bywa biała, żółtawa, czerwonawa, brunatna.  Piaskowce występują m.in. w Sudetach, niszczone przez wiatr, który wywiewa z nich ziarna piasku tworzą często ciekawe, fantastyczne kształty. Piaskowiec – to skała powstała przez scementowanie (zlepienie) ziaren piasku przy pomocy różnego rodzaju spoiwa. Barwa piaskowca bywa biała, żółtawa, czerwonawa, brunatna.  Piaskowce występują m.in. W Sudetach, niszczone przez wiatr, który wywiewa z nich ziarna piasku tworzą często ciekawe, fantastyczne kształty. PIASKOWIEC

7 Skały Trzy Świnki w Sudetach

8 wapień Wapienie – powstanie zawdzięczają organizmom morskim, których skorupki, muszle i szkielety zbudowane z węglanu wapnia opadły na dno, a następnie zostały scementowane. Wapienie mają kolor biały. W Polsce ze skał wapiennych zbudowane są Pieniny, Jura Krakowsko – Częstochowska Wapienie – powstanie zawdzięczają organizmom morskim, których skorupki, muszle i szkielety zbudowane z węglanu wapnia opadły na dno, a następnie zostały scementowane. Wapienie mają kolor biały. W Polsce ze skał wapiennych zbudowane są Pieniny, Jura Krakowsko – Częstochowska

9 Skały wapienne w okolicach Częstochowy

10 SKAŁY ZWIĘZŁE W skałach tych minerały są ze sobą słabo zespolone. Łatwo dają się kruszyć lub, gdy są wilgotne – ugniatać.

11 LESS Zgnieciony w ręce nie zlepia się, lecz rozsypuje się na delikatny pył o niewyczuwalnych dotykiem ziarenkach. Lessy są osadem przyniesionym przez wiatr. Stanowią podłoże bardzo żyznych gleb. W Polsce występują na Wyżynie Lubelskiej, Podkarpaciu i na Dolnym Śląsku.

12 Wąwóz lessowy koło Kazimierza Dolnego nad Wisłą

13 GLINA

14 Glina przykryta warstwą piasku w Polsce północnej

15 SKAŁY LUŹNE Skały te powstały w wyniku rozpadu skały litej na okruchy a następnie minerały, którymi są ziarna kwarcu.

16 Okruchy tworzące te skały to ziarna kwarcu które są nie większe niż 2 mm
PIASEK

17 Piaszczyste wydmy nadmorskie koło Łeby

18 Pustynia piaszczysta

19 ŻWIR W żwirach ziarna kwarcu mają średnicę większą niż w piasku, ok. kilku cm, są wśród nich tzw. otoczaki-kamienie wygładzone przez wodę.

20 Żwir nadrzeczny nad Dunajcem

21 Pustynia żwirowa

22 Opracowanie: Agnieszka Mieczkowska
Źródła: Opracowanie: Agnieszka Mieczkowska


Pobierz ppt "SKAŁY Skały – duże skupiska minerałów, które mogą do siebie przylegać mniej lub bardziej ściśle."

Podobne prezentacje


Reklamy Google