Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lokalizacja: województwo śląskie gmina: Poraj powiat: myszkowski miejscowość: Choroń rejon geograficzny: Wyżyna Krakowsko-Częstochowska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lokalizacja: województwo śląskie gmina: Poraj powiat: myszkowski miejscowość: Choroń rejon geograficzny: Wyżyna Krakowsko-Częstochowska."— Zapis prezentacji:

1 lokalizacja: województwo śląskie gmina: Poraj powiat: myszkowski miejscowość: Choroń rejon geograficzny: Wyżyna Krakowsko-Częstochowska

2 Przez to właśnie położenie i łatwy dostęp, zaglądam tam przy każdej okazji, o każdej porze roku. Kamieniołom położony jest na wzgórzu chorońskim, na linii wschód – zachód. Charakterystycznym punktem określającym jego położenie jest stojąca po drugiej stronie drogi przeciwpożarowa wieża obserwacyjna.

3 Dzięki temu stale odsłaniane są nowe warstwy kamienia i ciągle można w nich odkrywać ciekawe okazy paleontologiczne i geologiczne. Budowa skał w okolicznych łomikach nie odznacza się szczególną zwięzłością, widać różnice w górnych warstwach, są spękane, przemieszane z cienką warstwą ziemi, są miękkie i podatne na erozję.

4

5 Są to konkrecje krzemienne, swoiste ozdoby skał o fantazyjnych kształtach powstające w wyniku wtórnej koncentracji krzemionki pochodzącej z części organizmów zasiedlających dna morza. Pochodzenie konkrecji krzemiennych i procesów, które do nich prowadziły nadal nie jest do końca wyjaśnione. W najniższej warstwie o najmniejszym spękaniu widać w niektórych miejscach ciąg wklejonych jakby w środek wapienia drobnych kulistych, bądź podłużnych i nieregularnych kamieni, wyraźnie różniących się od macierzystych skał.

6 Kamieniołomy chorońskie, jak głoszą tablice umieszczone po zachodniej stronie drogi, w pobliżu kamieniołomu Gawrona, są wychodnią na kueście jurajskiej złoża tzw. serii skalnej gdzie płyty pochylone są w kierunku północno-wschodnim.

7 Amonit Perisphinctes sp., średnica ok. 6 cm

8

9

10

11 rostra belemnitów, wielkość ok 5 cm.

12 Odcisk płytki jeżowca regularnego cidarisowatego, a obok widać odcisk i fragment muszli rychonelli gąbki

13

14 Z daleka robią wrażenie odcisku roślin czy pozostałości po odpadniętym dendrycie, ale po zbliżeniu wygląda raczej na ślad żerowania jakiegoś organizmu, być może skałotocza ?

15 W takich miejscach szukaliśmy minerałów.

16 Szczotka kalcytowa w ścianie kamieniołomu Mamy w naszych rodzinnych zbiorach kilka różnych okazów tego minerału, z chorońskich kamieniołomów również.

17 szczotka kalcytowa, wielkość 16 x 16 cmszczotka kalcytowa, wielkość 12 x 15 cm

18 szczotka kalcytowa, kryształy narastające kaktusowo wys. ok 15 cm, długość 9 cm

19

20

21

22 Każdy znajdzie sobie w tym i w pobliskich kamieniołomach coś, co go zainteresuje. Myślę, że jest to doskonałe miejsce na początek pięknego hobby, lokalizacja pozwala na nie zobowiązujące odwiedziny podczas niedzielnej, rodzinnej wycieczki po Jurze i nie wymaga żadnych przygotowań.

23 - pomysł i przygotowanie prezentacji: Andrzej Rykała - zdjęcia okazów i kolekcji rodzinnej: Cezary Karoń.


Pobierz ppt "Lokalizacja: województwo śląskie gmina: Poraj powiat: myszkowski miejscowość: Choroń rejon geograficzny: Wyżyna Krakowsko-Częstochowska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google