Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CIEKAWOSTKI OKOLIC KOSTRZA wykonawca: Zuzia Łukowicz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CIEKAWOSTKI OKOLIC KOSTRZA wykonawca: Zuzia Łukowicz."— Zapis prezentacji:

1 CIEKAWOSTKI OKOLIC KOSTRZA wykonawca: Zuzia Łukowicz

2 Historia Kostrza Kostrze wieś wzmiankowana po raz pierwszy w 1402 r., była własnością Jędrzeja Tęczynskiego. Od początku podlegała parafii Benedyktynów w Tyńcu, którzy przejęli ją od poł. XVI w. i założyli na jej terenie folwark. W 1817 r. wieś została sekularyzowana i przeszła na własność Funduszu Religijnego, a następnie w ręce prywatne. Wtedy w miejsce w folwarku założono zespół dworski, a ostatni budynek dworu wzniesiono w 1936 r. (zachowany do dziś). Kostrze zostało włączone do Krakowa w 1941 r.

3 WYKOPALISKA Z MOJEGO OGRODU widelec amonit z okresu jury: z okresu rozbiorów Polski: z okresu PRL: moneta austriacka 10 halerzy z 1908 r. moneta węgierska 10 filler z 1909 r.

4 FORT 53 BODZÓW Tuż za doliną Wisły, po jej południowej stronie, naprzeciwko Lasu Wolskiego, wznosi się silnie rozczłonkowany masyw zbudowany z jurajskich skał wapiennych zwanych Górką Kostrzewską; najwyższy i centralnie położony punkt masywu, stanowi prawie płaski wierzchołek, noszący nazwę Solnik (264 m n.p.m.). Tuż za doliną Wisły, po jej południowej stronie, naprzeciwko Lasu Wolskiego, wznosi się silnie rozczłonkowany masyw zbudowany z jurajskich skał wapiennych zwanych Górką Kostrzewską; najwyższy i centralnie położony punkt masywu, stanowi prawie płaski wierzchołek, noszący nazwę Solnik (264 m n.p.m.). Usytuowany tutaj Fort Bodzów swym ogniem panował nad południowym brzegiem Wisły i całą rozległą okolicą, leżącą u jego stóp. Fort 53 Bodzów powstał w 1884 r. Całość Fortu otoczona była dodatkowo kutą w skale suchą fosą. Od czoła, przed wałem artyleryjskim, na nadsypanym wale stoku spłaszczonego, znajdowały się stanowiska strzeleckie piechoty.

5 Dodatkowym wzmocnieniem Fortu Bodzów stały się podziemne jaskinie - kawerny. (Kawerny - czyli system sztucznych grot i korytarzy wykutych w skale, o regularnym kształcie, miały prawdopodobnie służyć jako magazyny lub podziemne schrony dla żołnierzy w przypadku, gdyby zostali zaskoczeni przez napastnika na powierzchni; te niezwykłe groty miały naturalne stropy, których nie była w stanie przebić żadna ówczesna bomba ani też pocisk artyleryjski) Po ich regularności widać, że nie stworzyła ich natura; wykuli je w wapieniu żołnierze na początku I wojny światowej.

6 Panorama Krakowa z góry Solnik Widoczna z tego miejsca panorama Krakowa i okolic należy do jednych z najpiękniejszych: od wschodu wyłania się Stare Miasto z Wawelem, Widoczna z tego miejsca panorama Krakowa i okolic należy do jednych z najpiękniejszych: od wschodu wyłania się Stare Miasto z Wawelem, ku północy, widoczne są: Pałac Szyszko-Bochusza ku północy, widoczne są: Pałac Szyszko-Bochusza i wieże klasztoru na Bielanach, i wieże klasztoru na Bielanach, po zachodniej stronie widać klasztor benedyktynów w Tyńcu. po zachodniej stronie widać klasztor benedyktynów w Tyńcu.

7 Przyroda Kostrza Kostrze położone jest na terenie Bielańsko- Tynieckiego Parku Krajobrazowego, wchodzącego w skład zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. Kostrze położone jest na terenie Bielańsko- Tynieckiego Parku Krajobrazowego, wchodzącego w skład zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. Występuje tutaj wiele cennych zbiorowisk roślinnych, w tym ciepłolubnej roślinności naskalnej oraz zarośli i muraw kserotermicznych. Występuje tutaj wiele cennych zbiorowisk roślinnych, w tym ciepłolubnej roślinności naskalnej oraz zarośli i muraw kserotermicznych. Zbiorowiska muraw i zarośli kserotermicznych spotkać można na wapiennych wzgórzach głównie w zachodniej części miasta. Z najlepiej zbadanych i wartościowych miejsc można wymienić nieczynny już Kamieniołom Bodzów Zbiorowiska muraw i zarośli kserotermicznych spotkać można na wapiennych wzgórzach głównie w zachodniej części miasta. Z najlepiej zbadanych i wartościowych miejsc można wymienić nieczynny już Kamieniołom Bodzów

8 Kamieniołom Bodzów

9 Rośliny chronione Sasanka łąkowa Pierwiosnka lekarska Przetacznik kłosowy Goździk kartuzek

10 Murawy kserotermiczne Macierzanka wonna Zbiorowiska muraw występują na południowych stokach skał wapiennych. Takie warunki zapewniają zasadowe podłoże glebowe oraz w słoneczne dni wysoką temperaturę - niekiedy może ona dochodzić do 50° C! W runi muraw występują gatunki ciepłolubne, charakterystyczne dla południowych stref klimatycznych. Rozchodnik ostry

11 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ !


Pobierz ppt "CIEKAWOSTKI OKOLIC KOSTRZA wykonawca: Zuzia Łukowicz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google