Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Narkotyki i inne substancje – zagrożenia dla młodzieży

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Narkotyki i inne substancje – zagrożenia dla młodzieży"— Zapis prezentacji:

1 Narkotyki i inne substancje – zagrożenia dla młodzieży
Marta Mordarska Pełnomocnik Prezydenta Miasta Nowego Sącza ds. Społecznych / Ekspert Wojewódzki ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii Województwa Małopolskiego Gorlice, 08 grudzień 2009r.

2 Narkotyki stały się jednym z problemów współczesnej młodzieży, do których należą:
Nałogi Agresja w stosunkach rówieśniczych Brak komunikacji (młodzież – rodzice, młodzież – instytucje edukacyjne) Problematyka akceptacji w grupie i uznania przez rówieśników

3 Branie narkotyków to: Metoda odreagowania (stresów, napięć), Zachowanie symboliczne (manifestacja przynależności, lepsza pozycja w grupie).

4 Do nałogów młodzież zalicza:
Alkohol Papierosy Narkotyki Narkotyki nie mają żadnego specjalnego statusu.

5 Zjawisko brania narkotyków przez młodzież powiększa swój zasięg:
Branie narkotyków spowszedniało – element codzienności, przedmiot normalnych rozmów, Obniżył się wiek inicjacji, Brak barier w dostępie, Sklepy z dopalaczami zacierają granicę pomiędzy narkotykami a substancjami psychoaktywnymi.

6 Amfetamina: 20-35 zł za 1 gram
Marihuana: zł za 1 gram Haszysz: zł za 1 gram Ekstazy: 5-10 zł za 1 tabletkę Polska heroina: 3-7 zł za 1 ml Kokaina: zł za 1 gram Heroina (brown sugar): zł za 0,25 grama Grzybki halucynogenne: 2,5 zł za sztukę LSD: 25 zł za 1 listek

7 Z informacji przekazanych przez specjalistów ds
Z informacji przekazanych przez specjalistów ds. nieletnich i prewencji kryminalnej z KPP / KMP województwa małopolskiego wynika, że w analizowanym okresie 2008 roku ujawniono 61 osób nieletnich pod wpływem środków psychoaktywnych, z czego było to 18 dziewcząt, i 43 chłopców. W okresie tym ujawniono również 44 nieletnich zażywających (nadużywających) substancje narkotyczne.

8 Dystrybucja narkotyków odbywa się najczęściej w kawiarniach, dyskotekach, samochodach, parkach, skwerach, a także szkołach i wszędzie tam gdzie dochodzi do grupowania się młodzieży. W szkołach rozprowadzającymi są najczęściej uczniowie tych szkół lub ich absolwenci. Miejscami szczególnie intensywnego handlu narkotykami są lokale rozrywkowe, kafejki internetowe skupiające młodzież szkolną, studentów oraz tzw. młodzież alternatywną. W coraz większym stopniu narkotyki sprzedawane są bezpośrednio z mieszkań dealerów. Transakcja taka odbywa się przy użyciu zorganizowanych siatek kurierów, którzy nawiązują kontakt z dealerami za pomocą ustalonych znaków i sygnałów (haseł). W ostatnim czasie bardzo popularną metodą stała się sprzedaż narkotyków poprzez zamawianiu ich przez telefon lub Internet.

9 W niektórych punktach rozrywkowych i gastronomicznych, tam gdzie młodzież spędza czas wolny, w handel narkotykami zaangażowany jest personel (ochrona, barmani). Na podstawie uzyskiwanych materiałów operacyjno-procesowych można stwierdzić, że obecnie kontrolę nad lokalnymi rynkami narkotykowymi przejmują zorganizowane grupy przestępcze, które stopniowo dążą do całkowitego podporządkowania ich sobie poprzez wymuszanie haraczy w zamian za zgodę na prowadzenie handlu lub bezpośrednio poprzez organizację dostaw narkotyków. Procederem rozprowadzania narkotyków zajmują się grupy posiadające szerokie kontakty w kraju i za granicą dysponujące znacznymi środkami finansowymi oraz odpowiednim zapleczem technicznym!!!

10 W przeważającej większości odbiorcami narkotyków są osoby w wieku lat, przeważnie są to uczniowie szkół średnich, zawodowych i studenci. Najczęściej zażywane są narkotyki takie jak: marihuana, amfetamina, tabletki ekstazy. Większość popełnianych czynów karalnych to: posiadanie, udzielanie środków odurzających i substancji psychotropowych, a także ich sprzedaż. Wielość zagrożeń, z którymi się spotykamy jest nierozerwalnie związana z otwartymi granicami, swobodnym przepływem osób i towarów, a co za tym idzie wielkimi możliwościami przemytu narkotyków.

11 Modne i znane: Co to są dopalacze?
„Dopalacz”, czy „dopalacze”- termin nie posiadający charakteru naukowego. Używa się go potocznie, dla nazwania grupy różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym bądź faktycznym działaniu psychoaktywnym, pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, nie znajdujących się w wykazie substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Sprzedaż odbywa się za pośrednictwem wyspecjalizowanych sklepów (tzw. „smart shops”). Nazwa „smart shop” pochodzi od rzekomych własności sprzedawanych substancji, reklamowanych jako usprawniające funkcje poznawcze

12 Dopalacze – historia problemu
Problem z dopalaczami pojawia się w krajach Europy Zachodniej – Niemcy, Austria, Francja Początkowo dotyczy głównie BZP -marzec 2008 – decyzja Rady UE o delegalizacji BZP Dopalacze zawierające BZP oraz inne substancje pochodzenia naturalnego i syntetycznego dostępne w Internecie Powstają pierwsze sklepy stacjonarne (pierwszy sklep w Łodzi). Do końca 2008 powstaje 40 punktów sprzedaży stacjonarnej sieci „dopalacze”.

13 Odsetki uczniów, którzy używali poszczególnych środków chociaż raz w swoim życiu

14 Uczestnicy badania: Nie postrzegają narkotyków jako ważnego problemu młodzieży, Przyznają, że mogą być groźne ze względu na zdrowie, ale: - szkody „narkotykowe” są mniejsze niż te powodowane przez alkohol i tytoń - potencjalne szkody są oddalone w czasie i tylko prawdopodobne.

15 Co w przyszłości! Co w zastępstwie BZP i JWH-018
Syntetyczne kanabinole – CP-47,497, CP-47,497 homologi C-8 oraz C-9, HU-210, JWH-015 oraz wiele innych - w działaniu zbliżone do THC pochodne pirolidyny – np. metylon, mefedron - posiada działanie empatogenne/lekko stymulujące - podobne do MDMA, lecz mniej intensywne. (A. Shulgin) ??? bk-PMMA (1-(4-methoxyphenyl)-2-(methylamino) propan-1-one), also called methedrone, has been provisionally identified in Sweden and in the UK.

16 (np.”Dopalacze mogą Cię wypalić”)
Jako społeczność obywatelska tracimy możliwości kontroli nad wszystkimi substancjami psychoaktywnymi. Wzrasta rola oddziaływań edukacyjno-profilaktycznych (np.”Dopalacze mogą Cię wypalić”)

17 adresowana do młodzieży w wieku lat, potencjalni klienci sklepów z ,,dopalaczami rzetelna informacje o nowych substancjach informacje o ryzyku związanym z używaniem informacje o legalności

18 Zmiana postaw młodzieży-podsumowanie
Narkotyki spowszechniały Przestały być tabu i nie trzeba się z nimi kryć Spowszechnienie odnosi się do środowisk młodzieżowych Obowiązują postawy „pragmatyzujące” – nie narkotyki są złe, ale ich ewentualne następstwa Młodzież posiada dużą wiedzę nt. konsumpcji narkotyków i ich skutków Motywem sięgania po substancje jest: zabawa, uzyskanie satysfakcji, przyjemność, bycie w grupie Branie „problemowe” - znane raczej „teoretycznie” Podstawowe zagrożenie – możliwość uzależnienia Wiedza młodzieży jest mieszanką wiedzy obiektywnej i życzeniowej: niektóre narkotyki uzależniają szybciej (heroina), inne słabiej (kokaina, amfetamina) jeszcze inne wcale (marihuana, LSD, ecstasy)

19 Podsumowanie Ludzie słabi psychicznie, nierozsądni, bez dyscypliny, podatni na nacisk grupy są bardziej narażeni na uzależnienie Otoczenie społeczne obfituje w możliwości uzyskania pomocy dla osób z problemem. Łatwo o informacje i znalezienie ofert W świadomości młodzieży funkcjonuje przeświadczenie o istnieniu „siatki asekuracyjnej” Profilaktyka szkolna spotyka się z brakiem zainteresowania. Nudzi i irytuje. Nie jest to przejawem braku zainteresowania tematem, bo ono istnieje, a raczej wyrazem braku akceptacji dla formy, języka i przesłania.

20 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Marta Mordarska
Pełnomocnik Prezydenta ds. Społecznych Urząd Miasta Nowego Sącza / Ekspert Wojewódzki ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii Województwa Małopolskiego ul. Jagiellońska 14 Nowy Sącz Tel. 018 –


Pobierz ppt "Narkotyki i inne substancje – zagrożenia dla młodzieży"

Podobne prezentacje


Reklamy Google