Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wiedeń Autorzy: Paulina Hybiak Klaudia Pachciarek Agata Karolczak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wiedeń Autorzy: Paulina Hybiak Klaudia Pachciarek Agata Karolczak"— Zapis prezentacji:

1 Wiedeń Autorzy: Paulina Hybiak Klaudia Pachciarek Agata Karolczak
Julia Płonka Alicja Urbaniak Marcin Wyduba Dominika Kościańska

2 Wiedeń  – stolica i największe miasto Austrii Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Wiedeń jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Jest siedzibą austriackich urzędów centralnych (w tym parlamentu, prezydenta i rządu), związków wyznaniowych działających na terenie Austrii, a także licznych przedsiębiorstw, stowarzyszeń,  organizacji i uczelni wyższych.

3 Miejsca godne zwiedzania ... ;)

4   W wiedeńskim Pratru jest wiele atrakcji: ogromny diabelski młyn - symbol Pratru i Wiednia, karuzele, tor rolkowy, labirynt, bajkowe pociągi, extra-długie slajdy, automaty do gier stoiska z różnymi grami, itd. .. współczesny świat rozrywki i przygód z 250 różnymi atrakcjami, także wiele kawiarni, restauracji, barów i bistr.

5 Pałac Schönbrunn jest najczęściej zwiedzaną turystyczną   atrakcją w Wiedniu, i również najważniejszym zabytkiem   kultury Austrii. Zespół pałacowy obejmuje Zamek Cesarski, park z fontannami, rzeźbami i innymi skarbami architektury (Glorietta, Palmowy Pawilion), jak również Zoo. Pałac Schönbrunn funkcjonował do 1918r. jako dwór Habsburgów.

6 Katedra św. Stefana znajduje sie na byłym terenie dwóch kościołów i została zakończona w roku Inicjatorem jej obecnego romańsko-gotyckiego wizerunku jest Rudolf IV ( ). Jako siedziba arcybiskupa i najważniejszy obiekt   sakralny w Wiedniu stała się symbolem miasta, i była świadkiem  najważniejszych wydarzeń w historii narodu.

7  Belvedere to barokowy pałacowy kompleks z pięknymi   rzeźbami, fontannami i ogrodami, zbudowany przez princa  Eugena Savoyskiego w latach jako jego letnia  rezydencja. Od 1775r. Belvedere zapewniał schronienie dla  galerii cesarskiej, która później została przeniesiona do Muzeum  Historii Sztuki. Od 1903r. mieści się tutaj Austriacka Galeria  mieści się, włącznie ze znaną w świecie kolekcją  dzieł Klimta.

8 Krzywy dom Oto dzieło pana Friedensreicha Hundertwassera 

9 GÓRY WIEDEŃSKIE Schneeeberg Rax Hohe Wand

10 Z czego słynie Wiedeń?

11 Walc wiedeński Walc ten nazywany jest "wiedeńskim" ponieważ jego istnienie jako tańca salonowego rozpoczyna się w roku 1815, w czasie kongresu wiedeńskiego. Kiedy w Wiedniu po raz pierwszy zatańczono walca w obecności dworu, reakcje były różne – damy ostentacyjnie opuściły salę balową, uważając publiczne obejmowanie się w tańcu za niemoralne. Inni sugerowali, iż ciągłe wirowanie w walcu może wywoływać różnego rodzaju choroby, a nawet prowadzić do śmierci. Pomimo tych zastrzeżeń, do połowy dziewiętnastego wieku walc wiedeński stał się nieodłączną częścią balów na dworach prawie całej Europy

12 Jeżeli chodzi o kuchnię wiedeńską… 

13 Wiedeńskie kiełbaski Będąc w Wiedniu nie można zapomnieć o Bauernschmaus, czyli kiełbaskach sprzedawanych w budkach. Specjalnością Wiednia są też Heurigen – knajpki z winem. Wino jest tu często podawane z wodą sodową. Wbrew pozorom, nie idzie w głowę tak mocno.

14 Tort Sachera – czekoladowy tort stworzony przez Franza Sachera w Wiedniu, w XIX wieku.
Historia  W 1832 roku pod nieobecność szefa kuchni, młodszy kucharz na dworze księcia Metternicha – Franz Sacher otrzymał delikatne i odpowiedzialne zadanie stworzenia nowego deseru dla księcia i jego wymagających gości. Opracował on wówczas przepis na tort czekoladowy przekładany marmoladą morelową i oblewany polewą czekoladową, który po dziś dzień określany jest przez wielu mianem "króla deserów". Mmm… Pycha !!! 

15 Źródła

16 To już wszystko co chcieliśmy wam pokazać w naszej prezentacji
To już wszystko co chcieliśmy wam pokazać w naszej prezentacji. Mamy nadzieję, że wam się podobało. Dziękujemy za obejrzenie.

17 KONIEC


Pobierz ppt "Wiedeń Autorzy: Paulina Hybiak Klaudia Pachciarek Agata Karolczak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google