Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Egipt Położenie : północna Afryka (płn- wsch część Afryki).

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Egipt Położenie : północna Afryka (płn- wsch część Afryki)."— Zapis prezentacji:

1 Egipt Położenie : północna Afryka (płn- wsch część Afryki).
Leży nad Morzem Śródziemnym i Morzem Czerwonym, między państwami: Libią, Sudanem a Izraelem. Wyznanie : Muzułmańskie 94%, Koptowie i inne wyznania chrześcijańskie 6%. Język: arabski, angielski i francuski, są rozumiane przez większość wykształconych egipcjan.

2 Położenie : północna Afryka (płn- wsch część Afryki).
Leży nad Morzem Śródziemnym i Morzem Czerwonym, między państwami: Libią, Sudanem a Izraelem. Powierzchnia: km2 Liczba ludności: Wyznanie : Muzułmańskie 94%, Koptowie i inne wyznania chrześcijańskie 6%. Język: arabski, angielski i francuski, są rozumiane przez większość wykształconych Egipcjan. Waluta: funty egipskie ( 1 funt egipski to ok. 0,56 na pln) 1 LE, 1 EGP

3 Klimat Egiptu W Egipcie panuje suchy klimat. Roczna suma opadów na ogół Nie przekracza kilkudziesięciu milimetrów. Z tego względu Większość ludności zamieszkuje tereny w delcie i dolinie Nilu.

4 Flaga i godło Egiptu

5 Kair- stolica Egiptu

6 Kair jak wiadomo jest obecnie stolicą Egiptu, ale warto wiedzieć,
że nie był nią od zawsze. Wcześniej bowiem stolica znajdowała się w Aleksandrii. Od XIX wieku Kair zaczyna jednak być prężnie rozwijającym się ośrodkiem turystycznym, a przez wiele osób jest nawet nazywany światowym centrum turystyki. Turyści dość często Odwiedzają to miasto, z tego względu, że znajduje się także inne miasta, w których można doskonale spędzić czas. Kair to także zabytkowe dzielnice islamskie, które dość często zwiedzane są przez turystów.

7 Port Said

8 Port Said - miasto egipskie leżące na północnym wschodzie tego kraju, nad Morzem Śródziemnym, w pobliżu Kanału Sueskiego. Zostało założone w r. w związku z rozbudową tego kanału. Nazwane na cześć Said Paszy, wicekróla Egiptu.  · Data założenia: 25 kwietnia 1859 · Powierzchnia: 1 351 km² · Pogoda: 19 °C, wiatr płn.-wsch., 11 km/h, wilgotność 88% · · Liczba ludności: 570 603 (2006)

9 Kanał Sueski – przy budowie kanału pracowali ojcowie Stasia i Nel
Kanał Sueski – przy budowie kanału pracowali ojcowie Stasia i Nel. Pan Rawlison był jednym z dyrektorów kompanii, a Władysław Tarkowski starszym inżynierem tejże kompanii.  

10 Kanał Sueski – wykopany w latach   kanał głębokowodny dla statków morskich, łączący Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym.

11 Rzeka Nil

12 Najdłuższa rzeka w Egipcie, która płynie
przez całe państwo. Jedno z dwóch głównych ramion Nilu to Nil Biały , który wraz z Nilem Błękitnym  łączy się w okolicach Chartumu.

13 Pustynie w Egipcie

14 Ponad 90 % powierzchni kraju zajmują pustynie.
Pustynia Arabska Pustynia Libijska Pustynia Nubijska Pustynia Sahara Pustynia Wielkie Morze Piasku- pustynia w Afryce Północnej, na terytorium Egiptu i Libii, obejmująca 25% Pustyni Libijskiej.

15 Sławny posąg Sfinks-to 20 metrowy posąg, który powstał 5 tys. lat temu
Sławny posąg Sfinks-to 20 metrowy posąg, który powstał 5 tys.lat temu. Przedstawia ciało lwa i ludzką głowę.Przypuszcza się, że jest strażnikiem leżących za nim piramid.

16 Piramida Cheopsa-jest najstarszym i jednym dobrze zachowanym cudem świata.Ma 146,6 m wysokości(50 pięter). Wewnątrz tej budowy znajduje się rozgałęziony system korytarzy. 47-metrowy pasaż i wielka galeria prowadząca do krypty.

17 Pustynia – Dolina Królów, miejsce spoczynku królów od XVIII do XX dynastii

18 Rafy koralowe- Morze Czerwone

19 Rafa koralowa – Morze Śródziemnomorskie

20 Rafa Koralowa - Morze Śródziemnomorskie

21 Charakterystyczne rośliny

22 Palmy daktylowe

23 Drzewa figowe

24 rycynus

25 granaty

26 Zwierzęta

27 Wielbłąd

28 Słoń afrykański

29 Lew

30 Zabytki Egiptu

31 Podobizna króla Totanchomona XVIII dynastia

32 Bóg Min- XVIII dynastia

33 Świątynia Hatszepsut

34 Świątynia w Abu Simbel

35 Ciekawostka sportowa

36 ENPPI Club -egipski klub piłkarski

37 ENPPI Club egipski klub piłkarski, grający obecnie
w pierwszej lidze egipskiej, mający siedzibę w mieście Kair, stolicy kraju. Klub został założony w 1985 roku. Swoje domowe mecze rozgrywa na stadionie Akademii Wojskowej w Kairze, mogącym pomieścić 22 tysięcy widzów.

38 Sukcesy Wicemistrzostwo (2005 r.) Puchar Egiptu (2005 r. 2011r.)
Finał Arabskiej Ligi Mistrzów(2006r.)

39 Prezentację przygotowali: Dawid Mkrtchyan Kornel Oberland Filip Rewiński Jakub Wojtyła Jakub Żygadło

40 Wykorzystano informacje z: http//pl.wikipedia.org


Pobierz ppt "Egipt Położenie : północna Afryka (płn- wsch część Afryki)."

Podobne prezentacje


Reklamy Google