Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zasady wykonywania rysunków

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zasady wykonywania rysunków"— Zapis prezentacji:

1 Zasady wykonywania rysunków
Oznaczanie instalacji Każdą z instalacji oznacza się symbolem literowym i numerem porządkowym. Wszystkie elementy instalacji należy oznaczać tym samym symbolem jak instalacja uzupełnionym o kolejny numer elementu lub urządzenia.

2 Skala rysunku Podziałkę rysunku wykonuje się wg znormalizowanego typoszeregu w zależności od stadium dokumentacji. podstawowa 1:50 i 1:100, dokładna 1:25 Sposób wykonania rysunku Sposób wykonania rysunku powinien umożliwiać: Zwymiarowanie i wyspecyfikowanie wszystkich elementów i urządzeń instalacji, Uwidocznienie wszystkich powiązań wzajemnych instalacji, Zlokalizowanie instalacji względem konstrukcji budowlanej.

3 Przy wielopoziomowym położeniu elementów instalacji zaleca się wykonywanie rzutów na różnych poziomach pośrednich danej kondygnacji. Rysunki instalacyjne wykonuje się na podkładach architektonicznych. Podkłady te dla czytelności należy wykreślać cienką linią. Grubość linii rysowanej instalacji należy dobrać w zależności od podziałki i wielkości rysowanego elementu. Wymiarowanie powinno być prowadzone do krawędzi, należy unikać wymiarowania do osi.

4 Zawartość rysunku Na rzutach i przekrojach należy zamieścić: Rysowaną instalację. Oznaczenie instalacji i elementów. Numer i funkcję pomieszczenia. Wymiary przekrojów długości i średnic przewodów. Wymiarowe powiązanie urządzeń i elementów instalacji z konstrukcją budynku. Parametry powietrza w pomieszczeniu (temp., wilg., nadciśnienie itp.). Dodatkowo: Koordynacyjne osie budynku. Rzędne podłóg, kondygnacji podestów. Obrys urządzeń technologicznych. Rozmieszczenie podpór i podwieszeń. Konstrukcje budowlane mające wpływ na prowadzenie instalacji.

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23 Wykaz elementów i urządzeń
Wykaz elementów i urządzeń powinien zawierać: nazwę, typ, wielkość elementu lub urządzenia, charakterystykę techniczną, wymiary elementów nietypowych, nr normy, katalogu producenta, ewentualnie rysunku konstrukcyjnego, liczbę sztuk, kompletów. Wykaz powinien być zamieszczony na rysunku lub w formie załącznika.

24

25 Zalecane maksymalne prędkości przepływu powietrza w przewodach

26

27

28

29


Pobierz ppt "Zasady wykonywania rysunków"

Podobne prezentacje


Reklamy Google