Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PROJEKT nr 5 mgr inż. Krzysztof Redlarski mgr Tomasz Gardzioła PODSTAWY PROJEKTOWANIA I GRAFIKA INŻYNIERSKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PROJEKT nr 5 mgr inż. Krzysztof Redlarski mgr Tomasz Gardzioła PODSTAWY PROJEKTOWANIA I GRAFIKA INŻYNIERSKA."— Zapis prezentacji:

1 PROJEKT nr 5 mgr inż. Krzysztof Redlarski e-mail: kred@zie.pg.gda.pl mgr Tomasz Gardzioła e-mail: tga@zie.pg.gda.pl PODSTAWY PROJEKTOWANIA I GRAFIKA INŻYNIERSKA

2 Wymiarowanie – zasady ogólne -na rysunku należy podawać tylko tyle wymiarów i takich, które są niezbędne do jednoznacznego określenia wymiarowego przedmiotu, -podajemy tylko wymiary konieczne, pomijając wymiary oczywiste (0°,90°), -na rysunku podaje się wymiary rzeczywiste, wyrażone w milimetrach, lecz nie pisze się jednostki miary "mm", -liczby wymiarowe piszemy pismem technicznym o wysokości co najmniej 3,5 mm, w taki sposób aby nie do dotykały one linii wymiarowych, -linie wymiarowe są liniami cienkimi, zakończonymi strzałkami rysowanymi w odległości 10 mm od linii konturowych, każde kolejne rysujemy w odległości nie mniejszej niż 7 mm od poprzednich,

3 Wymiarowanie - zasady ogólne -zawsze podaje się wymiary zewnętrzne (gabarytowe), -nie podaje się wymiarów zbędnych tj. takich, które można odczytać na podstawie już podanych wymiarów, -średnice otworów do 10 mm podaje się na zewnątrz otworu (strzałki skierowane do środka otworu), a powyżej 10 mm wewnątrz otworu (strzałki skierowane na zewnątrz środka otworu), -linie wymiarowe nie mogą krzyżować się z innymi liniami, -dopuszcza się krzyżowanie linii pomocniczych; -nie powtarza się wymiarów, -grubość przedmiotu podaje się literą "x", -średnicę "Ø" (fi), a promień "R", -rysunek po zwymiarowaniu powinien być czytelny.

4 Wymiarowanie - przykłady

5 Zasada wymiarów koniecznych Zawsze podajemy wymiary gabarytowe (zewnętrzne). Wymiary mniejsze rysujemy bliżej rzutu przedmiotu. Zawsze podajemy tylko tyle i takich wymiarów które są niezbędne do jednoznacznego określenia wymiarowego przedmiotu. Każdy wymiar na rysunku powinien dawać się odmierzyć na przedmiocie w czasie wykonywania czynności obróbkowych.

6 Zasada niepowtarzania wymiarów Wymiarów nie należy nigdy powtarzać ani na tym samym rzucie, ani na różnych rzutach tego samego przedmiotu. Każdy wymiar powinien być podany na rysunku tylko raz i to w miejscu, w którym jest on najbardziej zrozumiały, łatwy do odszukania i potrzebny ze względu na przebieg obróbki.

7 Zasada niezamykania łańcuchów wymiarowych Łańcuchy wymiarowe stanowią szereg kolejnych wymiarów równoległych (tzw. łańcuchy wymiarowe proste - rys. 1) lub dowolnie skierowanych (tzw. łańcuchy wymiarowe złożone - rys. 2) W obu rodzajach łańcuchów nie należy wpisywać wszystkich wymiarów, gdyż łańcuch zamknięty zawiera wymiary zbędne wynikające z innych wymiarów. Łańcuchy wymiarowe powinny więc pozostać otwarte, przy czym pomija się wymiar najmniej ważny.

8 Zasada pomijania wymiarów oczywistych Pomijanie wymiarów oczywistych dotyczy przede wszystkim wymiarów kątowych, wynoszących 0° lub 90°, tj. odnoszących się do linii wzajemnie równoległych lub prostopadłych.

9 ZADANIE


Pobierz ppt "PROJEKT nr 5 mgr inż. Krzysztof Redlarski mgr Tomasz Gardzioła PODSTAWY PROJEKTOWANIA I GRAFIKA INŻYNIERSKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google