Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonali: Kacper Kozub I Miłosz Ruszczyk

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonali: Kacper Kozub I Miłosz Ruszczyk"— Zapis prezentacji:

1 Wykonali: Kacper Kozub I Miłosz Ruszczyk
OLKUSZ moje miasto Wykonali: Kacper Kozub I Miłosz Ruszczyk

2 Spis treści 1. Olkusz 2. Bazylika Św. Andrzeja apostoła
3. Baszta i mury obronne 4. Organy Hansa Hummla 5.Mistrzostwa świata w Olkuszu 6.Turnieje w Olkuszu 7.Zamek Rabsztyn 8.Muzeum w barbakanie 9.Rynek w Olkuszu

3 OLKUSZ Na terenie Olkusza już we wczesnym średniowieczu rozwinęło się górnictwo, ze względu na płytko położone pokłady srebra. Początkowo osadnictwo rozwijało się na zachód od obecnego miasta, lecz w połowie XIII wieku gród został przeniesiony tuż nad rzekę Babę. Przed 1299 rokiem miasto zostało lokowane na prawie niemieckim akt lokacyjny miasta zaginął, niemożliwe jest ustalenie dokładnej daty. Od tego momentu następuje intensywny rozwój Olkusza.

4 Bazylika w Olkuszu Bazylika Św. Andrzeja powstała na przełomie XIII i XIV wiek. Wewnątrz bazyliki znajdują się organy z XVII wieku. W tym kościele odprawiał msze Biskup Karol Wojtyła. Gdy Karol Wojtyła został papieżem nadał temu kościołowi miano bazyliki mniejszej.

5 BASZTA I MURY OBRONNE Na rogu ulicy Basztowej i Szpitalnej można zobaczyć najdłuższy zrekonstruowany fragment dawnych murów obronnych Olkusza. Wiele lat temu te mury otaczały cały Olkusz.

6 ORGANY HANSA HUMLA Późnorenesansowe organy znajdujące się w olkuskiej Bazylice Mniejszej św. Andrzeja, należą w opinii wielu fachowców do najcenniejszych tego typu zabytków Europy. Ich historia sięga 1611 roku, kiedy podpisano umowę na wykonanie instrumentu z Hansem Hummlem, wybitnym organomistrzem z Norynbergi.

7 MISTRZOSTWA ŚWIATA W OLKUSZU
W rywalizacji o organizację Mistrzostw Świata w Trialu Rowerowym do lat 16 Olkusz pokonał Singapur. Na razie swój udział zadeklarowali zawodnicy z pietnastu krajów europejskich. - Mamy jedną zawodniczkę z Andory, co świadczy o tym, jak wiele krajów jest zainteresowanych udziałem w mistrzostwach.

8 TURBNIEJE W OLKUSZU Po raz osiemnasty Olkusz gościł najmłodszych adeptów królewskiej gry. Po raz kolejny zainteresowanie Międzynarodowym Gwiazdkowym Turniejem Szachowym Dzieci i Młodzieży przerosło oczekiwania organizatorów. Przed czarno-białymi planszami w Miejskim Domu Kultury zasiadło 360 zawodników reprezentujących 71 klubów z całej Polski, a także z Czech, Słowacji i Ukrainy.

9 ZAMEK ZABSZTYN Drewniany zamek stał tu już w XIII w. (niektórzy sądzą że nawet w XII w.), władał nim ród Toporczyków. Murowany wybudowany został za Kazimierza Wielkiego. Pierwsza wzmianka w dokumentach pochodzi z końca XIV w. i mowa jest w nich o rycerzu Iwo z Rabsztyna, a następnie o Janie - burgrabim rabsztyńskim. Po śmierci Kazimierza zamek przeszedł w ręce prywatne w ramach spłaty jego długów.

10 MUZEUM W BARBAKANIE Muzeum mieści się w zabytkowej XVI-wiecznej kamienicy. Zbiory Muzeum Regionalnego PTTK w Olkuszu liczą 2112 muzealiów z dziedziny etnografii, górnictwa, historii, numizmatyki. Muzeum składa się z działów: górniczego, historii miasta i regionu olkuskiego, etnograficznego i sztuki (malarstwo i rzeźba).

11 RYNEK W OLKUSZU Wielkie wykopaliska archeologiczne zarządzone na olkuskim Rynku to tylko pozory dbania o skarby, które od średniowiecza spoczywają pod ziemią. Przedmioty wykopane przez archeologów marnują się, niektóre przechowywane są w... pudełkach po butach. Badacze zachodzą w głowę, gdzie są obiecane pieniądze na ich zabezpieczenie.


Pobierz ppt "Wykonali: Kacper Kozub I Miłosz Ruszczyk"

Podobne prezentacje


Reklamy Google