Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sól kamienna Sól kamienna, skała osadowa (tzw. halityt) należąca do grupy skał chemicznych, powstała w wyniku wytrącania się halitu podczas odparowywania.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sól kamienna Sól kamienna, skała osadowa (tzw. halityt) należąca do grupy skał chemicznych, powstała w wyniku wytrącania się halitu podczas odparowywania."— Zapis prezentacji:

1 Sól kamienna Sól kamienna, skała osadowa (tzw. halityt) należąca do grupy skał chemicznych, powstała w wyniku wytrącania się halitu podczas odparowywania wody z mórz lub słonych jezior. Często występuje razem z gipsem, anhydrytem oraz solami potasowo-magnezowymi. Największe złoża: Rosja, USA, Niemcy, Chiny, Francja.

2 Cechy charakterystyczne soli:
Sól kamienna to skała osadowa należąca do grupy skał chemicznych, powstała w wyniku wytrącania się halitu podczas odparowywania wody z mórz lub słonych jezior. Często występuje razem z gipsem, anhydrytem oraz solami potasowo-magnezowymi. Współcześnie sól kamienna też powstaje (np. Morze Kaspijskie). Charakterystyczną formą złóż solnych są wysady.

3 Znaczenie soli w gospodarce człowieka:
Sól zwana jest inaczej „białym złotem” pełni znaczną role w naszym życiu gdyż chroni przed zepsuciem, pełni funkcje symboliczne, jest bogactwem naturalnym. W krystalicznej formie jest stabilizatorem energetycznym każdej komórki.

4 Kopalnie soli w Polsce:
Kopalnia soli w Bochni Kopalnia soli w Wieliczce Kopalnia soli w Inowrocławiu Kopalnia soli w Kłodawie

5 Zastosowanie soli w kuchni:
NaCl - chlorek sodu, czyli nasza pospolita sól kuchenna. Niektórzy nazywają ją "białą śmiercią", ponieważ spożywanie jej w nadmiarze nie ma dobrego wpływu na organizm. Jednak nikt już chyba nie potrafi sobie wyobrazić kuchni bez tej przyprawy. Okazuje się, że sól ma bardzo szeroki wachlarz zastosowań, nie tylko kulinarnych. Od dawna przecież wiadomo, że sól jest wspaniałą substancją konserwującą, używaną do mięs, skór itd.

6 Przesądy o „rozsypanej soli”:
To samo dotyczyło soli, której rozsypanie zwiastowało straszne kłótnie. I nic dziwnego: sól była tak kosztownym i tak pożądanym produktem (wystarczy wyobrazić sobie, jak smakowały kasze i mięso bez soli), że jej utrata wzbudzała wielkie emocje i mogła nawet wywołać awanturę. Rozsypana sól wróży kłótnie i nieporozumienia. Można temu zapobiec. Wystarczy z rozsypanej soli szczyptę rzucić za siebie przez lewe ramię. Resztę - starannie zebrać na kartkę papieru i spłukać pod bieżącą wodą…

7 Rodzaje soli: kamienna morska warzona fizjologiczna

8 Źródła:


Pobierz ppt "Sól kamienna Sól kamienna, skała osadowa (tzw. halityt) należąca do grupy skał chemicznych, powstała w wyniku wytrącania się halitu podczas odparowywania."

Podobne prezentacje


Reklamy Google